kestane.gen.tr https://www.kestane.gen.tr Kestane, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kestane.gen.tr Mon, 21 Mar 2016 00:00:00 +0000 Fri, 17 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Deniz Kestanesi Tatlısı https://www.kestane.gen.tr/deniz-kestanesi-tatlisi.html Thu, 15 Nov 2018 01:17:54 +0000 Deniz kestanesi tatlısı, Tatlıların her zaman biz bayanlar üzerinde olumlu bir  psikolojik etkisi vardır. Tabii ki her zamanki gibi kararınca tüketilmesi gerekir. Bu arada içeriğindeki malzemeleri ve yapılışını anlatmadan belir Deniz kestanesi tatlısı, Tatlıların her zaman biz bayanlar üzerinde olumlu bir  psikolojik etkisi vardır. Tabii ki her zamanki gibi kararınca tüketilmesi gerekir. Bu arada içeriğindeki malzemeleri ve yapılışını anlatmadan belirtmek istediğim bir şey var ki, üzerine mavi haşhaş eklenerek yapıldığında daha lezzetli ve görünüm olarak daha güzel oluyor.

Şimdi gelelim Deniz Kestanesi tatlısı malzemelerine
 • 2 adet yumurta
 • 250 gram margarin (oda sıcaklığında olması önemli)
 • 1 su bardağı irmik
 • Yarım su bardağı kırık ceviz
 • 2 su bardağı un
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket kakao
 • Mavi haşhaş
Deniz kestanesi tatlısı şerbet malzemeleri
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • Çeyrek limon suyu
Deniz Kestanesi TatlısıYapılışı: Öncelikle şerbetini önceden yapmak daha mantıklıdır. Şerbet için gereken bir tencerenin içerisine suyumuzu, şekerimizi koyup ocağın üzerinde şeker eriyene kadar karıştırılır. Daha sonra limonun suyunu sıkarak içerisine ekleriz ve kaynayıp yoğunlaşmasını bekleriz. Kaynayıp kıvama gelen şerbetimizi ocaktan kaldırıp soğumaya bırakırız.

Bir taraftan da tatlımızın malzemelerini önümüze alıp, kase içerisine yumurtalarımızı kırar, margarini ilave ederiz ve krema kıvamına gelinceye kadar mikser yardımıyla çırparız. Hazırladığımız bu kremanın içerisine kakao, irmik, un, kabartma tozu, vanilya ve kırık cevizleri atarız. Malzemelerin hepsini koyduğumuz kasenin içerisindeki karışımı yoğurarak hamur kıvamına getiririz. Hazırladığımız hamuru küçük parçalar halinde yuvarlayarak önceden hazırladığımız fırın tepsimize dizeriz. Fırını daha önceden 180 derecede hazırlayıp ısınması için açmalıyız ki hamurumuzun pişimi güzel olsun. Ortalama pişirim süresi 20-30 dakika arasında değişiklik gösterebilir. Bazı eski fırınlarda bu süre daha da uzayabilir. Kurabiyelerimiz piştikten sonra tepsi ile beraber çıkartırız. Sonrasında soğumaya bıraktığımız şerbetimizi alıp kurabiyeleri birer birer şerbetin içerisinde her tarafı şerbeti alacak şekilde çevrilerek servis tabağına yerleştiririz. Hepsi bittikten sonra 2-3 saat dinlenen deniz kestanesi tatlımız servis edilmeye hazır hale gelir. Afiyet olsun. 
]]>
Çikolatalı Kestane Şekeri https://www.kestane.gen.tr/cikolatali-kestane-sekeri.html Thu, 15 Nov 2018 10:27:59 +0000 Çikolatalı kestane şekeri,  Kestane ile arası pek iyi olmayan ama şekerli şeyleri tıpkı benim gibi sevenler için inanılmaz değişik lezzetli bir alterrnatiftir. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Genelde hazır aldığımız çikol Çikolatalı kestane şekeri,  Kestane ile arası pek iyi olmayan ama şekerli şeyleri tıpkı benim gibi sevenler için inanılmaz değişik lezzetli bir alterrnatiftir. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Genelde hazır aldığımız çikolatalı kestane şekerini bugün biz kendimiz yaparak hem daha uygun maliyetli hemde daha lezzetli olarak yiyebileceğiz. Gelelim yapacağımız çikolatalı kestane şekerinin hazırlanışında gereken malzemelerin neler olduğuna;

Üzerini kaplamada kullanacağımız malzemeler;
 • 200 gram bitter çikolata,
 • 1 küçük kutu süt kreması,
İçeriğindeki malzemeler;
 • 1 kg. kadar kestane
 • 1,5  su bardağı şeker,
 • 1,5 su bardağı su,
Bu kadar az malzeme ile bu kadar değişik ve lezzetli şekerler yapmak hem çok zevkli hemde çok uygundur. 

Çikolatalı Kestane ŞekeriYapılışı;

Öncelikle kestanelerimizi kabuklu bir şekilde yıkayarak, üzerlerine birer çizik atarız. Hazırladığımız tencerenin içerisine 2 su bardağı suyu ilave ederiz ve kestaneleri de içerisine koyarak haşlarız. Bu arada kestanelere ne kadar çok çizik atarsak o kadar kolay soyabiliriz. Haşlama işlemi olduktan sonra tenceremizin içerisine biraz daha soğuk su ekleyip kabuklu kestanelerimizi soyarız. Diğer taraftan şerbeti için hazırladığımız tencerenin içerisine belirttiğimiz miktar ve şekeri ilave ederek soyulan kestaneleri de içerisine ekleriz. Belirli bir süre kaynattıktan sonra, (genelde şekerin eriyip biraz koyulaşması yeterlidir) kestanelerin şerbetini süzmek için kevgire koyunuz. 

Daha sonra kestanelerimizi robot yardımı ile püre haline getirerek, ceviz büyüklüğünde toplar halinde parçalara ayırırız. hazırladığımız küçük parçaların üzerine kürdan takarız. 

Diğer taraftan üzerini kaplamada kullanacağımız çikolata sosunu hazırlamaya başlarız. Süt kremasını ocakta tencere içerisinde hafif ısıtarak çikolataları içerisine koyarız. Böylelikle katı halde olan bitter çikolatamızı eritmiş oluruz. Eriyen çikolatalarımızın içerisine öncesinde hazırladığımız kestane toplarını taktığımız kürdanlar sayesinde bozulmadan alarak sosun içerisine batırıp,  (her tarafı çikolata olacak şekilde) çıkartırız. Yaptığımız her kestane parçasını yağlı kağıt üzerine yerleştiririz ki kuruma esnasında yapışma riski ortadan kalksın. Bütün hepsi bittikten sonra ister dışar da isterseniz buzdolabında üzerindeki çikolata kuruyuncaya kadar bekleriz. Artık Çikolatalı kestane şekerimiz hazırdır. Afiyetle yiyebilir yada misafirlerinize servis yapabilirsiniz.  
]]>
At Kestanesi Çiçeği https://www.kestane.gen.tr/at-kestanesi-cicegi.html Thu, 15 Nov 2018 17:33:54 +0000 At Kestanesi Çiçeği, ülkemizde kullanımı özellikle kocakarı ilacı kültürünün, batıyı örnek alınarak geliştirilmesi ve geçmişe yönelik ne var ise tümüne topluca ret yaygınlaştırılmasıyla at kestanesi çiçeği başt At Kestanesi Çiçeği, ülkemizde kullanımı özellikle kocakarı ilacı kültürünün, batıyı örnek alınarak geliştirilmesi ve geçmişe yönelik ne var ise tümüne topluca ret yaygınlaştırılmasıyla at kestanesi çiçeği başta olmak üzere daha bir çok şifalı bitkinin de göz ardı edilmesi günümüz çağında artık bilginin nerede ise hiç saklanamayacağı bilişim çağında yeniden önem kazanmaya başlamıştır. Ayrıca at kestanesi çiçeğinin iyi gelmediği hiçbir hastalık yok gibi özellikle de mafsal ile romatizma ağrılarından tutunda aşırı ateş yükselmesine, ishale, nefes darlığına, nezleye, hemoroid (basur), bacaklardaki varise, kalp hastalılarına, soğuk algınlığına, nikriz hastalığına ve soğuk algınlığına oldukça iyi gelmektedir. At kestanesi çiçeğinin özellikleri sadece bu kadar da değil yaprak kısımlarının ekşimsi bir tadı olduğundan bazı bölgelerde sarma yapılarak tüketilmektedir. Rusya ülkesinde çok bulunmayan ama Gürcistan da romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan at kestanesi çiçeği için Rusya dan özellikle diğer ülkelerden at kestanesi çiçeği sipariş verilmektedir.

At Kestanesi Çiçeği Özellikleri
 • Tohumu: Mafsal ile romatizma ağrıları gidermektedir.
 • Diğer İsimleri: Aesclus hippocastanum, Hindkkestanesi, Marronnierdlnde.
 • At Kestanesi ÇiçeğiBotanik Bilgi: Atkestanesigiller türünden gelen 15-30 metre yüksekliğinde olan süs bitkisi amacı ile yetiştirilen iri yapılı bir bölge ağacıdır. Baş parmak şeklinde oldukça büyük yaprakları vardır. Temmuz-Nisan ayları içerisinde çiçek açar. Meyve kısımları kestaneye benzer. Sonbaharda meyveleri toplanır.
 • Bilinen Bileşimi: Sabunlu bir madde, kalın yağlı, cumarin, flovanlar, sapoin, şeker, tanen, fermentler, nişasta, albüminli maddeler, P, B1, K, C vitaminleri, adenozin.
 • İçindeki Eskülin: Esansı nedeniyle kan dolaşımına etki eder. P vitamini özelliklerine sahiptir. 
 • Kestanesi: Kestane kısmı öğütülerek toz haline getirilir. Bir bardak ılık, sıcak, soğuk su fark etmez bir kaşık toz atılarak günde üç defa içildiğinde varis, ishal ve basur rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca nefes darlığı ve gribe de iyi gelir.
 • Kabuğu: Kabuğu kaynatılarak gün içerisinde içildiğinde, ateş yükselmesine, hazımsızlığa, nikriz hastalığına ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 • Faydaları: Üriner sisteminin faaliyetlerini kolaylaştırıcı, kan damarlarını büzücü ve kuvvetlendirici, antitussif salgıları düzenleyici, göğsü yumuşatıcı, ağrılara rahatlık vermektedir.
At Kestanesi Çiçeğinin Sağlığa Faydaları
Hemorid sertleşmesi, inme, chilblains, kalp krizi dahil olmak üzere geçirilen travma sonrasında şişme, dolaşım sisteminde görülen problemleri için dahili olarak kullanılmaktadır. Bazı durumlarda ise şişen eklemler ve kırıklarda oluşan şişliği azaltmak için enjekte edilmektedir. At kestanesi çiçeği ateş düşürmekte ve lokal ödemi azaltan bir acı giderici bir bitkidir. Ayrıca anti-enflamatuar diüretik özelliği de vardır. Kapiller kırılganlığı azaltmak ve venöz sağlığı arttırmak için venöz tonik etkisi sebebi ile kılcal kırılganlık ve damar hastalığını önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Aynı sebeplerden kaynaklanan damarlardaki yangı ve deri çatlaklarının iyileştirilmesinde oldukça yararlıdır.
 • Kan dolaşımı ile damar büzücü güçlendirici tonik etkileri vardır.
 • Dolaşım sisteminde damarların sağlıklı bir şekilde gücünü ve oluşumunu destekler.
 • Ayrıca kılcal damarların çatlayarak kanamasını ve bacaklarda oluşan varisleri iyileştirir.
Çınar ağacını andıran güzel görünümü ile sokakları süsleyen kokusu ile insanları cezbeden at kestanesi çiçeğinin zehirli meyvesi dışında kullanıldığında basura ve varise iyi gelmekte, güneş lekelerini ve romatizmal ağrıları gidermektedir. Zehirli olduğu için meyve kısmının kaynatılarak yada çiğ olarak yenilip içilmesinin öldürücü olabileceğin]]> Kestane Reçeli https://www.kestane.gen.tr/kestane-receli.html Thu, 15 Nov 2018 18:39:38 +0000 Kestane reçeli, Reçellerin genel tüketim mevsimi kış ayları olduğundan ve kestanenin de kış meyvesi olması güzel bir denk geliştir. Mevsiminde yapılan kestane reçeli her zaman daha iyidir. Reçeller genel itibarı ile sabah kahva Kestane reçeli, Reçellerin genel tüketim mevsimi kış ayları olduğundan ve kestanenin de kış meyvesi olması güzel bir denk geliştir. Mevsiminde yapılan kestane reçeli her zaman daha iyidir. Reçeller genel itibarı ile sabah kahvaltı masalarımızı süsleyen ve tatlı türünden oluşu kışın üşüme ve kansızlık riskine karşı vücudumuzun doğal bir koruyucusudur. 

Kestane reçeli yapmanın en bilinmesi gereken püf noktası kestanenin küçük olmamasıdır. Orta boy yada büyük boy olması daha iyidir. Küçük kestanelerle yapılan reçelde lezzetin tam tutmaması gibi yada dağılma gibi sorunlar yaşanabilir.

Kestane reçelinin malzemeleri
 • 2 kilo kestane 
 • 3 kilo şeker 
 • 1 paket vanilya
 • 1 çay kaşığı limon
 • 1 su bardağı su
Kestane ReçeliYapılışı: Hazırladığımız kestaneleri birkaç yerinden çizerek suda haşlarız. Unutmayalım ki çiziklerin çok olması soyulmasını kolaylaştırır. Suda yarı pişmiş şekilde haşlanan kestanelerimizi çıkartarak soğumaya bırakılır. Hazırladığımız fırın tepsimizin üzerine yerleştirdiğimiz kestanelerimizi 180 derecede ısınmış fırınımıza yerleştirin. Kestaneler eşit şekilde pişene dek fırında bekletin ve piştiğinde çıkartın. kabuklu halde olan kestanelerimizin kabuklarını soyarak tencerede kaynar vaziyette tuttuğumuz suyun içerisine atarız. 10 dakika kadar kaynayan kestanelerimizi bir kevgir yardımı ile sudan çıkarırız. 

Şerbeti için hazırladığımız tencerenin içerisine suyumuzu ve şekerimizi ilave ederek kaynatırız. Kaynayan şerbetin içerisine hazırladığımız kestaneleri ilave ederiz. Bir tahta kaşık yardımı ile karıştırarak kaynatmaya devam ederiz. Yaklaşık olarak 30 dakika süren kaynama işleminin sonuna doğru limon suyumuzu ve vanilyamızı ilave edip bir iki tur daha karıştırıp ocaktan alırız. Hazır hale gelen reçelimizi hemen tüketmek isterseniz soğuduktan sonra cam kavanozlara koyabilirsiniz. Ancak yazın tüketmek gibi bir niyetiniz var ise soğumadan kavanozlara yerleştiriniz ve kavanozları ters çevirip muhafaza edeceğinizi yerlere koyunuz. Bu şekilde 1 gün bekletip sonrasında yaz için tüketeceğiniz zamana kadar bekleteceğiniz yere alabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Deniz Kestanesi https://www.kestane.gen.tr/deniz-kestanesi.html Fri, 16 Nov 2018 01:29:17 +0000 Deniz kestanesi, deniz ürünlerinden birisi olup, gerisi dikenli yuvarlak yapıda olan ve çoğu tatilcilerin korkulu rüyası deniz ürünlerinden yer alan bir canlıdır. Deniz kestanesi omurgasız bir canlı olup, sinir sistemi ve damarla Deniz kestanesi, deniz ürünlerinden birisi olup, gerisi dikenli yuvarlak yapıda olan ve çoğu tatilcilerin korkulu rüyası deniz ürünlerinden yer alan bir canlıdır. Deniz kestanesi omurgasız bir canlı olup, sinir sistemi ve damarları bulunmaktadır. Deniz kestanesi nasıl ortaya çıkar şeklinde bir sorunun cevabı ise; hiçbir dış etkiye gereksinim duymadan kendi embriyo sistemi ile kendisini geliştirdiği bilinmektedir. Deniz kestanesinin bundan dolayı olağanüstü olduğunu belirtmekte fayda vardır. Yine şaşırtacak bir özelliği ise, deniz kestaneleri kendisinde derisinde, herhangi bir uzuvlarında veya derisinde oluşabilecek yara ve hasarları yine kendisi tamir ve tedavi edebilme özelliğinede sahiptir. Aslında hakkında çok bilgi bilmediğimiz deniz kestanesinin yer değiştirebilmesi için, küçük ayaklarımın olmakla birlikte, hayati devamını sağlaması için, yakınında olan besinleri tutup yakalayabilmesi için, kıskançlara sahip olduğu bilinmektedir. Deniz kestanesinin çok ünlü olan üzerindeki dikenleriyle kendini zamanla yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bunların yanında deniz kestanelerininde de erkek ve dişi olarak iki türlü deniz kestaneleri bulunmaktadır. Özellikle dişi deniz kestaneleri lezzet bakımından, çok üst seviyede olduğundan dolayı, birçok dünya ülkesinin mutfaklarında kendisine yer bulmuştur. Deniz kestanesinin bunların yanında ilaç sanayinde de kullanılmaktadır.

Deniz kestanelerinin toplanması, dikenlerinden dolayı oldukça zahmetli olur. Aralık ve Mart aylarında birçok kişi deniz kestaneleriden gelir sağlamaktadır. Deniz kestanelerinin bazı yemek ve turizm dergilerinde dünyanın en iyi üçüncü lezzete sahip olduğu belirtilmektedir. Ülkemizde fazla ilgi görmeyen deniz kestaneleri, özellikle uzak doğu ve Avrupa ülkelerinde mutfaklarda kendisine yer bulmaktadır. Deniz kestaneleri toplarken, bunlar için özel yapılmış kepçe yardımı ile toplanmaktadır. Daha derin bölgelerde olan deniz kestaneleri için dalgıçlar yardımı ile toplanmaktadır. Deniz kestaneleri toplandıktan sonra kendi özel makası ile keserek, içindeki turuncu olan kısmı kaşık ile çıkartılıp, kavanozları doldurulur olarak satışa hazırlanmaktadır. Protein açısından zengin olan deniz kestaneleri bu şekilde mutfakları girmektedir. Deniz kestanelerinin denizden çıkarıldıktan sonra, çok ömürlü olmadığı için hemen tüketilmesi gerekmektedir. Denizden toplarken deniz kestanelerinin dişi olanlara dikkat edin, çünkü lezzetli oldukları için,  onları toplamak gerekir. 

Deniz KestanesiDeniz kestanesinin faydaları ve kullanım alanları
Deniz kestanesinin çok çeşitli kullanım alanları olup, insan sağlığının faydası da olduğu bilinmektedir. Deniz kestanesinin içinde bulunan turuncu kısmının, iyileştirici bir yapıda olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Deniz kestanesinin faydalarından birçok ülke, farklı bir şekilde yararlanmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse; Çin'de deniz kestanelerinin turuncu kısmı ile pirinç unu ile oluşan karışımdan derimizde oluşabilecek yaraların, kaşıntıların ve kabukların giderilmesinde oldukça etkilidir. Japonya ise, deniz kestanelerinin içerisindeki yer alan faydalı turuncu kısmını kurutur ve ezerek uyarıcı ilaç olarak kullanmaktadır. Sicilya'da ise deniz kestanelerinin turuncu kısmının, zeytinyağı ile karıştırarak, cilt sağlığı ve bakımı için doğal bir ilaç elde edilmektedir. Deniz kestanesinin faydalı olan kısmı birçok şekilde yararlanılmakta olup, Mercan adıyla bilinmektedir. Deniz kestanesinin içindeki Mercan kısmı canlıyı yenileyen kısım olarak da bilinir. Deniz kestanesinin bütün faydaları bu Mercan kısmından yararlanılmaktadır. Başta cilt hastalıklarına çok iyi gelen deniz kestanesi, çoğu kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır.
]]>
Kestane Ağacı Nerelerde Yetişir https://www.kestane.gen.tr/kestane-agaci-nerelerde-yetisir.html Fri, 16 Nov 2018 20:39:41 +0000 Kestane ağacı nerelerde yetişir, Bu ağaç türü ılıman ve sıcak iklim koşulları sever. Nispeten güneşli ve nemi fazla olan yerlerde, daha sağlıklı ve verimi fazla kestane ağacı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemiz Kestane ağacı nerelerde yetişir, Bu ağaç türü ılıman ve sıcak iklim koşulları sever. Nispeten güneşli ve nemi fazla olan yerlerde, daha sağlıklı ve verimi fazla kestane ağacı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde kestane ağacı nerede yetişir, bu bölgeler çoğunlukla Marmara kıyılar, ege kıyıları ve Doğu Karadeniz bölgesindedir. Şuan var olan kestane ağaçlarının geneli, bu bölgelerde diğer orman ağaçları ile karışık biçimde bulunmaktadır. 

1000-1200 m arasındaki yüksekliklere kadar olan yerlerde yaşayabilen kestane ağaçları, ağır toprakları ve kireç miktarının çok fazla olduğu bölgeleri sevmiyor. Bu nedenle daha çok fazla toprağı geçirgen ve gevşek olan bölgelerde yetişebilmektedir. Kestane ağaçları açısından en uygun yükseklik 400 m civarındadır. Kestane soğuk havayı seven bir ağaç türüdür. Kayıngiller familyasındandır. Kestane ağaçları önemli ve gösterişlidirler. Üstünde hem dişi hem de erkek çiçek barındırır. Kestane bol miktarda nişasta içermektedir. Kestane üretiminin önemli kısmı Çin'de gerçekleşir.  

