Kestane Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kestane Çeşitleri Nelerdir?

Kestane Çeşitleri, Kestane; Kayıngiller familyasından castanea cinsini oluşturan ağaçların ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına verilen isimdir. Günümüz koşullarında meyve yetiştirciliği hem insan sağlığı açısından hem de ülke ekonomisine katkısı bakımından önem arz etmektedir. Meyveler içerisinde kestane de en önemli meyve türlerinden biridir. Kestane, asırlardan beri insan beslenmesinde önemli bir yer almıştır. Uzmanların araştırmalarına göre ilk zamanlarda yaşayan insanların yılın 4-6 ayını kestane ağırlıklı beslenme ile geçirdiklerini ve kişi başına yaklaşık yıllık tüketiminin 100-150 kg arasında olduğunu belirtmektedirler. Bu nedenle kestane fakirin ekmeği, ağacı ise ekmek ağacı olarak tanımlanmaktadır. Sonbaharın eylül ayında hasadı yapılan ve piyasaya çıkan kestane. Gerek kebap gerekse de haşlamasıyla ağızlara ayrı bir tat verir. Bunun yanında şekerlemesiyle ve pasta yapımında da çokça kullanılır. Kerestesi de dayanıklı ve dekoratiftir. Kestane ağaçları barınak, yakacak ve güzellik için dünyada 40 asırdan beri yüksek, serin ve yağışı bol bölgelerde yetiştirilmektedir. Verimliliği, hasadın kolaylığı, yeme için hazırlığının basit olması ve az çok gelir kaynağı olması, insanların kestane yetiştirmeye sevk etmiştir.

Ülkemizde yetişen kestane çeşitleri aşağıdaki gibidir

Sert kabuklu meyvelerde genellikle yağ miktarı yüksek olduğu halde, karbonhidratlar daha fazladır. Kestanelerin Kimyasal Bileşimi genel olarak diğer sert kabuklu meyvelere göre daha uygundur. Sert kabuklu meyvelerin geneli yağ miktarı bakımından midede ezme güçlüğü yaratır ve ekşimeye sebep olarak gösterilir. Kestane meyvesi normal koşullarda %40-45 karbonhidrat ve su, %4-6 protein, %1-2 kül bulunmaktadır. Kestane insan beslenmesinde karbonhidrat kaynağı oluşturmakla beraber C ve A vitaminlerinin bol olduğu bir meyvedir.

Kestane Çeşitleri; standart bir kestanede aranan özellikler şu şekilde olması istenir. Erkencilik, İri, lezzetli ve yüksek verimli olması. Şekerleme yapımında dağılmaması, Kestane hamuruna uygun olması. Kabuğun ince ve kolay soyulabilir olması, Hastalıklara, zararlılara ve Depolama sürecine uzun süre dayanıklı olabilmesi.

Marrone; En yüksek kaliteli ve daha iri meyvelerdir. Tohum zarı meyveyi bölmez ve tohumun içerisine girmez. Daha.

Chataigne; Düşük kalitede ve küçük taneli meyvelerdir. Tohum zarı meyveyi böler ve tohumun içerisine girer.

Hacıömer; Ağaçları meyve açısından verimli olan ve orta kuvvette, yayvan gelişir. Meyveleri orta iriliktedir. Eylül ayının ortalarında hasat edilmeye başlanılır. Taze tüketime ve hamur yapımına uygun bir çeşittir. Meyvenin pomolojik sınıflandırılmasında ise iki grup olarak görülmektedir.

Mahmutmolla; Ağaçları meyve açısından verimli, orta kuvvet dikine gelişme göstermektedir. Meyveleri orta irilikte olup taze iken soyulur ve hamur yapımına uygundur. Eylül ayının sonlarına doğru hasadı yapılmaktadır.

Sarıaşılama; Ağaçları meyve açısından verimli yarı dik gelişme eğilimindedir. Meyveleri orta iri-iri, genişçe oval. Meyve kabuğu ise ince kahverengi, meyve eti krem renginde, sofralık tüketimi ve hamur yapımına uygundur. Kaliteli çeşit sınıfında en üst seviyededir.

Osmanoğlu; Ağacı orta kuvvette yayvan bir gelişme gösterir. Verimli bir çeşit olan, meyveleri, küçük-orta, iri genişçe oval şekilli, meyve eti krem renginde olup, eylül ayının ortalarına doğru hasadı yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak kestane şekeri imalatında kullanılmaktadır.

Hacıibiş; Ağacı orta kuvvette yayvan olarak gelişme gösterir. Verimli bir çeşit olan, meyve kabukları kalın, genelde çok küçük genişçe ovaldir. Meyve eti krem renginde olup iyi kalitede bir kestane türüdür. Eylül ayının son haftasında hasat edilmeye başlanır.

Yukarıda ismi geçen kestanelerin çoğu ülkemiz şartlarında en üst verimde yetiştirilen kestane çeşitleridir. Bunun yanında ülkemizde yetiştiriciliğine ağırlık verilmemekle birlikte Yurt dışında yetiştirilen ve önemli yer oluşturan yabancı kestane çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar.

İtalya; Pesio, chiusa, val susa, luserna, castel del rio.

Fransa; Sardonne, montagne, bouche de bétizac, marsol, comballe, bournette, maraval, maridonne, marigoule.

İspanya; Famosa, amarelante, longal, garrida, ınxerta, loura.

Japonya; Tsukuba, ginyose, Ishizuki, tanzawadır.

Kestane Çeşitleri Yorumları

soru

Muammer Sucu

14 Mayıs 2024 Salı

Kebaplık, hamurluk,tatlılık yüksek verimliler teşvik edilir hatta nitelikleri açıklanarak üretimi yapılmak suretiyle yetiştirilen bölgelerde devlet destekli çiftçiye dağıtılırsa kalite yaygınlaştırılmış olur.Hatta kestayetişme koşulları belli iken 1340 rakım karasal bölgede aşıкı yetiştirdim 6 yıldır ürün alıyorum,yetiştirme sahası genişletilmeli,

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Öneriniz gerçekten çok değerli. Devletin çiftçiye destek vererek kaliteli üretimi teşvik etmesi, ülke genelinde tarım verimliliğini artırabilir. Kestane yetiştirme konusundaki deneyiminiz de ilham verici. 1340 rakımda başarılı bir şekilde kestane yetiştirebilmeniz, farklı bölgelerde de bu tür girişimlerin mümkün olduğunu gösteriyor. Umarım bu tür destekler ve teşvikler artar ve tarım sektörümüz daha da gelişir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kestane Çiçeği Türleri ve Özellikleri

Kestane Çiçeği Türleri ve Özellikleri

Kestane Dikeni Türleri ve Özellikleri

Kestane Dikeni Türleri ve Özellikleri

Kestane Ekimi Nasıl Yapılır?

Kestane Ekimi Nasıl Yapılır?

Tavada Kestane Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Kestane Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kestane Çeşitleri Nelerdir?

Kestane Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Zehirli Kestane Türleri ve Özellikleri

Zehirli Kestane Türleri ve Özellikleri

Kestane Kargası Türleri ve Özellikleri

Kestane Kargası Türleri ve Özellikleri

Kestane Rengi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kestane Rengi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Fırında Kestane Nasıl Yapılır?

Fırında Kestane Nasıl Yapılır?

Kestane Ağacı Nerelerde Yetişir?

Kestane Ağacı Nerelerde Yetişir?

At Kestanesi Çiçeği Türleri ve Özellikleri

At Kestanesi Çiçeği Türleri ve Özellikleri

Kestane Pişirme Yöntemleri

Kestane Pişirme Yöntemleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6