Kestane Ekimi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Kestane Ekimi Nasıl Yapılır?

Kestane Ekim, kestane ağacı -30 dereceye kadar dayanan ağaçlar arasında yer alır. Ancak ilkbaharın geç donlarına ve Sonbaharın ilk donlarına karşı hassas bir ağaçtır. Yıllık yağış ortalaması 600-1500 mm yağışlarda rahatlıkla yetişir. Çiçek döneminde fazla yağış almayan bölgelerde yetiştirilmesi önemlidir. Fazla yağışın mantar hastalığına neden olmasından dolayı yaprakların dökülmesine sebep olur.

Kestane ekiminde toprak değerleri

Kestane ağacı kazık köklü olduğu için toprağın gevşek olmasını ve geçirgen olmasını gerektirir. Potasyum bakımından zengin topraklarda kolaylıkla yetişir. Ağır ve killi topraklarda mürekkep hastalığına yakalanmasından dolayı yetiştirilmesi zorlaşır. Çukur gibi bölgelerde soğuk olması nedeniyle kestane ağacı yetiştirilmemesi tavsiye edilir. Yamaç araziler bahçe için oldukça idealdir.

Kestane ekiminde üretim

Kestane daldırma ve çeliklerin köklendirilmesi yöntemile çoğaltılır. En çok uygulanan ve güvenilir yöntem aşılama yöntemidir. Bunun için kaliteli olan kestane ağacının tohumu kullanılmasına dikkat edilmelidir. Tohumların çimlenme gücü yüksek olması gerekir. Soğuk ortamlarda 3 aylık sürede çimlenme meydana gelir. Çöğür ile kestane üretiminin sıra arası 80 santim üzeri 30 santim arayla şaşırtılıp yapılır. Katlanmadan dikilen tohumların çimlenme oranlarını yükseltilmek için 10 santim derinlikte harçlı toprağa ekiminin yapılması, tohumun üzerinde 4 santim civarında harçlı toprağın atılması ve yanmış çiftlik gübresi ile gübrelenmesi üretimi açısından oldukça önemlidir. Çöğür aşı uygulaması kestane üretiminde oldukça önemli sıralarda yer alır. İlkbaharda sürgün göz aşısı uygulanarak yapılırken; yabani ağaçların aşılanmasında kalem aşı yöntemleri kullanılarak yabani aşıların cins aşılara çevrilmesi sağlanır.

Kestane ekiminde arazi koşulları ve aralığı

Kestane ekimi yapılmadan önce arazinin gerekli şekilde sürülmesi, toprağın havalandırılması gerekir. Kestane ağacının dikilecek aralıklarının belirlenip işaretlenmesi ve 15-20 metre arasında araziye uygun boşluklar bırakılarak ağaç dikilecek alanların belirlenmesi gerekir. Arazinin yapısına göre kurulacak kestane bahçesinin üçgen veya kare şekilde uygulanması sağlanır. Dikilecek çukurların önceden 50 santim derinliğinde açılarak çukurlara uygulanacak kompozit gübre ile gübrelenip, çukurun üzerine bir miktar toprak atılması sağlanır. Çukura atılan gübrenin kestanenin kökü ile temas etmesinden kaçınılmalıdır. Böyle durumlarda kestanenin kökü zarar görür. Gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra bütün çukurlara kestane fidanı ekimi gerçekleştirilir.

Kestane ekimi sonrasında budama

Dikilen fidanların belirli bir süre sürgün vermesi için gerekli budaması yapılır. En fazla uygulanan sistem doruk dallı terbiye sistemidir. Doruklara hâkim olan bu sistemde ağaç belli bir yüksekliğe ulaşınca dorukta kesilir. Ağacın 4 yönü kapsayacak şekilde budanması, ana dalların birbirine yakın olmaması, güneş alımını engelleyen sürgünlerin kısaltması yapılır. Genç yaşlarda aşırı budama yapmak verimi düşürürken; yere yakın dalların kesilmesi oldukça önemlidir.

Kestane ekimi ve sulama

Kestane ağacı fidanı dikildiği zaman yılda üç kere sulanmasının yapılması yeterli olacaktır. Sonraki yıllarda kestane ağacı ürün vermeye başladığı zaman sulama yapılması sakıncalı olur. Bu sebepten dolayı ağaçların gerekli boya geldiği zaman sulanmaması tavsiye edilir.

Kestane ekimi ve hasat

Kestane ağacına gerekli bakım yapıldıktan sonra Eylül başlarında ve Ekim ortalarında gerekli hasatlar yapılır. Dikenli yumaklarının içerisinde bulunan kestane doğal rengini aldığı zaman meyvelerin görülmesiyle hasat zamanı meydana gelir. Meyveler aynı anda olgunlaşmadığı için hasat yere düşen meyvelerin toplanması ile yapılması gerekir. Meyveler gün ışığında bekletilmeden sabah erken saatlerde toplanması gerekir. Eğer ağaç sırıkla çırpılarak hasat yapılacaksa ağaçlarda dal kırılmasına ve yaprak dökülmesine sebep olduğundan dolayı gelecek yılki hasatta verimin azaldığı gözlenir. Bu sebeple yere düşen kestanelerin toplanarak hasat yapılması gerekir.

Kestane ekimi ve zararlı oluşumlar

Kestane ağaçlarına gerekli bakım yapılması oldukça önemlidir. Kestanenin içine girip beslenen zararlı böcekler pisliklerini meyve içerisine bırakıp meyve dökümüne ve meyvelerin değerinin düşürülmesine sebep olur. Kestane içine kurtların genel olarak hasat zamanına yakın ortaya çıktığı gözlenirken; içinde kalan larvaların hasattan sonra yayıldıkları görülür. Depolarda devam ederek çoğaldığı için gerekli ilaçlamalar yapılarak bu kurtların meyve içerisine girmesi engellenir. Ayrıca mürekkep hastalığı denen kestane ağacına zarar veren hastalıktan korunmak için de gerekli uygulamaların yapılması gerekir. Kestane ağacının kök bölgesinde siyah çürümelere ve lekelere neden olan mürekkep hastalığı ağacının kök boğazında kabuğu kaldırıldığında kabuk arasında siyah ve mavi bir sıvı oluşumu göze çarpar. Daha sonra ağacın yapraklarında sararma ve sürgün kollarında kurumaya neden olur. Mürekkep hastalığı için gerekli ilaçlamanın yapılması gerekir.

Kestane Ekimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kestane Türleri ve Özellikleri

Kestane Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kestane Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Kahve Saç Rengi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kestane Kahve Saç Rengi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşılı Kestane Fidanı Türleri ve Özellikleri

Aşılı Kestane Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kestane Kabız Yapar mı?

Kestane Kabız Yapar mı?

Diyette Kestane Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diyette Kestane Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Acı Kestane Türleri ve Özellikleri

Acı Kestane Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kestane Unu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kestane Unu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Zehirli Kestane Türleri ve Özellikleri

Zehirli Kestane Türleri ve Özellikleri

Kestane Ağacı Nerelerde Yetişir?

Kestane Ağacı Nerelerde Yetişir?

Tavada Kestane Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Kestane Tarifi ve Malzemeleri

Deniz Kestanesi Batması Belirtileri ve Tedavisi

Deniz Kestanesi Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kestanenin Zararları Nelerdir?

Kestanenin Zararları Nelerdir?

Kestane Pişirme Yöntemleri

Kestane Pişirme Yöntemleri

Çikolatalı Kestane Şekeri Tarifi ve Malzemeleri

Çikolatalı Kestane Şekeri Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6