Kestane Ağacı Nerelerde YetişirMorfolojik özellikleri 
Yaprak döken bazı durumlarda çalı formundaki orman ağaçlarındandır. Kabuk çatlaklı yapıdadır. Yaprak kısmında çıkan tomurcuklarla yalancı uç tomurcukları bulunur. Tomurcuklar üst üste binen 2 adet pulla örtülmüştür. Yapraklar sarmal dizilmiş ama bükük iki sıralı görünür. İkincil damarlar birbirlerine paralel uzanır. Yapraklar kalın kimi vakit sert, mızraksı, kenarı dişli ve kılçık benzeri yapıda olabilir. Erkek çiçekler dik durumda, 1-3 salkımlı; salkımcaların her birindeki brahteler birbirlerine karşılıklı olarak durur. Çiçek örtüsü 6 kısımlıdır. Stamenler 10-12 (20) kadardır.  

Kestane üretim-tüketim 
Tohumları Güney Avrupa ile Güneybatı ve Doğu Asya bölgelerinde tüketimi yaygındır. Orta çağlarda Güney Avrupa'da yeterli buğday ununa sahip olmayan orman toplulukları esas karbonhidrat ihtiyacı olarak tamamı kestaneye bağlı kalmaktaydılar. Kestane Türkiye'de en çok fazla Aydın ilinde yetiştirilmektedir. Ege bölgesi toplam üretimde yaklaşık % 70 payla ilk sıradır. Kestane düşük kalorili bir kuru yemiştir. Protein ve yağ açısından zengindir. Ayrıca fazla miktarda lif içermektedir. Kestane kandaki kolesterol düzeyini dengeler. Kemik gelişimini sağlar ve kan damarları oluşumunda yardımcı olur. Dişleri ve iskelet yapısını güçlendirir. Antioksidan içermektedir. Bu özelliği ile serbest radikallere karşı vücudu korumaktadır. Kestane kırmızı renkli kan yapıcı hücrelerinin oluşumunu sağlar ve kandaki kötü kolesterolü azaltır. İyi kolesterolün ise artmasına yardımcı olur. Kan Basıncını dengeler. 

Kestane kış mevsiminin vazgeçilmezlerindendir. Bilhassa soğuk havalarda sobanın üstünde pişirerek ailece yeme çok fazla zevklidir. Ayrıca kestane pişerken kendine özgü mis gibi bir koku yayar. Kestane sevenlerin o koku çok fazla hoşuna gitmektedir. Bu bilgiler ışığında, kestane bahçesi kurulmak isteniyorsa, toprağı gevşek, bol güneş alabilen nemli ortamların seçilmesi önemlidir. Önceden derin sürüm yapılmış bir dekar alana, 16-20 kestane fidanı dikilmesi uygundur. Ağaçların aralarında, 7-8 metre dikim mesafesi bırakılması en ideal ölçüttür. Bu uygulamalar uygulandıktan sonra, kestane ağacı nerede yetişir yerine, en iyi verim nasıl alınır, sorusuna cevap aramak doğru olacaktır. Bu sorunun merkezindeki kilit nokta, üreticilerin en son gelişmeleri takip etmeleri yerinde olacaktır. Dikim için seçilecek yer, hastalık ve diğer sorun yaratabilecek koşullara karşı, en az düzeyde etkilenecek biçimde hazırlanmalıdır. Kaliteli iyi ürün veren kestane türü seçimi ve aşılama ile verim ve kalite arttırılması da olasıdır. İlaçlama düzenli biçimde, aksatılmadan yapılmalı ve gübrelemeye de önem verilmelidir.
]]> Deniz Kestanesi Kurabiyesi https://www.kestane.gen.tr/deniz-kestanesi-kurabiyesi.html Fri, 16 Nov 2018 23:08:02 +0000 Deniz Kestanesi Kurabiyesi, Oldukça şık görünümlü, kolay ve pratik yapılabilen ve süslü bir kurabiye çeşit olan deniz kestanesi kurabiyesi, çoğu kişi tarafından fazla bilinmez. Ancak son günlerin moda kurabiyesi olan bu kurab Deniz Kestanesi Kurabiyesi, Oldukça şık görünümlü, kolay ve pratik yapılabilen ve süslü bir kurabiye çeşit olan deniz kestanesi kurabiyesi, çoğu kişi tarafından fazla bilinmez. Ancak son günlerin moda kurabiyesi olan bu kurabiye çeşidi, inanılmaz bir lezzete sahip. Sevgili hanımlar, aniden gelecek olan misafirlerinize veya komşunuz size kahve içmeye geldiğinde kahvenin yanında ikram edebileceğiniz farklı bir kurabiye olsun istiyorsanız, bugünkü menünüz deniz kestanesi kurabiyesi olsun. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi Emin olun ki lezzeti de bir o kadar hoş. Çay saatleri için farklı kurabiye tarifleri arayanlar, canı tatlı bir şeyler yemek isteyenler bu tarifi denedikten sonra pasta tarifleri listenizde mutlaka yer vereceksiniz. Sizlere önerdiğim bu yumuşacık kurabiye alternatifini en kısa zamanda denemenizi tavsiye ederim.

Deniz kestanesi kurabiyesi:
Malzemeler:
 • 2  adet yumurta
 • 200 gram tereyağı ya da margarin
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 3 su bardağı un
 • 1 çay bardağı kakao
 • 1 adet limon kabuğu rendesi
 • 1 su bardağı haşhaş
 • 1 su bardağı ceviz içi
Şerbetine:
 • 2,5 su bardağı su
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • Bir kaç damla limon suyu ya da limon tuzu
Deniz Kestanesi KurabiyesiDeniz kestanesi kurabiyesi tarifinin yapılışı:
Tatlının şerbetini hazırlamak için geniş bir tencerenin içerisine su ve toz şekeri ilave edip iyice karıştırdıktan sonra ocağın altını açın. Kurabiyenin şerbeti kaynadıktan sonra ocağın altını kısık ateşe alın ve şerbeti koyulaşıncaya kadar kaynatın. Şerbet kıvamına geldikten sonra içerisine birkaç damla limon suyu ve limon tuzu ilave edip tencerenin altını kapatıp soğumaya bırakın. 

Kurabiyenin şerbeti soğurken geniş bir kabın içerisine yumurtaları, tereyağı, irmik ilave edip güzelce karıştırdıktan sonra un, kabartma tozu, vanilya ve ceviz içi ilave edip kulak memesi kıvamında bir hamur yoğurun. Yoğurduğunuz hamurunun üzerini temiz bir bezle örttükten sonra yaklaşık 15 dakika kadar dinlendirin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elinizde yuvarlayın ve üzerine hafifçe bastırıp kurabiye şekli verdikten sonra bir tabağın içine boşalttığınız haşhaşa bulayın ve yağlı kağıt sermiş olduğunuz fırın tepsisine yan yana dizdikten sonra önceden ısıttığınız 200 derecelik fırının orta rafına sürerek üzerinde çatlaklar oluşuncaya kadar pişirin. Kurabiyeniz piştikten sonra tepsinizi fırından çıkarın ve kurabiyeler fazla soğumadan bir borcamın içerisine aldıktan sonra ılık durumda olan şerbeti kurabiyelerin üzerine birer kaşık dökün ve kurabiyeler yaklaşık bir saat kadar şerbeti çektikten sonra servis tabaklarına alarak servis yapabilirsiniz. Afiyetle yemeğiniz dileğiyle...
]]>
Kestane Ağacı https://www.kestane.gen.tr/kestane-agaci.html Sat, 17 Nov 2018 01:32:06 +0000 Kestane ağacı, İklim olarak ılıman ve sıcak bir iklimi sever. Genellikle güneşli ve nemi yüksek olan yerlerde daha sağlıklı olarak meyve verir. Ülkemizde kestane ağacı olan bölgelerimiz Doğu Akdeniz, Ege ve  Marmara'dır. Ta Kestane ağacı, İklim olarak ılıman ve sıcak bir iklimi sever. Genellikle güneşli ve nemi yüksek olan yerlerde daha sağlıklı olarak meyve verir. Ülkemizde kestane ağacı olan bölgelerimiz Doğu Akdeniz, Ege ve  Marmara'dır. Tamda istediği iklim koşullarını oluşturan iklimleri ile kestane ağaçları için biçilmiş kaftan gibidirler. Bu bölgelerimizde diğer orman ağaçları içerisinde yer alırlar. Kestanelerin bilinen on üç çeşidi vardır. Bu türlerin doğal yayılma alanları Çin, Kore, Japonya, Türkiye, Güney Avrupa ve Kuzey Amerika'dır.

Kestane ağaçları, güzellik bakımından, yakacak ve barınak açısından yetiştirilen ağaçlardır. Verimliliği hasat işleminin kolaylığı ve yenmesi için hazırlığının kolay olması azda olsa gelir sağlaması bakımından insanlar kestane ağaçları yetiştirirler. Kestanelerin ana vatanı olarak Anadolu bilinir. Kestane ağaçlarının verim düzeyinin arttırılması için düzenli bir şekilde, ilaçlama ve gübreleme yapılmalıdır. Aksi takdirde ağaç meyveleri verimsiz olur. 

Kestane ağacı, daha çok kayalıkların olduğu yerlerde, kumlu geçirgen toprakları severler. Ağacın yaprakları sert kenarları ise testere gibidir ve uçları dikenlidir. 

Erkek çiçekler: Dik ve uzun salkımlı halde bulunurlar. Salkımcaların her biri birbirine bakar vaziyettedir. Çiçek yapısı altı kısımdan oluşur. Erkek çiçeklerin büyüklüğü 10 ile 20 cm aralığındadır.

Kestane AğacıDişi çiçekler: Dişi çiçekler erkek çiçeklerin hemen yanında oluşur ve tüylüdür. Bu tüylü yapısı onun dişi olduğunu ve gelişemediğini gösterir. Nadiren de olsa tek tek olarak da bulunabilirler. Yumurtaları 6-9 gözden oluşur. 

1200 metre yükseklikte bile yaşayabilen kestane ağaçları ağır ve kireçli  toprakları sevmez. Bu yüzdende toprağı daha geçirgen bir yapıya sahip yerlerde yetişir. Kestane ağacı yetiştiriciliği denince ülkemizde en başta Bursa şehrimiz gelir. aslında Ege Bölgemizde diğer bir çok ilimizde de vardır. Aydın, Kastamonu ve İzmir şehirlerinde de yetişir. Bu şehirlerimizde kestane ağacı yetiştiriciliği oldukça gelişmiştir. 

Kestanenin kullanıldığı yerler
 • Nişasta
 • Protein
 • Sakkaroz kullanım alanlarıdır.
Şekercilerin de sıklıkla kullandığı kestaneler Türkiye'de kestane şekeri olarak da bilinir. 

Kestane ağacının kullanıldığı yerler
 • Kerestesi iyi bir cila olarak düşünüldüğünden mobilyacılıkta
 • Odunu sert ve dayanıklı olduğu içinde inşaat sektöründe kullanılır
 • Bahçe çitlerinde kullanılır. 
Kestane çeşidi olarak birde at kestanesi vardır ki bu ağacın en büyük özelliği adıyla aynı tohumlarının zehirli olmasıdır. Bu bitki bildiğimiz kestane ağacından tamamen farklı bir bitki türüdür. Bu bitkinin bilinen kestane ağacı ile hiç bir ilgisi yoktur.
]]>
Kestane Şekeri https://www.kestane.gen.tr/kestane-sekeri.html Sat, 17 Nov 2018 15:20:22 +0000 Kestane Şekeri, Enfes bir tadı olan kestane şekerini tattıktan sonra beğenmeyen yoktur herhalde kestane şekerini kendi evinizde yapmak zormuş gibi hep satın almaya yöneliriz. Evinizde misafirlerinize ailenize kestane şekerini yapman Kestane Şekeri, Enfes bir tadı olan kestane şekerini tattıktan sonra beğenmeyen yoktur herhalde kestane şekerini kendi evinizde yapmak zormuş gibi hep satın almaya yöneliriz. Evinizde misafirlerinize ailenize kestane şekerini yapmanız hiç de zor değil ama oldukça hassas prosesi vardır. Kestane yapısı gereği oldukça kırılgan olduğu için hazırlık ve pişirme aşamalarında güzel sonuçlar ortaya çıkarmak için çok dikkatli davranmak gerekecektir. Çünkü kestaneler çok çabuk dağılır ve parçalanabilir. Kısacası kestane şekeri yapımı sürecinde kestaneleri tüm olarak korumak oldukça zordur. Bunun yanı sıra kestanenin şeker miktarını da ayarlamakta biraz zor bir işlemdir. Kestane şekeri yapmak için almış olduğunuz kestanelerin oldukça taze olmaları gerekmektedir. Eğer evde kendiniz kestane şekeri yapmaya karar verdiyseniz tüm bu noktalara dikkat etmeniz gerekir. Kestanenin faydalarına gelecek olur isek kansızlığı giderir, basur memelerinin ve varisin oluşumunu önler, karaciğer şişkinliğini ve yorgunluğunu geçirir ve son olarak kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur.

Kestane Şekeri İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 litre kadar soğuk su
 • 1 kilogram toz şeker 
 • 1 kilogram kestane (dış kabukları soyulmuş ve tüylü kısımları temizlenmiş)
Çok Gerekli Olmamak İle Kestane Şekerine Biraz Aroma Katmak İsterseniz
1-2 adet tarçın çubuğu yada 5-6 adet karanfil evinizde bunlara mevcut değilse vanilya da kullanabilirsiniz.

Kestane ŞekeriKestane Şekeri Yapılışı
Öncelikle taze almış olduğunuz kestanelerin tüylü kısımlarını soymak için üstlerine çıkacak kadar kaynar su içinde beş dakika kadar beklettiğinizde tüylü kısımların daha kolay soyarsınız. Tüylü kısımlarını soyduğunuz kestaneleri daha sonra çok kısık ateş üzerinde yaklaşık beş dakika kadar haşlayınız. Kestaneleri haşlama sırasında kestanelerin tüm kalması dağılmamaları için suyu fokurdayana kadar kaynatmayın. Ateş eğer çok kısık olmaz ise kestaneler ihtiyacından fazla haşlanır ve dağılır. 

Kestaneleri haşlama işlemi bittikten sonra suyunu süzerek başka bir tencereye alınız. Haşlamış ve süzmüş olduğunuz kestanelerin üzerine ayarlamış olduğunuz şekeri dökün. Eklemiş olduğunuz şekerden sonra suyu da ilave ediniz. Kestane şekerinde eğer aroma kullanacak iseniz bu işlem sırasında onları da ekleyebilirsiniz. Kestaneleri yine çok harlı ateş üzerinde değil kısık ateşte yaklaşık 30 dakika kadar kaynatın. Kestanelerin şerbeti iyice içine çekmesi için ertesi güne kadar buzdolabında bekletmeniz iyi olacaktır. Daha sonra buzdolabında bir gece bekletmiş olduğunuz kestane şekerini ertesi gün yine çok kısık ateş üzerine dikkatli bir şekilde oturtarak şerbeti iyice içine çekene kadar bir taşım daha kaynatın. Ocaktan indirdiğiniz kestaneleri soğuduktan sonra hemen tüketmek istiyor iseniz servis tabağına hemen tüketmeyecek iseniz saklama kabına alarak istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Not: Kullandığınız kestaneler çok sertse ertesi gün uygulamış olduğunuz kaynatma işleminin süresini biraz daha uzatmanız gereklidir.

Afiyet Olsun. 
]]>
Kestane Yetiştiriciliği https://www.kestane.gen.tr/kestane-yetistiriciligi.html Sat, 17 Nov 2018 15:42:59 +0000 Kestane yetiştiriciliği, kestane sonbahar mevsiminin en fazla talep gören yiyecekleri arasındadır. Kebabından, haşlamasına, tatlısına kadar türlü şekillerde tüketilir. Sağlık içinde oldukça faydalıdır. Pastalarda bile kesta Kestane yetiştiriciliği, kestane sonbahar mevsiminin en fazla talep gören yiyecekleri arasındadır. Kebabından, haşlamasına, tatlısına kadar türlü şekillerde tüketilir. Sağlık içinde oldukça faydalıdır. Pastalarda bile kestane kullanımı yaygındır. Ayrıca dayanıklı bir kerestesi olan ağaçtır. Bu nedenle dekorasyonda sıkça kestane ağacı kerestesi kullanılır. Kestane yetiştiriciliği oldukça verimli, geliri iyi ve hasadı kolay bir tarımdır. Bu nedenle kestane yetiştiriciliği oldukça yaygınlaşmıştır. Kuzey yarım kürede yaklaşık 13 türü yetiştirilen kestane, deniz seviyesinden 700-800 metre yükseklikte rahatlıkla yetiştirilir. Yaklaşık 200-500 yıla kadar uzanan uzun bir ömrü olduğundan, kestane verimi de yüksek olur.

Kestane yetiştiriciliğinde iklim isteği

Kestane nemli, ılıman ve serin iklimleri sever. Soğuk bölgelerde kestane güney kısımlara, sıcak bölgelerde ise kuzey kısımlarına kestane dikilmelidir. Kışın -30 dereceye kadar dayanan bir bitkidir. Ancak ilkbahardaki geç donlara dayanıksızdır. yazın fazla sıcaklardan kolay etkilenir. bu meyvelerin içinin boşalmasına neden olur. Yüksek sıcaklıktan ziyade mevsimin yağışsız yani kurak geçmesi kestaneyi daha fazla etkiler. Gölgeyi sevmesine rağmen, kuzeyde daha fazla ışığa gereksinimi olur. Yağış ortalaması yıllık 600-1600 mm olan bölgelerde rahatlıkla kestane yetiştirilebilir. Çiçeklenme döneminde yağış fazla olursa, döllenme olumsuz etkilenir. Bu yüzden fazla yağış kestane yetiştiriciliğinde iyi değildir. Yağışların düzenli olması önemlidir.

Kestane YetiştiriciliğiKestane yetiştiriciliğinde toprak isteği

Kazık köklü bir bitki olan kestane gevşek yapılı toprakları, geçirgen ve hafif olanları sever. Volkanik kaynaklı olan potasyum bakımından zengin olan topraklar daha iyidir. Killi ve ağır topraklarda kestane mürekkep hastalığına daha kolay yakalanır. Çukur vadiler daha soğuk olacağından kestane buralarda yetiştirilmemelidir. En iyisi yamaç arazilerde kestane bahçesi kurulmasıdır.

Kestane yetiştiriciliği nasıl yapılmalı

Kestane vejatatif yolla daldırma ve çiçeklerin köklendirilmesi yöntemiyle çoğaltılır. Bunun için en uygun yöntem aşılamadır. Burada kaliteli tohum kullanılması önemlidir. Çimlenme gücü yüksek tohumlar kullanılmalıdır. Ortam nemli ve soğuk olursa kestane tohumlarının çimlenme gücü yüksek olur. Tohumla üretimde ön işlem katlama yapılmalıdır. Nemli ve soğuk ortamda katlama için 3 ay yeterli olur. Bu işlemde tahta sandıklara 3-4 cm kalınlıkta perlit ya da temiz dere kumu konularak, bir sırada meyve konur. Meyveler ise kabuklu olarak konmalıdır. Katlamadan sonra tahta sandık fungusistli suyla sulanmalıdır. Daha sonra 0-4 derecedeki yere konulan sandıklar burada bekletilmelidir. Katlama işleminden sonra buradan alınan tohumlar ekilecek araziye sıralı şekilde ekilir.

Kestane üretimi aşıyla da yapılır. Aşıyla üretilen fidanların birisi anaç fidandan, diğeri altlık fidandan gelen 2 farklı genotip olur. Altlık olan yeni fidanın kökünü, anaç aşı kalemi de yeni fidanın gövdesini oluşturur. Aşı kalemlerinin seçiminde, hastalığa dayanıklı olan yaşlı bireyler seçilmelidir. Ayrıca verimliliği, meyve iriliği, erkencilik, meyve rengi, tadı, rengi, parlaklığı, sertliği gibi unsurlarda dikkate alınmalıdır.

Kestane yetiştiriciliğinde yer ve toprak seçimi önemlidir. Geçirgen, havadar, derin topraklar tercih edilmelidir. Denizden en az 400 metre yükseklikte kestane bahçesi oluşturulmalıdır. Bu bahçe fidanların ekilmesiyle, doğal yetişen ağaçların aşılanmasıyla kurulabilir. Çiçeklenme döneminde birbirine uygun olan tozlayıcı türler seçilmelidir. Dikim aralığı 10-12 metre olmalıdır. Kestane ağaçları ortalama 15 metre yükselebilir. Dikim yapılacak çukurlara 150-200 gram kompoze gübre verilir ve toprakla karıştırılır.

