Kestane Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kestane Kabuğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kestane kabuğu, Kış aylarının belki de en güzel meyvelerinden birisi olan kestane, tadı ve lezzetiyle çok fark etmektedir. Kestanenin insan sağlığına her konuda faydası olduğu bilinmektedir. Bunun yanında kestane kabuğunun da ayrıca faydalı şifa veren, tarafı olduğu bilinmektedir.

Kestane kabuğunun faydalarına geçmeden önce, ayrı bir maharet isteyen kestane kabuğunun nasıl soyulacağı hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Mutfaklarda kestane tek başına tüketildiği gibi, birçok yemekte de katkı malzemesi olarak da kullanılır. Kestaneleri kabuklarından ayırmak için, birçok yöntem bulunmaktadır. Özellikle kestaneyi suyun içerisinde haşlayarak soymak çok önerilen bir yöntem değildir. Ticari alanda ve sanayide tonlarca kestaneyi ise buhar makinelerinde ya da alev yöntemiyle soyma işlemi gerçekleşmektedir. Kestaneyi evlerimizde daha pratik bir şekilde soymak için, kestaneleri ilk önce güzel bir şekilde yıkayıp, suyundan süzdükten sonra kestanenin gövdesinden enlemesine, doğru herhangi bir bıçak ile çizilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bıçağın derine inmemesi gerekir. Daha sonra çizdiğimiz kestaneler herhangi bir tava içerisinde, üzerine 5 yemek kaşığı yağ konulur ve ısıtıldıktan sonra yine, normal ocak ateşinde 3 dakika ile kavuruyoruz. Kavrulma sırasında kestaneleri devamlı karıştırmak gerekir. Daha sonra kestanelerin yağını süzdükten sonra soğuk suyun içine atıp, kabuklarını kolay bir şekilde soyulmaktadır. Bir başka yöntem ise kestaneleri, kaynayan suyun içine attıktan sonra 5 dakika suda haşlamak ve daha sonra kabuklarını tek tek soymak gerekir.

Kestane kabuğunun faydaları nelerdir?

Kestanenin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Bunun yanında kestaneye kabuğunun bile sağlığa oldukça çok faydası vardır. Kestane kabuğunun haşlayıp, suyunu içerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde kestane kabuğunun faydalarından yararlanmalıdır. Kestane kabuğunun faydaları ise;
  • Kas sisteminde organizmanın su seviyesini düzenleyip, bunun yanında kansızlığa iyi gelmekte ve kan dolaşımını hızlandırıp, oluşabilecek varisleri engellemektedir.
  • Kış mevsiminde kestane kabuğunun suyu içilmesi beyinsel ve fiziksel olarak yorgunluklara çok iyi gelmektedir.
  • Kestane kabuğunun her 100 gramında yeteri kadar C vitamini bulunmaktadır. Bunun yanında kestanedeki gibi sodyum, potasyum, protein ve şeker içermektedir.
  • Kestane kabuğunun suda kaynatılarak hazırlanan suyu ile etkili derecede ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Kestane kabuğu püre haline getirilip, bal ile karıştırılırsa iştahsız çocukların, iştahını açtığı bilinmektedir.
  • Bunların yanında kestane kabuğu ile saç bakımı ve sağlığı için saçların daha canlı olmasını isterseniz, yaklaşık 100 gram kestane kabuğunu, içine su doldurarak, bir tencerede kaynatın daha sonra normal oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Elde ettiğimiz su ile saçlarınızı yıkayıp, bir saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu şekilde saçlarımızın daha canlı görünmesi sağlanacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kestane Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Zehirli Kestane Türleri ve Özellikleri

Zehirli Kestane Türleri ve Özellikleri

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Çikolatalı Kestane Şekeri Tarifi ve Malzemeleri

Çikolatalı Kestane Şekeri Tarifi ve Malzemeleri

Kestane Yetiştiriciliği

Kestane Yetiştiriciliği

Kestane Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kestane Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kestane Ekimi Nasıl Yapılır?

Kestane Ekimi Nasıl Yapılır?

Kestane Türleri ve Özellikleri

Kestane Türleri ve Özellikleri