Kestane buda]]> Rüyada Kestane Görmek https://www.kestane.gen.tr/ruyada-kestane-gormek.html Sun, 18 Nov 2018 07:56:41 +0000 Rüyada kestane görmek, Rüyamızda kestane görmenin birçok farklı şekillerde ve farklı rüya tabircileri tarafından, farklı anlamlar katılarak yorumlanmıştır. Genel olarak bakıldığında ise, rüyada kestane görmek, helal y Rüyada kestane görmek, Rüyamızda kestane görmenin birçok farklı şekillerde ve farklı rüya tabircileri tarafından, farklı anlamlar katılarak yorumlanmıştır. Genel olarak bakıldığında ise, rüyada kestane görmek, helal yerden gelecek mal ve mülk, bunun yanında çok sağlıklı olmaya, hastalıklara şifa bulmaya, hayırlı bir evlat ve huzurlu bir geleceğin gerçekleşeceğine işaret eder. Diğer taraftan rüyada görülen kestane, çok müsriflik yapan, tembel olunacak bir kişiye, zor ve meşakkatli isteyen bir işe sahip olmaya, özellikle yaşlı olan erkeklerde, uzun bir yola çıkılacağına işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre, rüyada görülen kestanenin çok iyi sayılmayacağını belirtirler. Rüyada kestane görmek; sağlam olan kişinin yakın zaman içerisinde hastalıklar ile buluşacağı anlamına da gelir. Rüyada görülen kestane uzun bir sürecek, hatta sizi yatalak bırakacak hastalık ile karşı karşıya olacağınız anlamına gelir.

Rüyada kestane ile birlikte kestane ağacı görülmesi  kendimizin  yakın zaman içerisinde, makam ve mevki sahibi olacağımıza, bununla birlikte gelen imtiyaz ve güç ile çok zengin olacağımıza,  birçok mal biriktirmeye  ve çevresinde sevilen ve sayılan bir insan olmaya işaret eder. Rüyada kestane ile  kestane ağacı bir başka anlamı ise; sevgi ve gönül bakımından çok açık olan bir insan olmaya, hayırsever, ibadetine düşkün ve etrafına devamlı gülücük saçan hayırlı bir insan olmaya işaret eder. Kestane görülmesi esenlik ve sıhhatin birlikte geleceği anlamına gelir. Genel olarak bakıldığında, rüyada kestane görülmesi iyi ve hayırlı olan anlamlara yorulsa da gerçek hayatta, çetin kış günlerinde ağaçlarından meyve verdiği için, hayatımızın bir döneminin çok zor geçeceğini anlamına gelmektedir. Rüyada kestaneyi yakınınızla birlikte görüyorsanız; yanınızda bulunan yakınınızın, yakın zaman içerisinde büyük bir zorluk ve mücadele edeceğini, hastalıkla boğuşacağına, dert, sıkıntı ve zorlukların art arda geleceğine işaret eder. Bir süre sonra ise, bütün bu dert ve sıkıntıların sona erip, ferah ve esenliğe kavuşacağına delalet eder. Maddi ve manevi sıkıntıların sonu geleceği anlamı katılır. 

Rüyada kestane yediğini görmek,  rüyada kestane görmek ile hemen hemen aynı anlamları taşımaktadır. Rüyasında kestane yediğini gören kimse, gerçek hayatında mutlu ve huzurlu olacağına, çevresindeki insanların yardımsever bir insan olacağına, bütün işlerinin yolunda gideceğine ve bundan dolayı ferah bir hayatın sürekli devam edeceğini işaret edilir. Rüyada tüketilen kestane ekşi veya acı ise; tam tersine gerçek hayatımızda dert ve sıkıntıların üzerimize geleceğine delalet eder.

Rüyada kestane satın almak, gerçek hayatımızda iş yaşantısının güzel geçeceğini ve herhangi bir yerden yatırım amaçlı büyük bir yeşilalan ya da tarla bahçe gibi bir yer edineceğimiz ve bir yeri satın alacağımıza işaret eder. Bir başka anlamda ise, rüyada kestane satın alınması evimize yeni bir eşyanın alınacağı anlamı katılır.

Rüyada Kestane GörmekRüyada kestane toplamak, gerçek hayatımızda maddi anlamda büyük bir külfetin altından kalkacağımıza yada büyük bir borcumuz varsa, bu borçtan kurtulacağımıza yakın zaman içerisinde elimize toplu bir para geçeceğine işaret eder. Bir başka anlamda ise, rüyada kestane toplamak etrafımızdaki kişilere olan borçlarımızı nasıl ödeyeceğimiz konusunda, tereddüte düşeceğimiz anlamına gelmektedir.

Rüyada kestane ağacı görmek, evimiz içindeki konularla ilgili yorumlanmaktadır. Rüyada kestane ağacı gördüğümüzde, rengi yeşil bir ağaç ise, evimiz içindeki huzurun, zenginliğin ve güvenin artacağına, mutlu bir aile olacağımıza, hayırlı bir eşe tabir edilmektedir. Rüyasında kestane ağacı gören kimsenin evinde sürekli bereket ve huzur bulunur. Sağlık bakımından da çok sıhhatli olunur. Eğer rüyamızda gördüğümüz kestane ağacı daha çok kahverengi ağırlıklı ise, ailemizin huzurunu bozmaya çalışan, etrafımızda dolaşan yakın ve eş dost akrabadan bir kişinin varlığına işaret eder. B]]> Deniz Kestanesi Batması https://www.kestane.gen.tr/deniz-kestanesi-batmasi.html Mon, 19 Nov 2018 07:55:50 +0000 Deniz Kestanesi Batması, olayı genel olarak yaz aylarını deniz kenarlarında, tatilde, geçiren herkesin başına gelebilecek acı verici ve rahatsızlık verici bir olaydır. Bu durumun tedavisi çok kolay ve pratik yöntemlerle yapılab Deniz Kestanesi Batması, olayı genel olarak yaz aylarını deniz kenarlarında, tatilde, geçiren herkesin başına gelebilecek acı verici ve rahatsızlık verici bir olaydır. Bu durumun tedavisi çok kolay ve pratik yöntemlerle yapılabilir fakat tedaviye gerek kalmadan yani başımıza bu olay gelmeden önce yapmamız gereken bazı şeyler vardır. İlk önce, denize gireceğimiz yerde deniz kestanesi olup olmadığını o çevrede yaşayan veya o çevreyi iyi bilen kişilere sormalıyız. Kumsalda yürürken zemini kontrol etmeli ve hatta çakıl taşı bulunan yerlerde yürüyor isek ayağımıza koruyucu deniz ayakkabıları giymeliyiz. 

Deniz kestanesinin battığı iğneleri, diğer bütün deniz canlılarında bulunduğu gibi toksit maddeler içermektedir. Bunun gibi deniz kestanesi batması durumunda bu maddeler vücut dokusunda bulunduğu süre boyunca vücuda toksit yaymaktadır. Çok büyük bir korku sağlaması gereken bir zehir değildir fakat yine de deniz kestanesi iğnelerinin dikkatli bir şekilde çıkarılmasında fayda vardır.

Deniz Kestanesi BatmasıDeniz kestanesi iğneleri vücut içerisinden nasıl çıkartılır

Deniz kestanesinin iğnelerini iki farklı yöntem ile çıkartabiliriz. 

İlk olarak, deniz kestanesi batması olayında iğnelerin battığı kısıma hiçbir şekilde dokunmadan ve eğer ayağa batmışsa üzerine hiçbir şekilde basmadan kıyıya, sakin bir kenara çıkmak gerekiyor. Deniz kestanesi iğneleri toksit maddeler içerdiğinden dolayı, iğnelerin battığı kısımı iğnelerin çıkması için sıkmamalı, herhangi bir basın uygulamamalı ve hiçbir koşulda yılan sokması durumunda olduğu gibi emerek dikenler çıkarılmaya çalışılmamalıdır. 

Eğer yanımızda cımbız var ise cımbızı kullanarak gözle görülebilen iğneleri dikkatli bir şekilde çekerek çıkarabiliriz. Cımbız kullanılarak çıkarılamayacak kadar küçük olan iğneler için ise, kestanenin iğnesinin batmış olduğu kısımı sabunlu suyla yıkadıktan sonra bu bölgeye ılık durumda veya hafif sıcak bir su ile ıslatılmış olan bir bezle sarabiliriz. Bu şekilde bir müdahale doktora gidene kadar iğnenin toksin etkisini azaltacaktır.

İğnelerin batmış olduğu bölgedeki, gözle görülebilen iğneler, kesinlikle basınç uygulamadan, ilk maddede saydığımız şartlar göz önünde bulundurularak bir cımbız yardımı ile temizlenebilir. İğnelerin batmış olduğu bölge temizlendikten sonra, dokunun içerisinde gözle görülebilen veya gözle görülemeyen iğnelerin çıkarılması için zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı kullanarak ıslatılan bir bezi, kestane iğnelerinin batmış olduğu bölgeye  sararak bekleyebiliriz. İğnelerden bazılarının kendiliğinden dışarı çıktığını görebiliriz.

Deniz kestanesi batması durumu her ne kadar rahatsız edici bir durum olsa tedavi edilebildiğini ve nasıl tedavi edildiğini bilmek insanların içini rahatlatır.Burada belirtilen yöntemler dışında, batan bölgede kesikler, delikler açarak iğneleri çıkarmaya çalışmak kesinlikle istenmeyen durumları doğurabilir. Eğer iğnelerin batmış olduğu bölge enfeksiyon kapmış ise kesinlikle bir sağlık kuruluşundan veya en azından bir eczaneye başvurmak gerekir.
]]>
Rüyada Kestane Toplamak https://www.kestane.gen.tr/ruyada-kestane-toplamak.html Mon, 19 Nov 2018 10:29:01 +0000 Rüyada kestane toplamak, zorlukları aşıp beklediği ticari kazanca, zorlukla birlikte kavuşmak istediği refaha, çektiği zorluklar sonrasında hak ettiği temiz rızka, cefa ile birlikte ümit ettiği rahata işaret sayılır. Olum Rüyada kestane toplamak, zorlukları aşıp beklediği ticari kazanca, zorlukla birlikte kavuşmak istediği refaha, çektiği zorluklar sonrasında hak ettiği temiz rızka, cefa ile birlikte ümit ettiği rahata işaret sayılır. Olumlu anlam olarak: kestane toplamak, uğraşlarının sonunda kazanacağı temiz kazanca, kötü niyetli olan yöneticiden zarar görmeye, kaybettikten sonra kazanacağı kazanca, çektiği zorlukların meyvesini alarak kavuştuğu ticari kazanca, zahmetle birlikte hak ettiği saygınlığa, zaman içinde ulaştığı beceriye işaret sayılır.

Rüyasında kestane topladığını görmek, uğraşlarının sonunda hak edilen varlığa, birinden yardım isteyerek hasretle beklediği ferahlığa, çektiği zorlukların meyvesini alarak ulaştığı beceriye, zamanla ümit ettiği iyi bir gelecek manasına gelir. Olumlu anlamda rüya: kestane topladığını görmek, meşakkatle birlikte umut edilen galibiyete, ümitsizlikten sonra hak ettiği üne, zorluklarla birlikte hasret duyduğu başarıya, uzun süreli çabalar sonrasında elde edilen temiz rızka, sıkıntı çekerek hak ettiği nimete, ümitsizlikten sonra umduğu galibiyete manasına gelir. 

Rüyada kestane toplama, kuvvetli ve kudretli bir erkeğe, aileye yardımı dokunacak iyi niyetli yaşlı bir adama ve rüya sahibi bireyin ettiği ibadetlerin kabul edildiği anlamına gelir. Rüyada kestane ağacından kestane toplamak, bireyin birçok mala sahip olacağına, çalışarak alnının teri ile helal para kazanacağına, varlığa ve berekete delil sayılmaktadır. Kazanılacak ticari itibar ve yeni iş alanlarından alınacak rızkın bol olacağına yorumlanır. 

Rüyada Kestane Yeme 
Rüyada kestane yeme, genel olarak hayra yorulmaktadır. Zorlu dönemlerin atlatılacağına, sıkıntıların geride kalıp bol kazanç elde edileceğine delil sayılmaktadır. Rüya sahibinin kestane yediğini görmesi, hastalıklardan kurtulmaya sağlıklı bir biçimde uzun yıllar yaşayacağı anlamına gelir. Birtakım rüya tabircilerine göre de,  kestane kışın meyve veren bir ağaç olduğundan zorlu geçecek bir döneme delil sayılmaktadır. 

Rüyada Kestane ToplamakRüyada Kestane Ağacı Görmek 
Rüyada kestane ağacı görmek gücü ve kudreti olan misafiri temsil eder. Rüya sahibinin şansının ve kısmetinin açılacağına da yorumlanan rüya, mevsiminde görülmediği takdirde hayra yorulmamaktadır. Mevsiminde görülebilen kestane ağacı rüyası ise, aile içinde yaşanacak huzura, bebeği olmayan kadın yada erkek için müjdeli bir haber alınacağına işarettir. 

Rüyada Kestane Şekeri Görme
Aile içinde olan birinden gelecek mal veya paraya delil sayılmaktadır. Birtakım rüya tabircilerine göre binlerce güçlükle kazanılacak helal mal ve mülke işaret sayılır. Başka bir rivayete göre ise rüya sahibine kalacak mirasa, helal emlak ve toprağa işaret eder. 

Rüyada Kestane Satma
Rüyada kestane satmak genel olarak hayra yorulmamaktadır. Rüyayı görenin sağlığına dikkat etmediği takdirde önemli bir biçimde rahatsızlanacağına veya aile içinden yakını birinin vefat haberini alacağına işaret eder. 

Rüyasında Kestane Satın Alma
Rüyasında kestane satın aldığını gören kimse, yatırım amacıyla bir yerden bağ bahçe ya da yeşil alan satın alır. 

Rüyada Kestane Toplamak 
Bir kimse rüyasında kestane ağacından kestaneler topladığını görürse çok fazla zengin olacak demektir. Kestane toplamak önemli bir kısmettir ve bireyin rızkının bir anda bollaşacağına ve hem toprak hem de para sahibi olacağına delil sayılmaktadır. 
Rüyada kestane görmek pek çok fazla biçimde yorumlanır. Helal mala mülke ve aynı zamanda sağlıklı olmaya, çok fazla israf yapan ve tembel olan kişiye, sabır ve zorluğa, ihtiyar kimselere fakat özellikle de kocamış erkeklere ve yola gitmeye delalet eder. 
]]> Kestanenin Zararları https://www.kestane.gen.tr/kestanenin-zararlari.html Mon, 19 Nov 2018 23:17:47 +0000 Kestanenin zararları, kestane uzun ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Kestane ağaçlarından sonbahara doğru kestane ürünleri hasat edilir. Vitaminleri bakımından oldukça zengin olan kestane B1, B2, C vitaminleri açısından tüketilm Kestanenin zararları, kestane uzun ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Kestane ağaçlarından sonbahara doğru kestane ürünleri hasat edilir. Vitaminleri bakımından oldukça zengin olan kestane B1, B2, C vitaminleri açısından tüketilmesi tavsiye edilir. Sonbahar ve kış mevsiminde sokaklar da bile sık sık görülen kestanenin kokusu ve tadı muhteşemdir. Çocukların da severek tükettiği kestane sağlık için inanılmaz bir vitamin deposudur. Kestaneyi kebap olarak, haşlama olarak veya mangalda pişirerek tüketmek oldukça faydalıdır. Özellikle sobalı evlerde sobanın üzerinde pişirilerek yapılan yiyeceklerin arasında yer alır. Ayrıca içerdiği Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve protein gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir besindir. Bu faydaları sebebiyle birçok hastalıkta özellikle vitamin eksikliği sorunu olan kişilerin tüketilmesi halinde şifa kaynağı olarak kullanılır. Kestanenin faydaları olduğu kadar zararları da bulunur. Fazla tüketilmesi halinde oluşabilecek zararlarının yanı sıra belirli hastalıkları olan kişilerin kestaneyi tüketmemesi gerekir.

Kestanenin ZararlarıKestanenin tüketiminde oluşan zararlar

Kestane fazla tüketilmediği taktirde herhangi bir yan etkisi bulunmaz Aşırı tüketimi halinde bazı problemlere neden olurken; özellikle at kestanesi ve kestane yağı tüketiminde oldukça dikkatli davranılması gerekir. Kestane bilinçli olarak tüketildiği zaman faydaları gözlenirken; bilinçsiz tüketilmesi halinde birçok yan etkisi vardır. Özellikle kronik hastalığı bulunan kişilerin ve doğal ilaç kullanan kişilerin kestane yağı veya at kestanesi gibi ürünleri tüketmesinde oldukça dikkatli davranması gerekir. Kestanenin oluşabilecek zararları kişiden kişiye değişiklik gösterir.
 • Kestanenin fazla tüketilmesi ile ishal, şişkinlik, hazımsızlık ve sindirim sistemi ile alakalı hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. İshal gibi problemi olan kişilerin kestaneyi tüketmesi tavsiye edilmez. Ayrıca mide bakımından sorun yaşayan kişilerin kestaneyi fazla tüketmemesi tavsiye edilir. İçerdiği lif bakımından zengin olan kestanenin ishal gibi oluşumlarda tüketilmemesi oldukça önemlidir. Çünkü ishalin daha fazla olmasına neden olur.
 • Kestane yağı kullanılması için doktor kontrolü gerekir, doktora danışılması ile kestane yağının kullanılması tavsiye edilir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlara neden olduğu bilinir .
 • Ayrıca emzirme ve gebelik döneminde kestane yağı veya at kestanesi gibi ürünlerin kullanılmadan önce doktora sorulması, doktor tavsiye eder ise bu ürünlerin kullanması tavsiye edilir. 
 • Şeker ve yüksek tansiyon hastalarının kestane tüketmeleri oldukça sakıncalıdır. İçerdiği besin değerleri sebebiyle tansiyonun yükselmesine neden olduğu için en fazla üç dört tane kestane tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Diyabet hastalarının içerdiği nişasta bakımıyla kestaneyi az tüketmeleri tavsiye edilir. 
 • Kestanenin içerdiği özellikler bakımıyla kan inceltici ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin kestane tüketiminden uzak durmaları gerekir.
 • At kestanesi içerisinde esculin  olarak bilinen zehirli bir madde bulunmaktadır. Bu nedenle at kestanesinin fazla tüketiminde vücudun zehirlenmesine sebebiyet verdiği bilinir. Emziren annelerin ve gebelerin at kestanesi tüketmesi çok zararlıdır. Bu sebepten dolayı at kestanenin tüketilmemesi tavsiye edilir.
 • Yaklaşık olarak dört adet orta boy kestanenin bir dilim ekmek ile  eş değer kalori de bulunduğu hesaplanmıştır. Bu sebepten dolayı kestane tüketiminde dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kilo problemi olan kişilerin kestane tüketmekten kaçınması tavsiye edilir.
 • İçerdiği kalori ve besin değeri sebebiyle kestanenin tüketilmesi halinde birçok zararı olduğu da belirtilmiştir. Her şeyin azı karar çoğu zarar denilen deyim kestane için oldukça uygun olan bir anlatımdır. Dolayısıyla  fazla kestane tüketimi insan bedenine zarar verir.
 • Damar hastalığı olan kişilerin k]]> Kestane Tatlısı https://www.kestane.gen.tr/kestane-tatlisi.html Tue, 20 Nov 2018 05:09:03 +0000 Kestane Tatlısı, Kestane ağaçta yetişen bir meyve türüdür. Sonbahar ayların da toplanır. Kestaneyi neredeyse sevmeyen yoktur. Büyüklü küçüklü herkes severek yer. Özellikle kış aylarında sobanın üzerinde pişen kestaneye Kestane Tatlısı, Kestane ağaçta yetişen bir meyve türüdür. Sonbahar ayların da toplanır. Kestaneyi neredeyse sevmeyen yoktur. Büyüklü küçüklü herkes severek yer. Özellikle kış aylarında sobanın üzerinde pişen kestaneye kimse hayır diyemez. Kendine has çok güzel kokusu ve tadı vardır. Ayrıca kestane tam bir şifa kaynağıdır. Kış aylarında almamız gereken C vitaminini içinde barındır.

  Kestane sadece sade yenmez. Birçok yerde kullanılır, tatlılarda, pastalarda ve yemeklerde kullanılır. Girdiği yemeğe de çok güzel orama verir. Biz bugün kestane tatlısı yapalım, diğer adı ile kestane şekeri. Kestane tatlısını evde yapmak oldukça kolaydır. Ama tadı muhteşem oluyor. Şimdi başlayalım kestane tatlısını yapmaya.

  Kestane tatlısı malzemeleri
  • 1 kilo kestane 
  • 1 kilo toz şeker 
  • 1 litre su
  Kestane TatlısıYapılışı: İlk önce kestanelerin kabuklarını soymak ile işe başlayalım. Kestanelerin kabuğunun kolay soyulması için üzerini basacak kadar sıcak suyun içinde beş dakika bekletelim. Sonra kestaneleri ezmeden kabuklarını soyalım. Üzerinde tüylü yerlerinin kalmamasına özen gösterin.

  Daha sonra soyduğumuz kestaneleri bir tencerenin içine alalım üzerini basacak kadar su ekleyip kısık ateş de biraz haşlayalım. Ateş çok harlı olmasın yoksa kestaneler dağılır. Biraz haşlandıktan sonra kestaneleri süzelim ve başka bir tencerenin içine alalım. Daha sonra üzerine şekeri ilave edelim. Sonra da suyunu ilave edip kısık ateş de yaklaşık yarım saat kadar kaynatalım. Kaynadıktan sonra ocağı kapatalım biraz soğutalım ve bir gün buzdolabında şekerini daha iyi çekmesi için bekletelim. Bir gün sonra tekrar kestaneyi ocağa alalım ve kestaneler şekerini çekene kadar kaynatalım. Sonra ocağı kapatalım ve soğutalım. Yanında dondurma ile servis yapalım.
  ]]>
  Kestane Haşlama https://www.kestane.gen.tr/kestane-haslama.html Wed, 21 Nov 2018 04:40:15 +0000 Kestane Haşlama, Kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yer alan kestaneyi sevmeyen yoktur herhalde. Kışın soğuğunda sıcacık yenilen ve enfes bir tada sahip olan kestaneleri birçok kişi mangalda, ocağın üzerinde, fırında v Kestane Haşlama, Kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yer alan kestaneyi sevmeyen yoktur herhalde. Kışın soğuğunda sıcacık yenilen ve enfes bir tada sahip olan kestaneleri birçok kişi mangalda, ocağın üzerinde, fırında ve saçta pişirmeyi tercih ederken bazı kişiler ise kestaneyi haşlama olarak sever. Her birinin verdiği lezzet birbirinden farklıdır. Ancak kestanenin kabuklarını soymayı işkence haline getiren kişiler için kestane haşlama muhteşem bir tercih olacaktır. Ayrıca bana göre kestanenin en lezzetli olan hali haşlanmış halidir. İştah kabartan kestaneleri alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bombeli olan kestaneleri ve teze olanları tercih etmeniz olacaktır. Kestane, haşlanırken bazı önemli olan noktalara dikkat edildiği takdirde kabukları tamamıyla soyulabilecek ve renginden hiçbir şey kaybetmemiş kararmayan ve oldukça lezzetli kestaneler ortaya çıkacaktır. Kestane haşlama, isteğe bağlı olarak birçok pilavın yapımında ve birçok farklı yemek türlerinde garnitür olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca rejim yapan kişiler ve kilo problemi olanlar kestaneyi haşlayarak tükettiklerinde kalorisinin % 25 oranında azalması nedeniyle gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Sizde çok severek aldığınız kestaneleri istediğiniz lezzette yapamıyorsanız. Sizler için paylaştığım kestane haşlama yöntemini uygulamanızı öneririm. Mis gibi kokuyor ve olağanüstü lezzetli oluyor.

  Kestane haşlama için gerekli olan malzemeler:
  • 1 kilogram kestane 
  • 5 su bardağı su
  Kestane HaşlamaKestane haşlama yapılışı:

  Öncelikle derin bir tencerenin içerisine suyu ilave ettikten sonra ocağın altını yakın ve tencerenin kapağını kapatarak kaynaması için bekleyin. Kestane haşlarken dikkat edilmesi gereken en önemli kural, kestanelerin kesinlikle yıkanmamış olması gerektiğidir. Çünkü kestaneler yıkandığı takdirde piştikten sonra kabukları oldukça zor soyulur ve yıkarken içine su kaçarsa kabuklarını soymak daha da zorlaşacaktır. Bu nedenle kestaneleri yıkamadan yalnızca temiz ve hafif nemli bir bezle kestanelerin kabuklarını silmeniz yeterli olacaktır. Kestane haşlama yapılırken dikkat edilecek ayrı bir nokta ise kestanelerin kesinlikle çizilmemesi olmalıdır. Eğer kabuklarını çizerseniz kestaneler haşlanırken suya rengini bırakacağından içine çekeceğiz su kestanelerinizin renginin kararmasına neden olacaktır. 

  Tencerenizdeki su kaynadığı zaman suyun ısısında düşme olmaması için kestanelerin hepsini bir anda değil de gruplar halinde suyun içine atmalısınız. Yani kestaneleri 10 arlı guruplar halinde haşlayabilirsiniz. İlk gurup kestaneyi kaynayan suya attıktan sonra yaklaşık 4-5 dakika suyun içerisinde tutup bir kabın içerisine alın. Aynı işlemleri diğer guruplar içinde yaptıktan sonra kestaneleri kolay soyabilmek için soğuk suyun içerisinde biraz bekletip çıkarttıktan sonra uygun bir servis tabağına alarak ikram edebilir ve zahmetsizce soyarak yiyebilirsiniz. Kestaneleri eğer püre yapmak için haşlayacaksanız, tencereye koyacağınız suyun kaynamasını beklemeden kestaneleri direk olarak soğuk suyun içerisine atıp su kaynadıktan yaklaşık 5 dakika sonra kestaneleri suyun içinden alıp kabuklarını soyduktan sonra püre haline getirebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Acı Kestane https://www.kestane.gen.tr/aci-kestane.html Wed, 21 Nov 2018 21:21:13 +0000 Acı Kestane, Ana vatanı Balkanlar olan, Türkiye de ise Kafkaslarda yetişen acı kestane, at kestanesi ve yabani kestane diye de bilinir. Zaman içerisinde dünyanın birçok ülkelerinde yayılmış olan acı kestane, önce
Acı Kestane, Ana vatanı Balkanlar olan, Türkiye de ise Kafkaslarda yetişen acı kestane, at kestanesi ve yabani kestane diye de bilinir. Zaman içerisinde dünyanın birçok ülkelerinde yayılmış olan acı kestane, önceki zamanlarda  ilk İstanbul olmak üzere Marmara bölgesinin geneline ekilmiştir ve yine eski dönemlerde migren, baş dönmesi, basur, sara gibi birçok hastalığa karşı yaygın olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde acı kestane nefesi kesilen atları beslemek için kullanılırmış. Bu sebepten dolayı bu kestaneye at kestanesi de denilmiştir.

Acı kestane nasıl bir bitkidir
15-20 metre boylarında yuvarlak tacı yarım küre biçiminde gövdesi olan bu bitki, yaklaşık 150-200 yıl arası yaşayabilmektedir. Acı kestanenin yaprakları parmak şekline benzer ve 5-9 oval, yumurta biçiminde parçalardan oluşmuştur. Yaprakları uzun bir sap üzerinde yer alır ve 15-20 cm uzunluğunda 5-10 cm eninde üzerinde derin damarlar bulunan kenar kısımları dalgalı ilkbahar mevsiminde açık yeşil renginde, sonbaharda ise koyu yeşil rengini alır. Çiçekleri ise yenilebilen piramit biçiminde ve dik olarak yukarı doğrudur. Taç yaprakları beyazı andıran pembe renginde yada beyaz, yaprakların orta kısımları ise kırmızıdır. Yaprakların içerisinde ortadan çıkan döllenme tozları yer alır. Olgunlaşan meyvelerin dış kısmı dikenli kalın ya da kahverengi koruyucu bir madde ile örtülüdür. Acı Kestanenin olgunlaşmış olan meyveleri çatlağı içinden 2-3 tane kahverengi, kırmızı kabukları sert, ceviz büyüklüğündeki  tohumları yere düşer.

Acı kestane nasıl yetiştirilir
Yetiştirilmesi oldukça kolay olan bu bitki ülkemizde sürekli kesilmesinden dolayı oldukça azalmıştır. Açık kestane tohumlarının toprağa 25-30 cm derinliğinde gömülmesi sonucunda oldukça kısa bir zaman sonra filizlenerek büyür. Mart ayı sonları ve nisan ayın tohumunun dikilebilmesi için en uygun zamandır.

Açı kestanenin hasadı ne zaman yapılır
Açı kestane tohumları, eylül ve ekim ayında toplanıp kurutulması ile kaldırılır. Acı kestanenin toplanan tohumları kurutulduktan sonra dövülüp ya da öğütüldükten sonra kullanılır.

Acı kestanenin hangi kısımları kullanılır
Acı kestane bitkisinin ağacının kabukları, çiçekleri, tohumları, yaprakları ve sonbaharda toplanan meyveleri kullanılabilmektedir.

Acı KestaneAcı kestane nasıl kullanılır
Tohumları ve çiçekleri kurutulduktan sonra kaynatılmış suyun içerisine atılarak, ağaç kabukları kaynatılarak ve yaprakları da suda kaynatılarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kapsül olarak ve dıştan kompleks olarak da kullanılabilir.

Acı kestanenin faydaları nelerdir
 • Bayanların oldukça ilgi gösterdiği kırışık giderici kremlerde ana etken maddesi olarak kullanılan acı kestane, ciltte bulunan genişlemiş gözeneklere kapatır. Damar büzücü özelliğinden dolayı ve yüzde oluşan kırmızı görünümlü kılcal damarların giderilmesine yardımcı olur.
 • Kas ağrısı, romatizmal ağrılar, yüzde bulunan güneş lekeleri, göğüs toparlanması, damar ağrıları ve saç dökülmesi gibi durumlarda oldukça etki sahibidir ve botoks etkisi yapan vücut bakım ürünleri ve sıkılaştırıcı kremlerin yapımında kullanılır.
 • Vücudun birçok organında oluşmuş olan iltihaplarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Gevşeyen boyun derisini sıkılaştırır ve varis rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.
 • Kılcal damarlarda meydana gelen kanama ve çatlama gibi durumları iyileştirir.
 • Göğsü yumuşatır ve öksürüğü azaltır
 • Antioksidan özelliğe sahiptir ve vücuda kuvvet verir
 • Kan dolaşımını güçlendirir, atar damarlarda oluşan iltihapları azaltır.
 • Hamilelik döneminde  kilo alıp vermekten oluşacak olan çatlakların giderilmesinde oldukça etkilidir
 • Hazımsızlığı giderir ve hemoroid tedavisinde kullanılır.
Kestane Çeşitleri https://www.kestane.gen.tr/kestane-cesitleri.html Thu, 22 Nov 2018 02:47:54 +0000 Kestane Çeşitleri, Kestane; Kayıngiller familyasından castanea cinsini oluşturan ağaçların ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına verilen isimdir. Günümüz koşullarında meyve yetiştirciliği, hem insan sağlığı açısınd Kestane Çeşitleri, Kestane; Kayıngiller familyasından castanea cinsini oluşturan ağaçların ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına verilen isimdir. Günümüz koşullarında meyve yetiştirciliği, hem insan sağlığı açısından hemde ülke ekonomisine katkısı bakımından önem arz etmektedir. Meyveler içerisinde kestane de en önemli meyve türlerinden biridir. Kestane, asırlardan beri insan beslenmesinde önemli bir yer almıştır. Uzmanların araştırmalarına göre ilk zamanlarda yaşayan insanların yılın 4-6 ayını kestane ağırlıklı beslenme ile geçirdiklerini ve kişi başına yaklaşık yıllık tüketiminin 100-150 kg arasında olduğunu belirtmektedirler. Bu nedenle kestane fakirin ekmeği, ağacı ise ekmek ağacı olarak tanımlanmaktadır. Sonbaharın eylül ayında hasadı yapılan ve piyasaya çıkan kestane. Gerek kebap gerekse de haşlamasıyla ağızlara ayrı bir tat verir. Bunun yanında şekerlemesiyle ve pasta yapımında da çokça kullanılır. Kerestesi de dayanıklı ve dekoratiftir. Kestane ağaçları barınak, yakacak ve güzellik için dünyada 40 asırdan beri yüksek, serin ve yağışı bol bölgelerde yetiştirilmektedir. Verimliliği, hasadın kolaylığı, yeme için hazırlığının basit olması ve az çok gelir kaynağı olması, insanların kestane yetiştirmeye sevk etmiştir. 

Ülkemizde  yetişen kestane çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Sert kabuklu meyvelerde genellikle yağ miktarı yüksek olduğu halde, karbonhidratlar daha fazladır. Kestanelerin Kimyasal Bileşimi genel olarak diğer sert kabuklu meyvelere göre daha uygundur. Sert kabuklu meyvelerin geneli yağ miktarı bakımından midede ezme güçlüğü yaratır ve ekşimeye sebep olarak gösterilir. Kestane meyvesi normal koşullarda %40-45 karbonhidrat ve su, %4-6 protein, %1-2 kül bulunmaktadır. Kestane insan beslenmesinde karbonhidrat kaynağı oluşturmakla beraber C ve A vitaminlerinin bol olduğu bir meyvedir.

Kestane ÇeşitleriKestane Çeşitleri; standart bir kestanede aranan özellikler şu şekilde olması istenir. Erkencilik, İri, lezzetli ve yüksek verimli olması. Şekerleme yapımında dağılmaması, Kestane hamuruna uygun olması. Kabuğun ince ve kolay soyulabilir olması, Hastalıklara, zararlılara ve Depolama sürecine uzun süre dayanıklı olabilmesi.

Marrone; En yüksek kaliteli ve daha iri meyvelerdir. Tohum zarı meyveyi bölmez ve tohumun içerisine girmez. Daha 

Chataigne; Düşük kalitede ve küçük taneli meyvelerdir. Tohum zarı meyveyi böler ve tohumun içerisine girer

Hacıömer; Ağaçları meyve açısından verimli olan ve orta kuvvette, yayvan gelişir. Meyveleri orta iriliktedir. Eylül ayının ortalarında hasat edilmeye başlanılır. Taze tüketime ve hamur yapımına uygun bir çeşittir. Meyvenin pomolojik sınıflandırılmasında ise iki grup olarak görülmektedir.

Mahmutmolla; Ağaçları meyve açısından verimli, orta kuvvet dikine gelişme göstermektedir. Meyveleri orta irilikte olup taze iken soyulur ve hamur yapımına uygundur. Eylül ayının sonlarına doğru hasadı yapılmaktadır.

Sarıaşılama; Ağaçları meyve açısından verimli yarı dik gelişme eğilimindedir. Meyveleri orta iri-iri, genişçe oval. Meyve kabuğu ise ince kahverengi, meyve eti krem renginde, sofralık tüketimi ve hamur yapımına uygundur. Kaliteli çeşit sınıfında en üst seviyededir. 

Osmanoğlu; Ağacı orta kuvvette yayvan bir gelişme gösterir. Verimli bir çeşit olan,  meyveleri, küçük-orta, iri genişçe oval şekilli, meyve eti krem renginde olup, eylül ayının ortalarına doğru hasadı yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak kestane şekeri imalatında kullanılmaktadır.

Hacıibiş; Ağacı orta kuvvette yayvan olarak gelişme gösterir. Verimli bir çeşit olan, meyve kabukları kalın,  genelde çok küçük genişçe ovaldir. Meyve eti krem renginde olup iyi kalitede bir kestane türüdür. Eylül ayının son haftasında hasat ed]]> Kestane Saç Rengi https://www.kestane.gen.tr/kestane-sac-rengi.html Fri, 23 Nov 2018 00:39:42 +0000 Kestane Saç Rengi, Kestane saç rengi tonu hemen hemen her renk tonuna uygundur diyebiliriz. Kestane renginin saç boyası olarak dereceleri yani tonları vardır. Koyu kestane kestane açık kestane olarak bilinir. Bu renk tonları hemen he Kestane Saç Rengi, Kestane saç rengi tonu hemen hemen her renk tonuna uygundur diyebiliriz. Kestane renginin saç boyası olarak dereceleri yani tonları vardır. Koyu kestane kestane açık kestane olarak bilinir. Bu renk tonları hemen hemen ana renklerdendir. 

Kestane Saç Rengi Nasıl Elde Edilir

Kestane ve tonları saç rengini elde edebilmek için eğer saç açık tonlarda ise direk olarak istenilen kestane tonlarından bir tanesine boyanarak umulan sonuç elde edilebilir. Bu sonuç eğer kişinin saçı hiç bir şekilde boya işlemi görmemiş ise de yani ana saçını kestane tonuna döndürmek istiyor ise de kolayca olumlu sonuç alınabilir. Ancak saçta koyu tonlar da boya var ise yani siyah gibi bunun üzerine kestane rengi tutmayacaktır. Zaten kestane tonlarından olan koyu kestane rengi siyahla hemen hemen aynı renkte görülür fakat bir fark vardır ki siyah saçtan açık tonlara dönmek oldukça zordur kestane ve tonlarından ise siyaha göre biraz daha zararsız olacaktır. Kestane tonları numaraları çoğu boyalarda şu şekilde sıralanır. 3 numara koyu kestane 4 numara kestane 5 numara açık kestane olarak sıralanır. Bazı boyalar vardır ki bu numaralar renkler aynı olsa da isim farkları barındırır. Koyu kahve kahve açık kahve gibi adlandırılabilir ancak sonuç değişmez. Diyelim ki saç koyu kestaneye boyanmak isteniyor ancak elde üç numara yok bunu 1 ve dört numara kullanarak elde edebiliriz ama 1 numaradan çok az kullanılması şartı ile yani istenilen renkler elde edileceğinde eksik boya numarası var ise istenilen boya numarasından bir önceki ve bir sonraki boyalar karıştırılarak istenilen renk elde edilebilir. 

Kestane Saç RengiKestane Saç Rengi Hangi Ten Renklerine Yakışır

Kestane saç rengi tonları her tene ve yüze yakışır fakat açık tenlilerde daha güzel göründüğü gözden kaçmaz çünkü açık tenli insanların yüzünü daha net ortaya çıkartır. Açık tene sahip olan kadınların bir avantajı vardır ki oda açık saç rengi tonlarının da koyu renk saçlarında yakışmasıdır. Ancak esmer kişiler için bu avantaj geçerli değildir. Çünkü esmer tenli insanlarda açık renk saçlar pek de hoş durmuyor. Ama kestane tonları yani kestane ve kestane gibi koyu renk saçlar koyu tenli insanların ten renklerini açık göstermeyi sağlar. 
]]>
Kestane Ekimi https://www.kestane.gen.tr/kestane-ekimi.html Sat, 24 Nov 2018 00:19:40 +0000 Kestane Ekim, kestane ağacı -30 dereceye kadar dayanan ağaçlar arasında yer alır. Ancak ilkbaharın geç donlarına ve Sonbaharın ilk donlarına karşı hassas bir ağaçtır. Yıllık yağış ortalaması 600-1500 mm yağışlarda raha Kestane Ekim, kestane ağacı -30 dereceye kadar dayanan ağaçlar arasında yer alır. Ancak ilkbaharın geç donlarına ve Sonbaharın ilk donlarına karşı hassas bir ağaçtır. Yıllık yağış ortalaması 600-1500 mm yağışlarda rahatlıkla yetişir. Çiçek döneminde fazla yağış almayan bölgelerde yetiştirilmesi önemlidir. Fazla yağışın mantar hastalığına neden olmasından dolayı yaprakların dökülmesine sebep olur.

Kestane ekiminde toprak değerleri
Kestane ağacı kazık köklü olduğu için toprağın gevşek olmasını ve geçirgen olmasını gerektirir. Potasyum bakımından zengin topraklarda kolaylıkla yetişir. Ağır ve killi topraklarda mürekkep hastalığına yakalanmasından dolayı yetiştirilmesi zorlaşır. Çukur gibi bölgelerde soğuk olması nedeniyle kestane ağacı yetiştirilmemesi tavsiye edilir. Yamaç araziler bahçe için oldukça idealdir.

Kestane ekiminde üretim
Kestane daldırma ve çeliklerin köklendirilmesi yöntemile çoğaltılır. En çok uygulanan ve güvenilir yöntem aşılama yöntemidir. Bunun için kaliteli olan kestane ağacının tohumu kullanılmasına dikkat edilmelidir. Tohumların çimlenme gücü yüksek olması gerekir. Soğuk ortamlarda 3 aylık sürede çimlenme meydana gelir. Çöğür ile kestane üretiminin sıra arası 80 santim üzeri 30 santim arayla şaşırtılıp yapılır. Katlanmadan dikilen tohumların çimlenme oranlarını yükseltilmek için 10 santim derinlikte harçlı toprağa ekiminin yapılması, tohumun üzerinde 4 santim civarında harçlı toprağın atılması ve yanmış çiftlik gübresi ile gübrelenmesi üretimi açısından oldukça önemlidir. Çöğür aşı uygulaması kestane üretiminde oldukça önemli sıralarda yer alır. İlkbaharda sürgün göz aşısı uygulanarak yapılırken; yabani ağaçların aşılanmasında kalem aşı yöntemleri kullanılarak yabani aşıların cins aşılara çevrilmesi sağlanır.

Kestane ekiminde arazi koşulları ve aralığı
Kestane ekimi yapılmadan önce arazinin gerekli şekilde sürülmesi, toprağın havalandırılması gerekir. Kestane ağacının dikilecek aralıklarının belirlenip işaretlenmesi ve 15-20 metre arasında araziye uygun boşluklar bırakılarak ağaç dikilecek alanların belirlenmesi gerekir. Arazinin yapısına göre kurulacak kestane bahçesinin üçgen veya kare şekilde uygulanması sağlanır. Dikilecek çukurların önceden 50 santim derinliğinde açılarak çukurlara uygulanacak kompozit gübre ile gübrelenip, çukurun üzerine bir miktar toprak atılması sağlanır. Çukura atılan gübrenin kestanenin kökü ile temas etmesinden kaçınılmalıdır. Böyle durumlarda kestanenin kökü zarar görür. Gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra bütün çukurlara kestane fidanı ekimi gerçekleştirilir.

Kestane EkimiKestane ekimi sonrasında budama
Dikilen fidanların belirli bir süre sürgün vermesi için gerekli budaması yapılır. En fazla uygulanan sistem doruk dallı terbiye sistemidir. Doruklara hakim olan bu sistemde ağaç belli bir yüksekliğe ulaşınca dorukta kesilir. Ağacın 4 yönü kapsayacak şekilde budanması, ana dalların birbirine yakın olmaması, güneş alımını engelleyen sürgünlerin kısaltması yapılır. Genç yaşlarda aşırı budama yapmak verimi düşürürken; yere yakın dalların kesilmesi oldukça önemlidir.

Kestane ekimi ve sulama
Kestane ağacı fidanı dikildiği zaman yılda üç kere sulanmasının yapılması yeterli olacaktır. Sonraki yıllarda kestane ağacı ürün vermeye başladığı zaman sulama yapılması sakıncalı olur. Bu sebepten dolayı ağaçların gerekli boya geldiği zaman sulanmaması tavsiye edilir.

Kestane ekimi ve hasat
Kestane ağacına gerekli bakım yapıldıktan sonra Eylül başlarında ve Ekim ortalarında gerekli hasatlar yapılır. Dikenli yumaklarının içerisinde bulunan kestane doğal rengini aldığı zaman meyvelerin görülmesiyle hasat zamanı meydana gelir. Meyveler aynı anda olgunlaşmadığı için hasat yere düşen meyvelerin toplanması ile yapılması gereki]]> Fırında Kestane Nasıl Yapılır https://www.kestane.gen.tr/firinda-kestane-nasil-yapilir.html Sat, 24 Nov 2018 14:28:04 +0000 Fırında Kestane Nasıl Pişirilir, kestane isteğe ve damak lezzetine bağlı olarak suyun içerisinde haşlanarak, fırında pişirilerek, tost tavasında pişirilerek, tavanın içerisinde pişirilerek ve en çok tercih edilen ise mangal Fırında Kestane Nasıl Pişirilir, kestane isteğe ve damak lezzetine bağlı olarak suyun içerisinde haşlanarak, fırında pişirilerek, tost tavasında pişirilerek, tavanın içerisinde pişirilerek ve en çok tercih edilen ise mangal üzerinde közleme şekli ile pişirilebilir. Hangi yöntem ile pişirirseniz pişirin size daha farklı bir damak tadı sunmaktadır. Geçmişten bugüne herkesin alışkın olduğu pişirme tekniği közleme şeklinde olanıdır. Bazı kişiler kestaneyi bu şeklide yemeyi tercih ederken bazı kişilerde yeni lezzetleri keşfetmek istedikleri için diğer pişirme yöntemlerini tercih etmektedirler. Ancak her yöntem için küçük püf noktaları gözardı edilmediği zaman lezzetli kestane kebap pişirilebilir.Kestaneyi hangi yöntemle pişirilecekse ona uygun olarak çizik atılması gerekmektedir. Böylelikle lokum gibi mükemmel tatlarda kestane pişirilebilir.

Fırında Kestane Nasıl YapılırFırında Kestane İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 kilogram kestane
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı şeker
Fırında Kestanenin Hazırlanışı, öncelikle bir kilogram kadar kestanenin bombeli olan kısmına artı şeklinde derin bir çizik atarak hazırlıyoruz. Ardından çizdiğiniz kestaneleri suyun içerisine koyuyoruz, tuz ve şekeri ekledikten sonra yaklaşık olarak 2 saat kadar suyun içerisinde şişene kadar bekletin. Suyun içerisinde bekletilmesindeki amaç ise, fırında kestaneler pişerken kuru olmaması içindir. Eğer direk kestaneleri çizdikten sonra fırında közlenir ise hem kuru hem de yavan bir kestane pişirmiş olursunuz. Fırında kestane pişirmenin küçük bir püf noktasıdır. Daha sonra çizdiğiniz bütün kestaneleri fırın tepsisine güzel bir şekilde dizelim. Önceden 200 derecede ısıtılmış olan fırında yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar kestaneleri pişirelim. Eğer isterseniz fırın ızgarasının üzerine yağlı bir kağıt serildikten sonra üzerine kestaneleri dizerek kolaylıkla pişirebilirsiniz.
]]>
Rüyada Kestane Yemek https://www.kestane.gen.tr/ruyada-kestane-yemek.html Sun, 25 Nov 2018 10:15:29 +0000 Rüyada Kestane Yemek, bu rüyayı gören kişinin geçirmiş olduğu sıkıntılı ve zor dönemlerinin artık geride kaldığına delalet etmektedir. Hatta çekmiş olduğu maddi sıkıntılarından kurtularak bol kazançlar elde edeceğini Rüyada Kestane Yemek, bu rüyayı gören kişinin geçirmiş olduğu sıkıntılı ve zor dönemlerinin artık geride kaldığına delalet etmektedir. Hatta çekmiş olduğu maddi sıkıntılarından kurtularak bol kazançlar elde edeceğini işaret etmektedir. Özellikle bu rüyayı gören kişinin iş yaşantısında çok başarılı işler yapacağına rivayet olunmaktadır. Rüyada kestane yemek oldukça hayırlı bir rüya olarak yorumlanır, hatta rüya sahibinin kısa süre içerisinde bol bol paraya, nimete ve berekete kavuşacağının habercisi olarak yorumlanmaktadır. Eğer rüya sahibi ticaret ile uğraşıyor ise, yeni işler için yapacağı atılımlarda yeni kişiler ile ortaklık anlaşması yaparak kendi işini daha çok büyüteceği şeklinde rivayet olunmaktadır. 

Rüyada Kestane Yemek, bazen alınacak olan mal, arsa ve parayı temsil ederken, bazende hastalıklardan kurtularak şifa bulacağına delalet etmektedir. Rüyasında kişi kendisinin kestane yediğini görmüş ise, hiç beklemediği anda arsa, tarla ve ev sahibi olacağına delalet eder. Rüyayı gören kişi kış ayında kestane yediğini görmüşse hem bolluk hem de berekete kavuşacağının bir göstergesidir. Ancak yaz ayında kestane yediğini görür ise, hayatının bir döneminde çok zorlu ve sıkıntılı günler geçireceğini ve bu dönemi atlatmak için büyük güç sarf edeceğine rivayet olunmaktadır.

Rüyada Kestane YemekBaşka Alimlerin Yorumlarına Göre Rüyada Kestane Yemek, rüyasında kestane yediğini gören kişiler kendilerini çok şanslı hissetmelidir. Bu rüyayı gören kişinin kazandığı kazancının helal olduğunu, helal para ile almış olduğu mallara, bol parasının olmasına, iş hayatında karşısına çıkan yeni kişiler ile ortaklık yaparak büyük adımlar atacağı şeklinde tabiri yapılmaktadır. Başka Bir Alimin rivayetine göre, rüyasında kestane yediğini gören kişinin hem parasını hem de mal varlığını bilinçsiz olarak harcayacağına ve bu sorumsuz davranışlarının sebebi ile geçim sıkıntısı yaşayacağına delalet etmektedir. Eğer rüyayı gören kişi kestaneyi sobanın üzerinde pişirip yediğini görür ise, hayatında zahmetler çekerek kazanacağı helal kazancına ve bu kazanç ile hak edilerek alınacak mallara işaret etmektedir. Rüyasında kestaneyi satın alarak yediğini gören kişi, yaşamı içerisinde hem şan hem de şöhrete kavuşacağını işaret ederken, aynı zamanda istek ve arzularının gerçekleşeceğine de tabir olunmaktadır. Ayrıca bu rüya sahibinin evinde bereket olacağına, daha fazla para kazanacağına, iş kariyerinde saygın bir mevkiye yükseleceğine rivayet edilmektedir. 

Rüyasında Kestane Yemek, bu rüya çoğunlukla rüya sahibi açısından pek çok olumlu olayların yaşanacağı anlamına gelmektedir. Hem maddi hem de manevi olarak rüya sahibinin huzur bulacağına, bütün sıkıntılarını arkasında bırakarak feraha ereceğine tabiri yapılmaktadır. Çünkü rüyada kestane yemek hayırlara vesile olan rüyalardan sayılmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişinin bütün yaşamı boyunca darlık çekmeden mutlu ve huzurlu bir yaşam süreceğine de delalet etmektedir. Bir başka rüya yorumcusuna göre rüyada kestane yemek, parasal yaşanacak kayıplara, önceden işlenmiş olan bir günah sebebi ile çarptırılacak ceza şeklinde yorumu yapılmaktadır. Hatta görüş ayrılıkları nedeni ile başkalarıyla yapılacak tartışmalara tabiri olunmaktadır. Ancak bu sıkıntılar sonrasında rüya sahibinin hak ettiği ferahlık şeklinde rivayet olunur.                                                                                 
]]>
Kestane Balı https://www.kestane.gen.tr/kestane-bali.html Sat, 08 Jun 2019 09:57:51 +0000 Kestane balı, çiçek balına nazaran daha koyu renge sahiptir ve çiçek balına nazaran 2 kat daha fazla demir içeriği vardır. Haziran ayı başlarından itibaren kestane çiçeklerinden elde edilen bal, keskin, buruk, acım Kestane balı, çiçek balına nazaran daha koyu renge sahiptir ve çiçek balına nazaran 2 kat daha fazla demir içeriği vardır. Haziran ayı başlarından itibaren kestane çiçeklerinden elde edilen bal, keskin, buruk, acımtırak bir tada sahiptir. Rengi koyu kahverengi ve oldukça yoğun bir kıvama sahiptir. Kestane tadına ve kokusuna hakim olan kestane balı mikrop kırıcı etkiye sahiptir.

Kestane balı faydaları

 • Kestane balı uzmanların deneyimlerine göre yara tedavisi için kullanıldığında antibiyotiklerden daha fazla etki sağlamaktadır. Kestane balı, çoğu antibiyotikten daha etkilidir. Kestane balı antibiyotiğe karşı direnç kazanmış bakterilerin bulaştığı kronik yaralarda düzenli kullanıldığında yaraların tamamen iyileşmesini sağlar.
 • Kestane balı her gün düzenli kullanıldığında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Vücudu bakteri ve virüslere karşı korur. İçeriğinde yer alan vitamin ve demir akyuvar sağlığı içinde faydalıdır.
 • 1 ölçek kestane balı 2 ölçek suya karıştırılarak içine 1 çay kaşığı tarçın eklenir. Karışım krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Elde edilen karışım vücutta yaşanan artrit ağrılarının olduğu yere masaj yapılarak sürülür. Bu sayede kısa süre içinde ağrının hafiflediği görülür. 2 tatlı kaşığı kestane balına 1 çay kaşığı toz tarçın eklenerek karıştırılır. Karışım sabah ve akşam olmak kaydıyla günde iki defa yenir. Karışım düzenli şekilde tüketildiğinde kronik artrite karşı iyi gelir.
 • 5 şeker kaşığı kestane balı ve 1 şeker kaşığı toz tarçınla karıştırılır. Karışım ağrıya dişe uygulandığında ağrı hissini hafifletir. Gün içinde ihtiyaç duyuldukça tekrarlanabilir.
 • 2 yemek kaşığı kestane balının üzerine toz tarçın eklenir. Karışım yemeklerden hemen önce tüketilir. Hazımsızlık ve gribe karşı iyi gelir.
 • 1 şeker kaşığı kestane balı, 2 şeker kaşığı toz tarçın 1 bardak ılık suyun içine eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım düzenli tüketildiğinde idrar kesesi enfeksiyonu karşı iyi gelir.
 • Kestane balı yapılan bir araştırmaya göre mide ve kemik kanserine karşı iyi gelmektedir. Mide ve kemik kanserine maruz kalan kişilerin gün içinde 1 yemek kaşığı kestane balı tüketmesi hastalık üzerinde faydalı olur. Kestane balı toz tarçınla karıştırılarak 30 boyunca günde üç defa alınabilir.
 • Kestane balı kalp hastalıklarına karşı iyi gelir. Tarçınla karıştırılarak her gün sabah kahvaltısında tüketilir. Kestane balı kolesterolün erimesini sağlayarak kalp krizine karşı koruma sağlar. Ayrıca uygulama düzenli tekrarlandığında nefes darlığına karşı da iyi gelir.
 • Kestane balı uzun yıllardır erkelerde sperm üretimini arttırmak için kullanılmaktadır. Sperm problemi yaşayan erkekler düzenli kestane balı tüketirse sperm sayısında ve kalitesinde artış yaşanır. Yine gebe kalmakta problem yaşayan kadınlar kestane balını toz tarçınla karıştırarak tüketirse doğurganlık özelliğinde artış yaşanır. Kestane balı bir sakızla birlikte gün içinde çiğnendiğinde yine üreme sistemi üzerinde etkili olur.
 • Kestane balı ve tarçın kullanılarak hazırlanan kür mide ağrısı ve mide ülserine karşı iyi gelir. Ayrıca mide gazı için de faydalı olur.
 • Saç dökülmesi için kestane balından yararlanılabilir. Bir miktar zeytinyağı eritilerek içine kestane balı ve toz tarçın eklenip karıştırılır. Karışım saçlara sürülerek 15 dakika bekletilir. Daha sonra uygun bir şampuanla yıkanır.
 • Ilıtılmış kestane balı bir miktar toz tarçınla karıştırılarak gün üç kere tüketilir. Bu uygulama kronik öksürük, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı faydalı olur.
 • Sivilce ve cilt problemlerine karşı kestane balından yararlanılabilir. Kestane balına tarçın eklenerek krem kıvamına getirilir. Gece yatmadan önce elde edilen krem ciltte problemli bölgelere sürülür. Sabah ılık suyla yıkanarak ciltten arındırılır. Uygulama 15 gün boyunca aralıksız uygulandığında sivilcelere karşı kesin çözüm sağlayabilir. Ayrıca egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıkları içinde kullanılabilir.
 • Kestane balı yorgunluğa karşı enerji s]]> Kestane Pişirme https://www.kestane.gen.tr/kestane-pisirme.html Mon, 26 Nov 2018 12:52:39 +0000 Kestane pişirme, genellikle iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlar kestane kebap (tavada, sobada, mangalda yada fırında pişirmek) veya suda haşlama yaparak pişirmektir. Kestane Pişirme Yöntemi Kestane pişirme, genellikle iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlar kestane kebap (tavada, sobada, mangalda yada fırında pişirmek) veya suda haşlama yaparak pişirmektir. 

  Kestane Pişirme Yöntemi

  Kestaneler öncelikle yıkanmalıdır. Daha sonra nerede pişirmek isteniyorsa, fırın, mangal, soba yada teflon tava ısıtılmalıdır. Elinizi kesmemesi için kısa saplı ve tırtıklı bıçakla üst kısımları boydan boya ama çok fazla derin olmayacak şekilde kesilir. Bu işlemde derinlik kestanenin yarısına kadar olmalıdır, iyi kesilmeyen kestaneleri pişirme işleminden sonra kabuğundan ayırmak da oldukça zor olabilir. Ayrıca kabuklarını kolay soyabilmek için bir diğer tavsiye de pişirme işleminden önce en az yarım saat suda bekletmek olabilir. 

  Kestaneler, ısıtılan tavaya yada diğer bir pişirme aracına dizilir. Ocağın altı yarım yani kısık ateşte açık olmalıdır, bir süre sonra kestanelerin kesilen bölümleri açılmaya başlar. Bu alt tarafın pişmeye yaklaştığını gösterir. Kestanelerin altı kızarınca bir maşa yardımıyla tek tek kestanelerin altı üstüne getirilir. Diğer tarafı da kızarınca kestaneler pişmiş demektir. Dikkatlice ocaktan indirilmeli ve kısa bir süre dinlendirilmelidir. Kabukları soyulacak kadar soğumuşsa, soyma işlemi yapılarak servis edilebilir. Kabukları daha kolay soymak için ıslak bir bez yardımıyla kestaneler oğuşturulabilir, bu sayede kabuklar daha kolay çıkacaktır. Çok fazla soğutmadan sıcak halde yenmesi gerekir. 

  Kestane PişirmeKestane Haşlama Yöntemi

  Ortalama bir kilo kestane pişirilecekse, malzeme olarak 1 tatlı kaşığı tuz, 1 buçuk yemek kaşığı şeker ve kaynar su gereklidir. Tuz ve şeker ekleyerek, kestanelerin daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Haşlama yöntemi ile pişirilecek olan kestaneler çizilmemelidir. Çünkü haşlama sırasında kestaneden çıkan kara su, çiziklerden içeri girer ve kestaneni tadı da görüntüsü de değişebilir. 

  İlk önce kestaneler yıkanır ve haşlama yapılacak olan tencereye koyulur. Üstüne kaynar haldeki su ilave edilir, su miktarı ortalama 2 litre olursa yeterlidir. Daha sonra 1 buçuk yemek kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz eklenir. Yarım saat kadar haşlanan kestaneler muhtemelen pişmiştir. Kabuklarının sıyrılmaya başlamasından da piştiğini anlayabilirsiniz. Piştiğinden emin olduktan sonra dikkatli bir şekilde suyu süzülür, başka bir kaba alarak soyma işlemi yapılır. Sıcak olacağı için biraz bekleyip daha sonra bıçak yardımıyla kabuğundan çıkarmanız daha kolay olabilir. Kestaneler artık servise hazırdır. Afiyet olsun...
  ]]>
  Kestane Kaç Kalori https://www.kestane.gen.tr/kestane-kac-kalori.html Mon, 26 Nov 2018 19:12:31 +0000 Kestane kaç kalori, Kestane, soğuk kış aylarında çok faydalı olan, çoğu kişi tarafından sevilen bir meyvedir. Özellikle eski zamanlarda sobanın üstünde kavrularak yendiğinde, lezzeti daha da artmaktadır. Kış ay

  Kestane kaç kalori, Kestane, soğuk kış aylarında çok faydalı olan, çoğu kişi tarafından sevilen bir meyvedir. Özellikle eski zamanlarda sobanın üstünde kavrularak yendiğinde, lezzeti daha da artmaktadır. Kış aylarında bu kadar öneme sahip olan ve çok sevilen kestanenin kalorisi merak konusu da olmuştur. Faydası çok olan kestanenin kalori değeri oldukça düşüktür. Her şeyi fazlasıyla tüketildiğinde zarar olduğu gibi, kestanede aşırı tüketmediğimiz sürece, hiçbir şekilde kilo aldırma gibi bir durumu olmamaktadır. Hatta zayıflamak isteyenler ve diyet yapanlar için günde 100 gramdan fazla yemedikleri sürece kestanenin lezzetinden ve yararlarından faydalanabilirler. Kestane tüketmek isteyen diyet halindeki kişiler için şunu belirtmek gerekir ki, her dört adet kestane, bir dilim ekmeğe denk gelmektedir. Bunu düşünerek, kestanenin aşırı tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Şunu da unutmamak gerekir ki, kış ayları geldiğinde insan metabolizması, doğal olarak daha çok yavaş çalışmaktadır. Bundan dolayı kış ayları geldiğinde, kalori ve yağ içeren besinler daha çok tüketilmektedir. Tabii kestane bu besinlere göre, kalorisi daha düşük olan bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kestanenin kalori hesabına bakılırsa nasıl tüketileceğine göre, değişiklik içermektedir. Kestanenin kalori hesabına bakılırsa;

  • Pişirilmemiş çiğ halindeki her 100 gram kestanenin enerji değeri 192 kaloridir.
  • Haşlanarak tüketilen kestanenin her 100 gramı 131 kalori içermektedir.
  • Kavrularak tercih edilen her 100 gram kestanenin enerji değeri ise, 244 kalori içermektedir.

  Kestane Kaç Kalori100 gram kestanenin besin ve kalori değerleri:

  • Enerji: 192 kalori
  • Karbonhidrat: 32.90 gram
  • Protein: 2.44 gram
  • Toplam yağ: 1.8 gram
  • Doymuş yağ asidi: 0.60 gram
  • Tekil doymamış yağ asidi: 1.130 gram
  • Çoklu doymamış yağ asidi: 1.286 gram
  • Sodyum: 5 mg
  • Potasyum: 620 mg
  • Kalsiyum: 34 mg
  • Demir: 1.2 mg
  • A vitamini: 4.2 mg
  • C vitamini: 29 mg
  • Fiber: 9.8 mg
]]>
Gebelikte Kestane Yemek https://www.kestane.gen.tr/gebelikte-kestane-yemek.html Tue, 27 Nov 2018 10:45:23 +0000 Gebelikte kestane yemek, Hamilelik süreci, her anne adayı için çok özel geçmektedir. Bunun yanında diğer zamanlara göre bu dönem, ayrıca daha dikkat gerektiren bir zaman dilimidir. Her anne adayı bu dönemde bilhassa yediklerin Gebelikte kestane yemek, Hamilelik süreci, her anne adayı için çok özel geçmektedir. Bunun yanında diğer zamanlara göre bu dönem, ayrıca daha dikkat gerektiren bir zaman dilimidir. Her anne adayı bu dönemde bilhassa yediklerine ve içtiklerine, ayrıca önem vermeleri gerekir. Çünkü normal zamanlarda kendisine faydalı olan çoğu besin, gebelik döneminde zararlı olabilmektedir. Bundan dolayı anne adayları, yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek araştırma yapmaları gerekir. Hamilelikte olmazsa olmazlardan biri olan aşermede kimi anne adayları tarafından kestane de aşerebilir. Hamilelik dönemi kış aylarında denk gelen anne adaylarının, kestaneye karşı daha hassas durumları da olabilir. Bundan dolayı birçok anne adayı da kestaneye karşı şüphe ile yaklaşmaktadır. Kestane yendiğinde kendisine ve özellikle bebeğe zarar verme düşüncesi, akıllarda soru olarak kalmaktadır. Bu makalemizde gebelikte kestane yemenin faydaları üzerinde duracağız. Gebelik döneminde kestane yemek anneler için tam bir güç kaynağı olup, uzun hamilelik süresince vazgeçilmez besin kaynakları arasına girmektedir. 

Anne adayları için kestanenin faydaları ise;

 • Gebelikten dolayı anne adaylarının pelvis kaslarında ortaya çıkan ağrıların dinmesine veya hafiflemesine yardımcı olur. Anneye güç vererek, yorgunluk hissini azaltmada etkilidir.
 • Kestanenin içerdiği zengin vitaminler ve doymamış yağ asitleri bakımından, bunun yanında zengin mineral içeriği ile damar sertliği, kalp hastalıkları, hipertansiyon gibi hastalıklara karşı vücuda güç kaynağı olmaktadır.
 • Yine kestanede riboflavin olduğu için, anne adaylarında vitamin eksikliğinden dolayı ağızda çıkabilecek yaralara ağızda üzerine oldukça faydalıdır. 
 • Gebelik döneminde çok rastlanan ve anne adaylarına sıkıntı veren kabızlığa ve bağırsak sorunlarına faydalı olmaktadır. İçeriğindeki yüksek karbonhidrat nedeniyle vücuttaki enerjiyi artırır, dalak ve mide için oldukça faydalıdır.
 • Kestane zengin C vitamini olduğundan dolayı diş ve kemik sağlığı bakımından oldukça faydalı olur. Anne adaylarının gebelik süresince yaşayacağı çabuk yorulma gibi sorunu ortadan kaldırarak, yine gebelikte yaşanan bacak ve bel ağrıları için oldukça faydalıdır.
 • Kestanenin anne adaylarını faydasının yanında bebeğin bağışıklık sistemine geliştirmesine yardımcı olarak, fetal gelişiminede faydası bulunur.
 •  Gebelik süresince meydana gelen ağrıları, el ve ayaktaki şişmeleri en aza indirerek, anne adaylarına rahatlatıcı özelliği bulunur.  Bunun yanında gebelikte yaşanan bacak uyuşmalarına da iyi gelmektedir. 
 • Kestanenin bir diğer önemli faydası ise, gebelikte annenin vücut tarafından oldukça ihtiyaç duyduğu Amino asitler kestanede oldukça fazla olup annenin bağışıklık sistemini artırmaktadır.
 • Gebelik döneminde yaşanan kronik ishal durumu ile anne adaylarının sık karşılaştığı bir sorundur. Kestane ishale karşı iyi gelir, mideyi rahatlatır.
 • Özellikle gebeliğin başlarında yaşanan sık sık mide bulantısı anne adaylarının çok canını sıkan bir durumdur. Kestane mide bulantılarına karşı hafifletmede oldukça etkilidir.
 • Gebelik döneminde yaşanan bir diğer problemde anne adaylarında ödem oluşmasıdır. Gebelikte ödem oluşmasına karşı iyi gelen besinlerden birisi de kestanedir. Potasyum bakımından zengin olan kestane vücut içindeki yeni koruyarak sodyum potasyum dengesini korur.
Gebelik döneminde kestane tüketilmesinin anne adaylarına herhangi bir bir zararı olmayıp, rahatlıkla da tüketilebilir. Ancak damar sertliği, şeker hastalığı, kolesterol gibi rahatsızlıkları olanlar, doktor kontrolünde tüketmeleri anne ve bebek bakımından sağlıklı olacaktır. Gebelikte kestanenin daha faydalı tüketilmesi için haşlanarak tüketilmesi, özellikle anne adaylarına daha faydalı olur. Ayrıca kestanenin kabuk ve yaprakları haşlanarak suyu içilirse, asabiyeti geçirerek sinirleri yatıştırır. Görüldüğü üzere anne adaylarının kestane tüketmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.]]>
Kestane Unu https://www.kestane.gen.tr/kestane-unu.html Wed, 28 Nov 2018 01:42:04 +0000 Kestane Unu, kestane yediden yetmişe herkesin sevdiği bir şeydir. Kestane kış aylarının vazgeçilmezlerindendir, kışın özellikle akşam oldu mu eskiden özellikle odun kömür sobalarının başında tüm aile toplanır, sobada kes Kestane Unu, kestane yediden yetmişe herkesin sevdiği bir şeydir. Kestane kış aylarının vazgeçilmezlerindendir, kışın özellikle akşam oldu mu eskiden özellikle odun kömür sobalarının başında tüm aile toplanır, sobada kestanenin pişmesi beklenirdi, günümüzde artık pek de öyle olmuyor, genellikle evler klimalı yada doğal gazlı, olduğu için nerede eski kestanelerin tadı, şimdide yapıyoruz tabi, tavada yapıyoruz, fırında yapıyoruz, haşlamasını yapıyoruz, birde dışarıda satılan kestane unu var, pek duyulmamış olmasıyla beraber, biraz pahalı da, fakat evde de kendimiz kestane unu yapabiliriz. Kestane ununun, yağ oranı ve protein oranı diğer unlara nazaran çok daha düşüktür, içinde protein, nişasta, lif, potasyum ve fosfor olduğu için, hem çok sağlıklı hemde çok doyurucudur. Yağ oranı düşük olduğu için bizi, kalp-damar rahatsızlıklarından ve diyabetten korur. Kestane unu diğer tahıl unları gibi gluten içermediği için sağlığımız ve kilomuz açısından diğer tahıl unlarına göre daha faydalıdır. Bazı uzmanlara göre de, sütün içinde bulunan, süt şekerinin bazı çocuklarda alerji yaptığını söyleyerek, çocuklarında yemek, puding, ekmek ve çorbalarının da, kestane unuyla yapılmasını önerirler.

Evde kestane unu yapımı; İstediğiniz miktarda kestaneyi alıp, iç ve dış kabuklarının güzelce soyulması için 10-15 dakika kadar haşlayalım, haşlanan kestanelerin kabuklarını soyup, bir rondo yardımıyla iyice parçalayalım, sonra kestanenin miktarına göre büyükçe bir tepsiye yayıp kurumaya bırakalım, kuruyan kestaneleri ince bir elekten geçirip un haline getirelim, unumuz hazır.

Kestane UnuKestane unu kullanım alanları; Kestane ununun içinde, diğer tahıl unlarının içinde bulunan, bu tahıl unları ile yapılan ekmeklerin kabarmasını sağlayan gluten maddesi olmadığı için, kestane unuyla yapılan kek ve börekler kabarık olmaz. Kestane unu ile de kek, pasta, börek gibi mamuller yapılır. Çölyak hastalığına gluten kesinlikle yasak olduğu için genelde çölyak hastası olan kişiler kestane unundan yapılan unlu mamulleri ve yemekleri tercih ederler. Tatlı bir besin maddesi olduğu için çocukların sütlerine karıştırarak direk de kullanılabilir.
]]>
Diyette Kestane https://www.kestane.gen.tr/diyette-kestane.html Wed, 28 Nov 2018 08:51:25 +0000 Diyette Kestane, Kalorifer petekleri hayatımıza girmeden önce kestane herkes tarafından çok daha fazla tüketilen bir yiyecekti. Çünkü her kış ısınmak için yakılan sobaların üzerinde pişirilen kestanelerin lezzetine doyum olm Diyette Kestane, Kalorifer petekleri hayatımıza girmeden önce kestane herkes tarafından çok daha fazla tüketilen bir yiyecekti. Çünkü her kış ısınmak için yakılan sobaların üzerinde pişirilen kestanelerin lezzetine doyum olmazdı. Şimdilerde ise kestaneyi ya çiğ tüketiyoruz, yada hiç almıyoruz. Oysaki kestane insan sağlığı açısında çok faydalı bir besindir. En büyük faydalarından bir tanesi ise, kan şekerini ve tansiyonu dengede tutmasıdır. Bu yönü ile kestane son zamanlarda ünlü diyetisyenlerin bile diyet listelerine girmeye başlamıştır. Kestanenin diyet listelerinde olmasının bir nedeni de hücrelerin yaşlanmasını geciktirmesidir. Yani kestane hücrelerin erken yaşlanmasını engeller. Kısacası kestane tüketenler, hem sağlıklarını hemde gençliklerini uzun süre koruyabilmektedirler.

Kestanenin diyetteki etkisi nasıldır
 • Kestane ile ilgili yapılan araştırmalarda diyet yaparken ara öğünlerde kestane tüketmenin kanda bulunan iyi huylu kolesterolü yükselttiği de belirlenmiştir.
 • Kestane bilinenin aksine kalori içeren bir besin değildir. Fırınlanmış veya sobada pişirilmiş bir kestanenin kalori değeri neredeyse bir elmanın ki kadardır.
 • Kestane yüksek nişastalı sebze ve meyveler ile karşılaştırıldığında glisemik indeksi son derece düşük olan bir besindir. Kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmenin en büyük nedeni ise, bir kase kestanede yaklaşık 8 gram kadar diyet lifi bulunmasından ileri gelmektedir. 
 • Kestane yendikten sonra yarım saat içerisinde hamur işi, ekmek, ve şekerli gıdalar tüketildiğinde kan şekeri yüzde 70 daha hızlı yükselir.
 • Kestanede bulunan diyet lifleri bağırsaktan kolesterolün daha fazla vücuda alınmasını önleyerek kandaki kolesterolün düşmesini sağlar. Ayrıca bol miktarda C vitamini içeren kestaneden bir kase kadar yerseniz günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılamış olursunuz.
 • Kestane guluten içermediği için guluten alerjisi olan herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.
 • A vitamini açısından son derece zengin olduğu için kolay kilo verilmesine yardımcı olur ve diyet yapan kişinin tok hissetmesini sağlar.
Diyette KestaneTok ve zinde tutan Diyet kestane çorbası.

Malzemeler:
 • 10 adet kestane
 • Yarım adet dilimlenmiş kuru soğan
 • Bir kahve fincanı taze bezelye
 • 1 diş sarımsak
 • 1 adet kök kereviz
 • 1 adet patates
 • 2 çorba kaşığı zeytin yağı
Diyet Kestane Çorbası Hazırlanışı:

Öncelikle bütün sebzeleri ince ince doğrayarak hazır hale getiriyoruz. Daha sonra kestanelerin iç ve dış kabuğunu soyuyoruz. Kestanenin iç kabuğunu soymakta zorlanırsanız bir süre ılık suda bekletebilirsiniz. 

Orta büyüklükte bir tencerenin içerisine zeytin yağını koyuyoruz. Yağ bir miktar kızdıktan sonra üzerine sebzeleri ve kestaneleri ekleyip, karıştırıyoruz. Daha sonra tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte sebzelerin kendi suyu ile pişmesini sağlıyoruz. Sebzeler piştikten sonra üzerine 5 su bardağı kadar sıcak su ilave edip, çorbayı robottan geçiriyoruz. Üzerine bir tatlı kaşığı tuz ekleyip çorbayı en az 5 dakika daha pişiriyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Kestane Mantarı https://www.kestane.gen.tr/kestane-mantari.html Wed, 28 Nov 2018 20:06:21 +0000 Kestane mantarı, Kahverengi şapkası olan beyaz saplı ve sıkı dokulu bir mantar çeşididir. Bazı yörelerde çayır mantarı olarak da bilinir. İlkbahar ve sonbahar aylarında meralarda ve çayırlıklarda kendiliğin yetişen bir mant Kestane mantarı, Kahverengi şapkası olan beyaz saplı ve sıkı dokulu bir mantar çeşididir. Bazı yörelerde çayır mantarı olarak da bilinir. İlkbahar ve sonbahar aylarında meralarda ve çayırlıklarda kendiliğin yetişen bir mantar türüdür. Şekil olarak beyaz kültür mantarlarına çok benzer. Suni olarak yetiştirilir. 

Kestane mantarı, besin değeri çok yüksek bir mantar çeşididir. İçerisinde insan vücudu için yararlı özellikle protein ve demir bulunur. bun minerallerin dışında kalsiyum, potasyum, bakır ve fosfor da vardır. Doğada yetişme şekli yan yana ve bitişikmiş gibidir.

Doğada bir çok çeşit mantar var demiştik bunların içerisinde zehirli olanları da vardır, ama sadece birkaç tanesi zehirlidir. Mantarlar genel yapı itibarı ile şapkalılar, küflüler ve tek hücreliler olarak üçe ayrılır. Kestane mantarı şapkalı mantarlardandır. Bu mantar çeşidi nemi yüksek yerlerde yetişir. İyi gübrelenmiş yerlerde daha iyi yetişir.

Kestane MantarıKestane mantarı, yenilebilir olması nedeni ile insanlar tarafından tüketilen mantarlar arasındadır. Özellikle de kestane mantar sote en çok yapılan yemeğidir. Zehirsiz bir kestane olduğunu doğada kendiniz toplarken üzerilerinin lekeli olup olmadığı bakılır eğer bu şekilde emin olamaz iseniz de toplanıp eve getirdikten sonra gerçek bir gümüş kaşık değdirildiğinde kaşığın rengini karartır. Mantar çeşitleri içerisinde en çok tüketilenler şapkalı mantarlardır. Kültür mantarlarının da şapkalı türünden olması buna bir etkendir. 

Ülkemizde mantarların açık arazilerde dağlarda yada ormanlarda bireysel toplama ile tüketilmesi oldukça fazladır. Bu durumun iyi yanları da, kötü yanları da vardır. İyi yanının nedeni, taze olarak mevsiminde tüketme olanağımızın olması, kötü yanı ise, mantarın zehirli olup olmadığını bilebilecek kapasitede olmamanız durumunda hem kendiniz için hemde aileniz için çok tehlikeli olmasıdır. Mantar zehirlenmeleri ülkemizde oldukça fazladır. Bu yüzden ölenler bile olmuştur. Sağlığınız, ve ailenizin sağlığı için mantarlar hakkında bilginiz yok ise kesinlikle kendiniz toplayıp evinize getirmeyiniz. Kestane mantarları insanların rahatlıkla tüketebileceği bir mantar çeşididir.
]]>
Aşılı Kestane Fidanı https://www.kestane.gen.tr/asili-kestane-fidani.html Thu, 29 Nov 2018 10:19:29 +0000 Aşılı kestane fidanı, yapılacak kestane bahçesi için tercih edilen fidanın aşılı kestane fidanı olması oldukça önemlidir. Böylelikle elde edilen edilen ürünün daha kaliteli olması sağlanırken; hem de fazla ürün eld Aşılı kestane fidanı, yapılacak kestane bahçesi için tercih edilen fidanın aşılı kestane fidanı olması oldukça önemlidir. Böylelikle elde edilen edilen ürünün daha kaliteli olması sağlanırken; hem de fazla ürün elde edilmesi sağlanır. Kestane fidanı belirli dönemlerde aşılanıp ağaçların fideler halinde yetiştirilmesi ile çoğaltılır. Bu aşılı fidan için istenilen özelliklerden bahsedelim.

Aşılı kestane fidanı için uygun sıcaklık, yağış ve toprak
 • Aşılı kestane fidanı dikmeden önce dikilecek alanın sıcaklığının hesaplanması gerekir. Kestane ağaçlarının olgunlaşabilmesi için çiçek bakımından günlük sıcaklıklığın 25 derece olması gerekir. Kışın -30 kadar dayanan kestane ağacının ilkbaharın geç donlarından, sonbaharın ilk donlarına karşı hassas olduğu bilinmektedir. 
 • Kestane yağışın az olduğu yerlerde tercih edilir. Kestane ağacı için yıllık yağış ortalaması 600-1200 mm olan yerlerde kestane ağacı için uygun yetiştirilme şartı aranır.  
 • Bu ağaç kazık köklü olmasından dolayı bahçe kurulumu yapılırken toprağının gevşek yapılı olması ve toprak derinliğinin bulunması gerekir. Ayrıca dikilecek alanın potasyumca zengin toprak olarak tercih edilmesi gerekir. Killi, ağır ve su geçirmeyen toprakları kestane ağacı hiç sevmez. Bu topraklarda kestane ağacına mürekkep hastalığı bulaşır.
Aşılı kestane ağacının aşılanması işlemi
Kestane bahçesi kurulmadan önceki aşılı kestane fidanlarının tercih edilmesi gerekir. Aşılama için kaliteli meyve veren kestane ağaçlarından kalemler alınır. Haziran veya Eylül aylarında taze sürgünlerden gözler alınır ve göz aşısı yapılması sağlanır. Böylelikle yapılan aşılar ile aşılı kestane fidanı yapılır. Ayrıca tohumların katlama sonucu çimlendirilmesi ile fidan elde edilir. Katlamada çıkan tohumlar belirli sıralar halinde ekilir. Haziran ayı içerisinde aşılanması yapılan katlama tohumun fidanı kışın durgun dönemde bahçeye dikilmesi tercih edilir. Böylelikle aşılı kestane fidanının elde etmesi sağlanmış olur. Genellikle aşılı filan tercihinde bu iki yöntem kullanılır.

Aşılı kestane fidanında bahçe özellikleri
Kestane fidanı dikilmesi için bahçe seçimi için sıcaklık ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak bahçe kurulması tercih edilir. Dikim yapılmadan önce bütün toprağın havalandırılması gerekir. Denizden yaklaşık olarak 400 metre yükseklikte aşılı kestane fidanlarının dikilmesi tavsiye edilmez. Dikim için elli santim derinliğinde çukurlar açılır ve içerisine Kompoze gübre ve ahır gübresi verilir. Gübreleme sonrasında çukurun içerisine bir miktar daha toprak atılarak aşılı kestane fidanının köklerinin gübreye değmesi engellenir. Sonra aşılı kestane fidanları dikilip, kökün hava alması engellenir.

Aşılı Kestane FidanıAşılı kestane fidanında budama bakımı
Ağacın 3 yıl  kendini büyütmesi için gerekli budama işlemi yapılır. Bunun için doruk terbiye sisteme uygulanırken, doruk belli bir yüksekliğe ulaştığı zaman büyümeyi kontrol altına almak için doruğun kesilmesi gerekir. Verim çağına geldiğin zaman ağaçların gerekli şekilde budanması önemlidir. 

Aşılı kestane ağacında sulama
Aşılı kestane fidanlarının sulanması yılda sadece üç kez yapılmalıdır. Ağaç 3 yaşına gelene kadar yılda üç sefer gerekli sulamalar yapılarak kestane fidanının büyümesi sallanır. Ağaç 3 yaşını geçtikten sonra sulama yapılması tavsiye edilmez.

Aşılı kestane fidanlarını zararlı oluşumlardan korunmak için yapılan ilaçlamalar
Aşılı kestane ağacının bakımı yapılırken gerekli ilaçlama yapılması önemlidir. Çünkü kestane ağacına dal kanseri veya mürekkep hastalığı girebilir. Kanser hastalığı rüzgar, böcek ve kuşlarla bu hastalığın taşınması sağlanırken, bu hastalığın bulaşması ile dallarda şişkinlik oluşur. Genç kestane ağaçlarının kışın yaprağını]]> Zehirli Kestane https://www.kestane.gen.tr/zehirli-kestane.html Thu, 29 Nov 2018 11:36:32 +0000 Zehirli kestane, aslında görünüş itibariyle diğer kestanelerden ayırt edilemeyen ve bunun yanında son derece masum olan bir kestane türüdür. Zehirli kestane, aslında birçok kişinin bildiği at kestanesidir. Bu kestane türü, bir Zehirli kestane, aslında görünüş itibariyle diğer kestanelerden ayırt edilemeyen ve bunun yanında son derece masum olan bir kestane türüdür. Zehirli kestane, aslında birçok kişinin bildiği at kestanesidir. Bu kestane türü, bir yetişkini rahatlıklar öldürebilecek kadar zehir bulundurduğu için insanlar uzak durmaktadır. Birçok zaman parklarda, okullarda ve diğer yerlerde karşımıza çıkan koca kestane ağaçlarında zehirli kestane bulabiliriz. Zehirli kestane üzerinde bilimsel olarak çok büyük araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucun zehirli kestane hakkında çok şaşırtıcı sonuçlara ulaşılmıştır. Çünkü insan vücudunda hem cilt üzerinde hem de vücut organları üzerinde çok olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Zehirli kestane ile birçok kozmetik krem ve solüsyon yapılmaktadır. Bu ürünlerin düzenli kullanımı birçok fayda gösterir. Özellikle kırışıklık sorunlarında zehirli kestane çok ciddi faydalar sağlar. İnsan vücudunda göstermiş olduğu etkiler nedeniyle zehirli kestane, günümüzde kozmetik sanayinin gözde ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Zehirli kestanenin faydaları:
 • Zehirli kestane, daha önceden de belirttiğimiz gibi özellikle kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Bazı işlemlerden geçirilerek krem, solüsyon haline gelen bu kestaneler insanlarda cilde doğru ve düzenli bir şekilde uygulandığında ciddi olarak faydalar gösterir. 
 • Zehirli kestane ile yapılmış olan kremler, insanlarda varis probleminde ve hemoroid probleminde olumlu etkilere neden olur. Sizler de doktor tedavisinin yanında bu sorunlarınız için zehirli kestane kullanın. 
 • Ciltte oluşmuş olan lekelenmelere karşı zehirli kestane kullanabilirsiniz. Ciltteki lekeler üzerine zehirli kestane yağını masaj yaparak yedirin. Bu işlemi haftada üç ve dört kez yapmanız durumunda olumlu sonuçlar alabileceksiniz. 
 • Zehirli kestanenin bir diğer faydası ise insan vücudunda oluşmuş olan ödemlerin yok edilebilmesidir. Yine zehirli kestanenin yağının elde edilmesi ve bu bölgelere masaj yapılmasıyla ödem problemi azaltılabilir. Bu işlemi sık sık tekrarlayın ve kendinizi psikolojik olarak olumlu bir şekilde hazırlayın.
 • Düzenli bir şekilde masaj yöntemiyle ciltte kullanılan zehirli kestane, doktor kontrolüyle ağızdan kullanıldığında birçok damar hastalığının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu durum nedeniyle özellikle kolesterol ve damar daralması gibi durumlarda olumlu etkiler görülebilir. 
Zehirli kestanenin zararları:
Doğru bir şekilde ve doğru bir yerde kullanıldığında son derece büyük faydalar gösteren bu mucizevi bitki, zehirli olduğu için en küçük hatalarda bile insanlarda sorunlara neden olur. Zehirli kestane adından da anlaşılabildiği gibi yoğun bir oranda zehir barındırmaktadır. Bu nedenle toplanarak çiğ ya da kaynatılarak tüketilmesi son derece ciddi zararlara neden olabilir. Direk olarak besin zehirlenmesi meydana geleceği için apandisiti alınmış insanlar için çok daha tehlikelidir.

Zehirli KestaneKullanımın nasıldır

Toz olarak kullanımı:
Ülkemizde son bahar aylarında zehirli kestane yerlere düşer. Yerlere düşen bu kestanelerin kabukları soyulmalıdır. Kabuklarının dikenli olması biraz işinizi zorlaştırsa bile biraz kolay soyulduğu için çok ciddi sorunlar meydana gelmez. Soyma işlemi sonrasında zehirli kestane, ince ince soğan halkası keser gibi kıyılır. Kıydığınız bu parçaları uygun bir ortama sererek birkaç gün bekleyin ve iyice kurutun. Kuruttuğunuz zehirli kestaneyi bir değirmende un yapar gibi öğütün ve sabah aç karınla bir çay kaşığı için. 

Yağ olarak kullanımı:
Zehirli kestane yağını kendi imkanlarınızla elde etmeniz son derece zordur. Bunun için zehirli kestanelere soğuk pres uygulamanız gerekecektir. Sizlerde böyle bir imkan varsa direk kabukları soyulmuş zehirli kestaneyi presleyerek yapını elde edin.]]> Hamilelikte Kestane https://www.kestane.gen.tr/hamilelikte-kestane.html Fri, 30 Nov 2018 06:01:11 +0000 Hamilelikte kestane, Anne adayları, gebelik süresince normal zamanda çok faydalı olan yiyeceklere bile, bebeğin sağlığına tehlikeye atmamak için temkinli bir şekilde yaklaşırlar. Bu şekilde yaklaşım göstermeleri Hamilelikte kestane, Anne adayları, gebelik süresince normal zamanda çok faydalı olan yiyeceklere bile, bebeğin sağlığına tehlikeye atmamak için temkinli bir şekilde yaklaşırlar. Bu şekilde yaklaşım göstermeleri de oldukça doğru bir harekettir. Çünkü hamilelikte çok faydalı olan herhangi bir meyve yada sebze bile, anne adayı ve bebeği için tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Nitekim bazı yiyecekler, düşük tehdidi yada erken doğum gibi sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Hamilelikte yadsınamaz bir gerçek olan şudur ki, aşerme olayı yaşanmaktadır. Özellikle hamilelik dönemi kış aylarında geçen çoğu anne adaylarının, canı kestane çekmektedir. Hatta herhangi bir yerde pişen kestane görürlerse veya kokusunu kokladıkları zaman, daha da sabırsız hale gelebilirler. İşte burada anne adaylarına kestanenin kendisine ve bebeğine zararı olup, olmayacağı konusunda bir merak içinde kalmışlardır.

Hamilelikte kestane yemenin bu zamana kadar herhangi bir zararı olduğu veya dokunduğu görülmemiştir. Hatta tam tersine anne adaylarına ve bebeğe oldukça faydası da çoktur. Hamilelik boyunca kestane yemek kendinize ve bebeğe tam bir enerji ve güç kaynağı olacaktır. Kestanenin içeriğinde zengin vitamin ve mineral bakımından oldukça değerli olması, anne ve bebeğin kemik ve diş sağlığı bakımından gerekli olan, mineralleri fazlası ile karşılamaktadır. Bunun anneye faydası ise, bel ve bacak ağrılarına çok iyi gelmekte, anne vücuduna direnç vererek, gebelik boyunca yaşayacağı bazı ağrılara karşı daha sağlam durabilmesini sağlar. Hamileliğe özel ağrılardan birisi olan pelvis ağrılarına çok iyi gelmekte olup, annenin üzerinde oluşan yorgunluk hissini azaltmada etkilidir. Hamileliğinde kestane tüketen anne adayı, sodyum- potasyum dengesini sağlayarak, hamileliği daha rahat geçmesi sağlanır. Kestanenin bir diğer faydası da, annenin gebelikte oluşan mide bulantısı sıkıntısını ortadan kaldırmaktadır. Kestanenin içerisindeki amino asitler ile, annenin ve bebeğin bağışıklık sistemini daha verimli çalışmasını sağlar. Bununla birlikte, gebelikte meydana gelen, bacak uyuşmaları da mümkün olduğunca hafiflemektedir.

Görüldüğü üzere hamilelikte kestaneye yemek, zararı yada herhangi bir yan etkisi olmayıp, oldukça faydalı bir besindir. 

Hamilelikte KestanePeki hamilelikte kestaneyi nasıl yersek daha faydalı olur Kestaneyi normalde çiğ, taze ve haşlanarak yenileceği gibi, kebap şeklinde yapılarak ta tüketilebilir. Genellikle uzmanlar anne adaylarına yiyecekleri haşlanarak tavsiye ettiği gibi, kestanenin de haşlanarak tüketilmesi daha doğru olacaktır.

]]>
Kestane Aşısı https://www.kestane.gen.tr/kestane-asisi.html Fri, 30 Nov 2018 18:36:59 +0000 Kestane aşısı, kestanelerin aşı ile üretimi, anaç bitkiden aşı kalemleri alarak veya gözün altlık fidanlar üzerine kaynaşması ile olur. Aşı ile üretilen bitkilerde bir anaç fidan diğeri de altlık fidan olmak üzere iki gen Kestane aşısı, kestanelerin aşı ile üretimi, anaç bitkiden aşı kalemleri alarak veya gözün altlık fidanlar üzerine kaynaşması ile olur. Aşı ile üretilen bitkilerde bir anaç fidan diğeri de altlık fidan olmak üzere iki genotip vardır.

Aşılama olayı aslında doğal olarak görülebilecek bir olaydır. Aşılama işleminde dikkate alınması gereken aşı kalemi olacak fidanın öncelikli olarak hastalığa maruz kalma olasılığı en düşük yaşlı bitki olması gerekir. Daha sonrasında ise fidanın verimliliği, meyve vericiliği, erken vericilik, meyvenin rengi, tohum zarı soyulabilirliği ve tohuma girme olasılıklarına bakılır. Bunların dışında da meyve kabuğunun rengi ve sertliğine bakılır. 

Kestane aşılamada en çok kullanılan yöntem hem kolay uygulanması hemde kolay tutması bakımından göz aşılarıdır. Göz aşıları uygulanırken T aşısı yöntemi kullanılır ister düz ister ters uygulansın ikisinde de olumlu sonuç verir. Ters T aşılamada yağmur suyu girme riski az olması sebebiyle bitkinin enfeksiyon riski daha azdır. Bu yöntem ile kaynama işlemi daha hızlı olur. Göz aşı ile üretimde öncelikle T veya+işareti şeklinde kesik oluşturulur. Önceden saklamaya alınmış aşı kalemi kullanılır ve bitkinin kesim yerleri hafif bir şekilde kaldırılarak gözün oval kısmı T'nin içerisini iyice yerleştirilir. En son olarak da aşı yeri kapanmayacak şekilde plastik bant ile sarılır ve macunlanır.

Bu aşılama yöntemi haziran ayında fidana yapılır ise aynı yılın sonunda aşılı fidan hazır hale gelir. Ancak ilkbahar ve sonbaharda yapılan aşılama işlemleri ancak ikinci yılda hazır hale gelir. Kestane aşılamada en yüksek aşı tutma oranı eylül ayının ilk on beş gününde yama göz aşılama ile olduğu görülmüştür.
 
Aşının yapılma zamanı yapılan aşının tutması çok etkilidir. durgun göz aşıları özellikleri itibarı ile kestanelerde pekte iyi sonuçlar vermez. İlkbaharda sürgün şeklinde verilen aşıların sonuçları gayet iyidir. Aşılanan fidanların her bitki gibi gübreleme sulama ve bakımı özenle yapılmalıdır. 

Kestane AşısıKestane aşılı, fidanlar büyüme evresine geldiklerinde hemen dikilmeyecekler ise hendeklenir. Bu fidanlar sonbahar aylarında toprağa ekilir ise çok iyi sonuçlar alınır. Bir diğer kestane aşısı  seçeneğine kalem aşısıdır. Bu aşı çeşidi de  kestane aşılamada çok iyi sonuçlar verir.

Kestane aşısı uygulanabilen ağaçlar
 • Meşe ağacı,
 • Palamut ağacı aşılama yapıldığı ağaçlardır. 
]]>
Kestane Rengi https://www.kestane.gen.tr/kestane-rengi.html Sat, 01 Dec 2018 03:21:11 +0000 Kestane Rengi, Kahverenginin bir yada birkaç ton açığı olan kestane rengi adını kestane ağacının yenilebilen kabuklu meyvesinden almıştır. Her rengin bir anlamı olduğu gibi kestane rengi de olgunluğu temsil eder ve insana duyg Kestane Rengi, Kahverenginin bir yada birkaç ton açığı olan kestane rengi adını kestane ağacının yenilebilen kabuklu meyvesinden almıştır. Her rengin bir anlamı olduğu gibi kestane rengi de olgunluğu temsil eder ve insana duygusal rahatlık verir. Yatıştırıcı etkiye sahip olan bu renk sıcak renkler arasında yer alır ve koyudan açığa gelene kadar birçok tonu bulunmaktadır. Kestane renginin koyu tonları yeni nesil tarafından pek fazla tercih edilmese de ancak kestane rengi çoğu kişi tarafından oldukça beğenilen ve birçok alanda kullanılan bir renktir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında tercih edilen kestane rengi insana huzur verir ve doğallığı yansıtır.

Kestane renginin yanına yakışan en güzel renkler, krem, uçuk sarısı, beyaz ve sütlü kahvenin tonları gibi açık renklerdir.
Bu renk kombinlenirken, koyu renklerin yerine açık ve mat renkler kullanılmalıdır. Çünkü bu şekilde daha canlı bir görüntüye sahip olur ve göze daha hoş görünür. Renklerin uyumlu olması insanın gözünde daha güzel bir etki bırakmasına sebep olur. Bu nedenle kestane rengi gibi koyu renkler yanına yakışan mat renklerle çok daha sıcak bir etkiye dönüşebilir. Örneğin kestane rengi bir pantolonun üzerine sütlü kahve tonlarında bir gömlek giymek kıyafeti daha şık ve etkileyici hale getirecek ve daha hoş görünmesini sağlayacaktır. 

Kestane renginin kullanıldığı alanlar, insan üzerinde oldukça olumlu etki bırakan bu renk özellikle de bayanlarda saç rengi olarak en çok tercih edilen renklerden biridir. En çok tercih edilmesinin en büyük sebebi de rengin doğal olmasından kaynaklanmaktadır. Her ten rengine yakışabilecek bir saç rengi olan kestane renginin en büyük özelliği saçları çok daha parlak ve canlı göstermesidir. Bu da saçın bakımlı görünmesini sağlar. Her zaman moda kalan ve her yaşta daima kullanılabilecek renk grupları içerisinde yer alan bu doğal renk, cüzdan kemer, çanta gibi aksesuarlarda da yaz, kış ve her mevsim zevkle kullanılır.

Kestane Rengi
Kestane rengi, ev dekorasyonunda da kullanılan alışagelmiş klasik bir renktir. Günümüzde özellikle de yer döşemeciliğinde kullanılır. Ahşabın çekiciliğini en iyi şekilde yansıtan bu renk laminant parkede en aranılan renkler arasında yer almaktadır. Mobilya ve kapılarda da oldukça hoş görünür. Küçük ve dar salonlar için en ideal renklerden biridir. Evlerde ve iş yerlerinde oldukça sık kullanılan Bu renk uygulandığı her alana ferahlık vermesinden dolayı hiçbir zaman demode olmayacak olan klasik renkler arasındadır. 

]]>
Haşlama Kestane https://www.kestane.gen.tr/haslama-kestane.html Sun, 02 Dec 2018 02:08:32 +0000 Haşlama kestane, Kış mevsiminde yetişen kestaneleri pişirime ve yeme yöntemlerinden birisidir. Kestane yemeyi sevenlerin tercih edeceği yöntemler arasında en kolay olanıdır. Bazı kişiler ocakta tavada, bazıları mangalda yada sob Haşlama kestane, Kış mevsiminde yetişen kestaneleri pişirime ve yeme yöntemlerinden birisidir. Kestane yemeyi sevenlerin tercih edeceği yöntemler arasında en kolay olanıdır. Bazı kişiler ocakta tavada, bazıları mangalda yada soba üzerinde pişirip yemeği sevse de haşlama hem daha sağlıklı hemde yapılışı daha kolay bir yöntemdir.

Haşlama kestane için gereken malzemeler
 • Öncelikle tabii ki 1 kg kestane
 • Yeterince kaynamış su (kestanelerin üzerine çıkacak şekilde)
 • 3 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 tatlı kaşığı tuz
Haşlama kestanenin yapılışı

Kestaneleri haşlama suyuna koymadan önce mutlaka yıkayınız. Çünkü Pişme işlemi bittiğinde soyulmaları daha kolay olur. Ayrıcada temizlik ve hijyen bakımından da önemlidir. Yıkadığımız kestaneleri önceden kaynatıp hazırladığımız su dolu tencerenin içerisine koyunuz. Arkasından belirttiğimiz miktardaki toz şeker ve tuzu ilave ediniz. Bu arada kestaneleri çizmeden tüm olarak atınız. Sebebi de Çizilen kabukların bırakacağı koyu renk sıvı kestanenin açık kremsi rengini karartacaktır. Haşlama KestaneElimizde bulunan kestaneleri parçalar halinde atmak en mantıklısıdır. Çünkü suyu kaynama derecesi değişmeden hepsini rahatlıkla pişirebilir. Şeker ve tuzu tek seferde atabilirsiniz. Tenceremiz ocak üzerinde ortalama 20-25 dakika kadar her bir sefer için kaynatılır. Kestanelerin olduğunu kabuğu çatlamaya başladığında anlayabilirsiniz ve çıkarabilirsiniz. Kestaneleri beklemeden servis yapacak iseniz soğuk suyun içine koyabilirsiniz. Sonrasında kabuklarını soyup servis edebilirsiniz. Haşlama kestanenin tadı hafif tatlı olacağından misafirleriniz bu farklı lezzeti afiyetle yiyebilir.
]]>
Evde Kestane Şekeri Nasıl Yapılır https://www.kestane.gen.tr/evde-kestane-sekeri-nasil-yapilir.html Sun, 02 Dec 2018 03:29:31 +0000 Evde Kestane Şekeri Nasıl Yapılır, Kestaneyi sevmeyen yoktur bence, kestane kış aylarının, özellikle soğuk kış gecelerinde içimizi ısıtacak, bol vitaminli, sağlıklı bir yemiştir. Eskiden soğuk kış gecelerinde kestaneleri Evde Kestane Şekeri Nasıl Yapılır, Kestaneyi sevmeyen yoktur bence, kestane kış aylarının, özellikle soğuk kış gecelerinde içimizi ısıtacak, bol vitaminli, sağlıklı bir yemiştir. Eskiden soğuk kış gecelerinde kestaneleri odun sobalarında yapardık, bence en güzeli de sobanın üstünde çizilmiş olan kabukları çıtır çıtır patlayarak pişen kestane kebaptır, fakat artık günümüzde evlerimiz klimalı yada doğalgazlı olduğu için, bu çıtır çıtır tadı, anca sokak satıcılarında bulabiliyoruz, evlerimizde ise, tadı aynı olmamakla beraber anca fırında yada tavada yapabiliyoruz, bunun dışında haşlayarak da  kestane yapabiliriz. Özellikle kestane şekeri dışarıda biraz pahalı olduğu için, evde de kestane şekeri yapabiliriz, evde kestane şekeri  yapmak biraz zordur, çünkü kestane  haşlandıktan sonra çok çabuk parçalanabilir, fakat tüm kuralları uyguladıktan sonra rahatlıkla evde kestane şekeri yapabilirsiniz.

Evde kestane şekeri malzemeleri
 • 1 kilo kestane
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 1 litre su
 • 1 adet kabuk tarçın
 • 2 adet karanfil
 • 1 paket vanilya
Evde Kestane Şekeri Nasıl YapılırEvde kestane şekeri yapılışı

İlk etapta, kestaneleri güzelce yıkayın, kabuklarına ikişer üçer tane çizik atın, daha sonra beş dakika kadar sıcak suda bekletip çıkartın, kalın kabuklarını iyice soyduktan sonra, tüylü kabuklarının da daha rahat soyulması için bir beş dakika daha sıcak suda bekletip, tüylü kabuklarını da soyun, tüylü  kabukları da soyulan kestaneleri kısık ateşte beş dakika haşlayın, ateş çok kısık olması ve suyun asla kaynamaması lazım  yoksa kestaneler parçalanabilir. Haşlanan kestaneleri süzdürüp ayrı bir tencereye alıp üzerine şekeri, suyu, kabuk tarçını, karanfili,vanilyayı ilave edip, ateşin yine çok kısık olmasına dikkat ederek tam 30 dakika kaynatın, yarım saat kaynayan kestaneyi suyunu çekmesi için bir gece buzdolabında bekletin, ertesi gün kestaneleri dolaptan çıkartıp, tekrar ocağa koyup tamamen suyunu çekene kadar yine kısık ateşte kaynatın, suyunu çekince kestane şekerimiz hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Kestane Çiçeği https://www.kestane.gen.tr/kestane-cicegi.html Mon, 03 Dec 2018 00:24:24 +0000 Kestane Çiçeği, Tarihin her döneminde insanoğlunun ilk besin kaynağıdır. Kestane eski zamanlardan beri Bursa ilimizin meşhur olduğu bir yiyecektir. Doğanın insana bir armağanıdır. Nasıl keşfetmiştir insanoğlu, Kestane Çiçeği, Tarihin her döneminde insanoğlunun ilk besin kaynağıdır. Kestane eski zamanlardan beri Bursa ilimizin meşhur olduğu bir yiyecektir. Doğanın insana bir armağanıdır. Nasıl keşfetmiştir insanoğlu, zamanla kim bilir, bu kadar çok amaçlı kullanabilmeyi ve bu kadar çok derdin devası olabilmeyi. Yüzyıllara ulaşan yaşamları, bir insanın kollarıyla saramayacağı kalınlıkta görkemli bedenleri ile gökyüzüne değermiş gibi sonsuz görüntüleri, iri yapraklarının altında, lezzetini sarmalayan dikenleriyle içinde saklayan, kestane ağaçları ile. Anlatabilmek için ne kadar özel bir ağacın meyvesinden yapıldığını düşünmekle başlamak gerek. Meyveleri de ağacına yaraşır, şifalı bir iksirdir. Yeşilin içinde akıp giden sıcak ve sakin bir yaz geçip de doğanın sarı renge bürünmeye başladığı günlerde ayrılır. Tarih boyunca Romalılar, lezzetiyle birlikte gizemli bir güzelliği olan kestane çiçeğini besleyici bir yaşam iksiri olarak en özel yemeklerinde kullanmışlar. İnsanoğlunun ilk besin kaynaklarından biri olduğu konusunda; Alp Dağlarında yaşayan buzul çağı insanları yılın beş altı ayını sadece kestane yiyerek geçirmişler. Kestane çiçeği besleyici olmasından ziyade birçok hastalığa da iyi geliyor. Özellikle kestane kabuklarının suda kaynatılarak hazırlanan ilaç ateş düşürüyor ve sinirleri yatıştırıyor. Meyvesi kasları kuvvetlendiriyor. Bedenin ve zihnin yorgunluğunu gideriyor. Kansızlığa çare oluyor. Damar sertliği ve yüksek tansiyona iyi geliyor. 

Kestane Çiçeği; Kestane ağacı haziranda yeşerir. Eylülden kasıma kadar da meyve verir. İki çeşit çiçeği vardır. Lifli olanları sarı bir toz meydana getirir. Bu erkek çiçektir. Birde dişi çiçeği vardır. Özelliği açısından çıkan sarı tozları toplar ve meyve haline getirir. Aynı ağaçta bulunan iki cins çiçeğin birbirine sarılmaları rüzgar yoluyla olur. Bir ağaç olması için, bir kestaneyi yere gömmek yeterlidir. Bundan yeni bir fidan yetişir. İki metre kadar uzadıktan sonra meyvelerinin büyük ve lezzetli olmaları için başka bir ağaçtan aşısı yapılabilir. Kestane ağacı 35 metreye kadar boylanabilen uzun ömürlü olan bir ağaçtır. Yaprakları kısa saplıdır. Ancak 20 cm'ye kadar olan uzun kenarları dişlidir ve dikenlidir. Kestane meyvesinin dış kısımları dikenli bir haznenin içerisinde 2 ila 5 adet meyvesi bulunur. Aynı zamanda kestane meyvesi bir tohumdur. Yaprakları mayıs ayından itibaren eylül ayına kadar toplanır ve kurutulur. Meyveleri ise eylül ayından sonra kendi kendine dökülmeye başlar. Sonra toplanan kestaneler kurutulur ve nem görmeyecek bir alanda saklanır.

Kestane Çiçeği

Kestane Çiçeği Faydaları;

 • Taze kestane limonun 100 gramı kadar C vitamini içerir.
 • Balla karıştırılırmış kestane püresi ise iştahsız çocuklara iyi gelir.
 • Mide ülserine, karaciğere ve kandaki kötü kolesterolü düşürür.
 • İshali önler. Çocuk, genç ve yaşlılar için değerli bir enerji kaynağıdır.
 • Kestane, potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor.
 • İçerisinde 100 gramında 500 mg kadar potasyum bulunuyor.
 • Fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleridir.
 • C, B1, B2 ve PP vitaminlerini de içermektedir. Hatta yaşamı da uzatıyor.
]]>
Kestane Kahve Saç Rengi https://www.kestane.gen.tr/kestane-kahve-sac-rengi.html Mon, 03 Dec 2018 23:29:37 +0000 Kestane kahve saç rengi, çok tercih edilen bir renktir. Genelde beyaz tenli bayanlar tercih eder. Saçı çok yıpratmaz. Bunun nedeni ise açıcının çok kullanılmamasıdır. Kestane kahvenin ton olarak bir çok tonu vardır. Açık kes Kestane kahve saç rengi, çok tercih edilen bir renktir. Genelde beyaz tenli bayanlar tercih eder. Saçı çok yıpratmaz. Bunun nedeni ise açıcının çok kullanılmamasıdır. Kestane kahvenin ton olarak bir çok tonu vardır. Açık kestane renginden koyu kestane rengine kadar bir çok tonu vardır. Beyaz tenli bayanlar başta olmak üzere bir çok bayan tercih eder. Saç boyamasının evde yapılmaması gerekir. Çünkü kullanılacak boya ve açıcının ayarlanması tam olarak yapılmazsa eğer saçlar yanar ve çok yıpranır.Kestane Kahve Saç Rengi 

Saç boyası ve açıcı saçın genel özelliklerine göre ayarlanır. Kestane kahve saç rengi son zamanlarda oldukça tercih edilen bir renktir. Mutlaka kuaförde boyatılmalıdır. Evde yapılırsa saçlar yıpranabilir ve istenilen renk elde edilemeyebilir. Kuaförde saçın uzunluğuna ve analizine bakılarak boyanır. Ve bu şekilde saçlar yıpranmaz ve istenilen renk elde edilir. Kestane kahve saç rengi esmer tenli bayanlarda beyaz tenli bayanlarda olduğu gibi göstermez kendini. Bunun nedeni ise kestane kahve renginin esmer tene yakın olduğu için. Ten ile saçın renginin aynı olması saç rengini göstermez. Bu yüzden beyaz tenli bayanlarda kestane kahve saç rengi daha güzel durur. Kestane kahve saç rengine boyanan saçlarda mutlaka dip boyası yapılmalıdır. Her dip boya yapıldığı zaman saçlara mutlaka bakımda yapılmalıdır.
]]>
Deniz Kestanesi Tarifi https://www.kestane.gen.tr/deniz-kestanesi-tarifi.html Tue, 04 Dec 2018 08:27:30 +0000 Deniz kestanesi tarifi, Şerbetli tatlı grubunda bulunan bu tatlı lezzetiyle olduğu kadar görüntüsü ile de dikkat çekmektedir. Görünümü deniz kestanesine benzetildiği için bu ismi almıştır. Bayramlarda klasik baklava ikramınd Deniz kestanesi tarifi, Şerbetli tatlı grubunda bulunan bu tatlı lezzetiyle olduğu kadar görüntüsü ile de dikkat çekmektedir. Görünümü deniz kestanesine benzetildiği için bu ismi almıştır. Bayramlarda klasik baklava ikramından sıkılan bayanlar için güzel bir alternatif oluşturmaktadır. Özellikle günlerde ve ramazan aylarında iftar sonrası için tercih edilebilecek bir tariftir. Şerbetli bir tatlı olduğundan dolayı kalori oranı biraz yüksektir. Genellikle tatlı isteği çok olan bayanların ilgisini çeken lezzetli bir tariftir. Yurdumuzun her yöresinde yapılabilmektedir. Klasik kurabiye tarifine çok benzemekle birlikte şerbeti ve haşhaşı ile diğer kurabiye tariflerinden ayrılıp tatlı kategorisine girmektedir.

Deniz Kestanesi Tarifi Malzeme Listesi
 • 2 tane yumurta
 • 1 paket yani 250 gram yumuşamış margarin
 • 1 su bardağı irmik
 • Yarım su bardağı kadar kırık ceviz
 • 1 paket kadar kakao (25gr)
 • 2 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
Üzeri İçin:
 • Mavi haşhaş
Şerbeti İçin:
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı kadar su
 • Limonun çeyreğinin suyu
Deniz Kestanesi TarifiDeniz Kestanesi Tarifi Yapılışı

İlk işlem olarak 2 su bardağı toz şekerimiz ve su bir tencereye koyulup ocağa alınır. Bu şerbet kaynadıktan sonra içerisine 1-2 damla kadar limon suyu da ekledikten sonra bir kaç dakika daha kaynatalım. Bu kaynama işlemi de bittikten sonra ocaktan alıp soğumaya bırakalım. Daha sonra yoğurma kabına ilk olarak yumurtaları ve ardından oda sıcaklığında yumuşamış olan margarini koyalım. Mutfak robotu varsa onun yardımı ile krema kıvamına gelinceye kadar çırpalım. Ardından katı malzemeleri yani kakaoyu, irmiği, unu, kabartma tozunu, vanilyayı ve kırık halde bulunan cevizleri ekleyip yoğurmaya devam edelim. Hamur kıvamını bulunca hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp avuç içerisinde güzelce yuvarlayalım. Biraz daha yassı olmaları için üzerlerine hafif bir şekilde bastıralım. Ardından mavi haşhaşa bulayarak yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsisine dizelim. Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında aşağı yukarı 25-30 dakika kadar pişirelim. Tatlıları fırından sıcak sıcak çıkaralım ve soğuk şerbeti üzerine gezdirelim. Tatlıların şerbeti daha iyi çekebilmesi için tatlıları ara sıra altını üstüne çevirmeliyiz. Tatlı şerbeti tam olarak ancak 2-3 saate kadar çekmiş olur bu sebeple 2-3 saat sonra servis edilmelidir. Eğer bekleyecek vaktiniz varsa bir gece bekletip tüketilirse daha lezzetli olacaktır. 

Afiyet olsun.
]]>
Açık Kestane Saç Rengi https://www.kestane.gen.tr/acik-kestane-sac-rengi.html Wed, 05 Dec 2018 03:25:48 +0000 Açık kestane saç rengi,  doğal bir ton olduğu için bir çok kadın tarafından tercih edilen saç rengidir. Genel olarak her ten rengine kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Türk kadınlarının büyük bir kısmının doğal saç rengi Açık kestane saç rengi,  doğal bir ton olduğu için bir çok kadın tarafından tercih edilen saç rengidir. Genel olarak her ten rengine kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Türk kadınlarının büyük bir kısmının doğal saç rengi kestane tonları olduğu için saçlarının tamamen saç rengini değiştirmek yerine yalnızca ışıltı katmak ya da beyazları kapatmak amacıyla kullanmaktadır. Açık kestane Saç Rengini kullanmak genellikle cesaret istemez boyadığınızda çok fazla yani aman aman bir farklılık yaratmaz sıradan bir görünümü vardır. 

Saç boyası üreticileri tarafından kestane renginin bir çok farklı tonu üretilmektedir. Açık, koyu, kızıl ve dore kestane bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Ten renginize uygun doğru kestane tonunu seçmek için arkadaşlarınıza ya da bir uzmana danışabilirsiniz. Açık kestane rengi kış mevsimi için ideal bir tondur. Doğal bir saç rengi olduğu için rüzgarın vermiş olduğu dağınıklığı, yağmurun saçları bozması, ıslatması, sağlıksız ve bakımsız kalmasını belirginleştirmez, yani günlük bakım yada makyaj istemez bu saçı günlük hayatınızda çok rahat kullanabilirsiniz. Sarının aksine çok fazla bakım istemez. Yüzünüze canlılık bile katar özellikle açık renkliler de olduğunuzdan genç gösterir. Kışın soğukta taktığımız berelerden saçlarımız elektriklenir. Kahve tonları, kestane tonları, kumral tonları gibi renkler bu gibi sıkıntıları belli etmez. Yine kışın ıslanan makyaj akar ve bozulur saçların açık kestane renginde olması bu gibi durumları oldukça düzgün gösterir. Sadece açık kestane saç rengi için degil, kestane renginin hangi tonunu alırsanız alın makyaj yapmayı gerektirmez. Zarif ve nazik bir renk tonudur. Eğer Doğal bir saç rengi istiyorsanız açık kestane doğru bir seçimdir.Açık Kestane Saç Rengi

Kestane tonları bir çok firma tarafından piyasaya sürülmektedir. Günümüzde de çok tercih edilen kestane tonları özellikle 2012 yılının trendi arasında bulunan açık kestane ve dore kestane bayanlar tarafından çok ilgi görmüştür. Dore kestane tonları beyaz tenliler için ve buğday tenliler için özellikle ideal bir seçim olacaktır. Saç boyası seçerken o marka saç boyasına karşı alerjiniz olup olmadığına mutlaka bakmalısınız, saç yapınıza uygun olup olmadığına bakmalı ve ten rengine göre bir renk seçimi tercih etmelisiniz. Genç kızlarda yaş itibariyle açık kestane ve dore tonları çok daha ışıltılı durmaktadır.

]]>
Kestane Tohumu https://www.kestane.gen.tr/kestane-tohumu.html Thu, 06 Dec 2018 00:07:58 +0000 Kestane tohumu Güney Avrupa ile Güneybatı ve Doğu Asya'da çok fazla tüketilmektedir. Ortada çağlarda Güney Avrupa'da yeterli buğday unu bulunmayan orman toplulukları basit karbonhidrat kaynağı olarak kullanılmaktaydı. Unu o Kestane tohumu Güney Avrupa ile Güneybatı ve Doğu Asya'da çok fazla tüketilmektedir. Ortada çağlarda Güney Avrupa'da yeterli buğday unu bulunmayan orman toplulukları basit karbonhidrat kaynağı olarak kullanılmaktaydı. Unu oldukça besleyicidir.
 
Tohumlar, ateşte közlenmiş, haşlanmış ya da suda kaynatılmış olarak tüketilir. İlkine genellikle 'kestane kebap' denilmektedir, bu metot, kestane tohumları üst kısımları hafifçe çizilir ardından, 200-220 °C ısıda 10-15 dk müddetle fırına verilerek hazırlanır. 
Kestane hem de birtakım çörek, kek ve pasta çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Bununla beraber bilhassa bursa şehrimizde ve İzmir şehrimizin Ödemiş kazasındaki (Bozdağ) dağında kestane şekeri ismiyle bilinmekte olan bir tatlı türü de çok fazla sevilmektedir ve çok önemli miktarlarda üretilmektedir.  
 
Kestanenin Ekoloji İstekleri 
 
İklim İstekleri: Kestane kış mevsiminde -30C' civarı dayanabilmektedir. Fakat ilkbaharın geç sonbaharın önceki donlarına karşın hassastır. Yıllık yağış ortalaması 600-1600 mm durumda olan yerlerde yetişir. Çiçek çağında yağan fazla yağış döllenmeyi etkileyeceği amaçlı fazla yağışı sevmez. Fazla yağış mantar hastalığı sebebiyle yaprakların dökülmesine neden olur. 
 
Budama: En fazla tatbik edilen sistem zirve dallı terbiye sistemidir. Doruk dalı egemen durumda olan bu sistemde ağaç belli bir yüksekliğe ulaşınca zirve dalı kesilir. 
 
Kestane TohumuSıcaklık: Kestanenin meyvelerini olgunlaştırması amacıyla çiçek açımından hasada gündelik ısı toplamının 2000-2300 *C olması gerekiyor. Kestane kış düşük sıcaklıklarda -30 dereceye civarı dayanabilmektedir. Fakat ilkbaharın geç ve sonbaharın ilk donlarına karşın hassastır. Kestane yazın fazla sıcaklıklardan değil fakat yağışsız geçtiğimiz mevsimlerde kuraklıktan etkilenirler. Kestanelerin kış soğuklarına gereksinimleri ortada seviyede olmakla beraber bunlarla alakalı kesinlikle rakamlar değerlendirilmiş değildir. 
 
Yağış: Kestane senelik yağış toplamı 600-1200 mm durumda olan yerlerde susuz yetişebilir. Bu sebeple yağış kestane yetiştiriciliğindir mühimdir. Çiçeklenme çağında yağan yağışlar meyve tutumunu negatif etkiler. 
 
Toprak: Kestane kazık köklü bir nebattır. Bahçe oluşturulması tahmin edilen yerin toprağının gevşek yapılı ve derin olması gerekiyor. Potasyumca zengin topraklar tercih edilmelidir. Toprak pH'ının 5,5-6 dolaylarında olması istenir. Zor, killi, su geçirgenliği topraklar tercih edilmemelidir. Genelde bu tip topraklarda mürekkep hastalığı kolayca oluşabilmektedir.
 
Kestanenin Üretilmesi ve Anaçlar 
 
Daldırma, çeliklerle köklendirme metotları kullanılsa da en fazla fazla tatbik edilen ve en emin metot aşılı fidan ile üretimdir. Aşılamada kesinlikle Haziran sürgün göz aşısı kullanılmalıdır. Kestane tohumları 0-4 derecede 3 aylık bir katlama sonucu olarak % 90 oranında bir çimlenme gösterir. Tohumlar katlanmadan öncesinde mantarı ilaçlarla ilaçlanmalıdır. Katlamadan çıkan tohumlar 70-80 cm. sıra içinde uzaklıkta ve 30 cm. sıra üzerlerine ekilirler. Kazık köklü meydana geldiği amaçlı kök ucunu kesmek saçak kök yapmasını olanağı sağlar. Aynı senenin Haziran ayı içinde aşılanması yapılmalıdır. Aşılı fidan kış mevsiminde durgun çağında bahçeye kuruluş edilmelidir. Öbür kullanılan anaçlar Maravel ve Marigoule'dir. Bu anaçlardan edinilen çelikler köklendirilip, üzerlerine kültür türleri aşılanır. 
 
Bahçe Kurma 
 
Bahçe yeri seçerken yeri dikkate alınmalıdır. Toprak ve yer faktörleri çok önemlidir. Toprağın geçirgen, havalanır ve derin olması gereklidir. Zor topraklar çok fazla risklidir. soğuğun toplanmakta olduğu çukurlar ve vadilerde kestane yetiştiriciliği açısından tehlikeli sayılmaktadır. Denizden minimum 400 metre yüksekliklerde plantasyonlar]]> Kestane Kabuğu https://www.kestane.gen.tr/kestane-kabugu.html Thu, 06 Dec 2018 10:04:10 +0000 Kestane kabuğu, Kış aylarının belki de en güzel meyvelerinden birisi olan kestane, tadı ve lezzetiyle çok fark etmektedir. Kestanenin insan sağlığına her konuda faydası olduğu bilinmektedir. Bunun yanında kestane kabuğunun Kestane kabuğu, Kış aylarının belki de en güzel meyvelerinden birisi olan kestane, tadı ve lezzetiyle çok fark etmektedir. Kestanenin insan sağlığına her konuda faydası olduğu bilinmektedir. Bunun yanında kestane kabuğunun da ayrıca faydalı şifa veren, tarafı olduğu bilinmektedir. 

Kestane kabuğunun faydalarına geçmeden önce, ayrı bir maharet isteyen kestane kabuğunun nasıl soyulacağı hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Mutfaklarda kestane tek başına tüketildiği gibi, birçok yemekte de katkı malzemesi olarak da kullanılır. Kestaneleri kabuklarından ayırmak için, bir çok yöntem bulunmaktadır. Özellikle kestaneyi suyun içerisinde haşlayarak soymak çok önerilen bir yöntem değildir. Ticari alanda ve sanayide tonlarca kestaneyi ise, buhar makinelerinde ya da alev yöntemiyle soyma işlemi gerçekleşmektedir. Kestaneyi evlerimizde daha pratik bir şekilde soymak için, kestaneleri ilk önce güzel bir şekilde yıkayıp, suyundan süzdükten sonra kestanenin gövdesinden enlemesine, doğru herhangi bir bıçak ile çizilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bıçağın derine inmemesi gerekir. Daha sonra çizdiğimiz kestaneler herhangi bir tava içerisinde, üzerine 5 yemek kaşığı yağ konulur ve ısıtıldıktan sonra yine, normal ocak ateşinde 3 dakika ile kavuruyoruz. Kavrulma sırasında kestaneleri devamlı karıştırmak gerekir. Daha sonra kestanelerin yağını süzdükten sonra soğuk suyun içine atıp, kabuklarını kolay bir şekilde soyulmaktadır. Bir başka yöntem ise kestaneleri,  kaynayan suyun içine attıktan sonra 5 dakika suda haşlamak ve daha sonra kabuklarını tek tek soymak gerekir.

Kestane KabuğuKestane kabuğunun faydaları

Kestanenin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Bunun yanında kestaneye kabuğunun bile sağlığa oldukça çok faydası vardır. Kestane kabuğunun haşlayıp, suyunu içerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde kestane kabuğunun faydalarından yararlanmalıdır. Kestane kabuğunun faydaları ise;

 • Kas sisteminde organizmanın su seviyesini düzenleyip, bunun yanında kansızlığa iyi gelmekte ve kan dolaşımını hızlandırıp, oluşabilecek varisleri engellemektedir.
 • Kış mevsiminde kestane kabuğunun suyu içilmesi beyinsel ve fiziksel olarak yorgunluklara çok iyi gelmektedir.
 • Kestane kabuğunun her 100 gramında yeteri kadar C vitamini bulunmaktadır. Bunun yanında kestanedeki gibi sodyum, potasyum, protein ve şeker içermektedir.
 • Kestane kabuğunun suda kaynatılarak hazırlanan suyu ile etkili derecede ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Kestane kabuğu püre haline getirilip, bal ile karıştırılırsa iştahsız çocukların, iştahını açtığı bilinmektedir.
 • Bunların yanında kestane kabuğu ile saç bakımı ve sağlığı için saçların daha canlı olmasını isterseniz, yaklaşık 100 gram kestane kabuğunu, içine su doldurarak, bir tencerede kaynatın daha sonra normal oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Elde ettiğimiz su ile saçlarınızı yıkayıp, bir saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu şekilde saçlarımızın daha canlı görünmesi sağlanacaktır.

]]>
Kestane Kabız Yaparmı https://www.kestane.gen.tr/kestane-kabiz-yaparmi.html Thu, 06 Dec 2018 11:09:29 +0000 Kestane kabız yapar mı, Bu sorunun yanıtı aslında biraz karmaşık olsa da açıklamaya çalışalım. Kestane ilk haliyle dikenli, yeşil renkte bulunan ve kupula denilen topa benzeyen dikenli dış kabuk içinde ikili veya üçlü hald Kestane kabız yapar mı, Bu sorunun yanıtı aslında biraz karmaşık olsa da açıklamaya çalışalım. Kestane ilk haliyle dikenli, yeşil renkte bulunan ve kupula denilen topa benzeyen dikenli dış kabuk içinde ikili veya üçlü halde bulunmasıyla bilinmektedir ve oldukça çok sevilir. Tam olgunlaşma göstermeye gelince bu dışında bulunan dikenli dış kabuk sararıp çatlamaya başlar ve ağaçtan yere düşmesi beklendiğini gösterir. Düştükten sonra  kestanenin dışında bulunan meyveleri dikenli toplarından ayrılarak satışlara sunulmaya başlamış olur. Bu meyve olarak adlandırılan bitkinin oldukça faydası bulunmaktadır. Kestane çok fazla yenildiği taktirde kabızlık yapma olasılığı yüksektir ve geçici bir durum olarak bilinir. Çünkü kestane içerdiği nişasta, lif, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi bol miktarda mineraller ve B1, B2 ve C vitaminlerini içeren kestane oldukça besin değeri yüksek ve doyurucu bir yiyecek olarak bilinir. Kestane Kabız Yaparmı

Kestanenin kabızlık yapıyor olması kendisinden çok uzaklaşmaya neden olmuyor. Tabi bu durum bazen çok kabız olan kişilerde değişiklik gösterebileceği için fazla tüketilmemesi önerilmektedir. İshal olan kişiler ishallerin geçmesi için kestane tercih edebilmektedirler. Çünkü sağlık açısından birçok faydası olması cazip gelmektedir. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat bulundurduğu için kabızlık yapma olasılığı bulunmaktadır. Bununla birlikte kompleks olmasından dolayı oldukça yavaş emilimi sağlar. İçerisinde lif oranı oldukça yüksek olduğundan dolayı karbonhidrat ta bulunan şeker oranını dengeler ve kan şekerini çok fazla yükseltmez. Dolayısıyla diyabet, kalp ve damar gibi hastalıklara neden olmaz.
]]>
Kestane Balının Faydaları https://www.kestane.gen.tr/kestane-balinin-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 04:10:30 +0000 Kestane balının faydaları, kestane balı arıların haziran ayı başlarında kestane çiçeklerinden faydalanarak yaptıkları baldır. Bu bal koyu kahve renkli, koyu kıvamlı, tatlı keskin biçimde, buruk ve az miktarda acı olan bir ba Kestane balının faydaları, kestane balı arıların haziran ayı başlarında kestane çiçeklerinden faydalanarak yaptıkları baldır. Bu bal koyu kahve renkli, koyu kıvamlı, tatlı keskin biçimde, buruk ve az miktarda acı olan bir baldır. Bu bal kokusunu tadını kestaneden almaktadır. Mikrop öldürme etkisi bulunan bu balın pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Kestane balı astım rahatsızlığının tedavi aşamasında kullanılmaktadır. Hasta olan birey ergenlik dönemine girmemiş ise rahatsızlığı bir yıl gibi bir sürede tedavi edilebilir. Bu bal astım rahatsızlığı için şu şekilde tüketilmelidir. 0,5 kg kestane balına 3 çorba kaşığı zencefil eklenerek homojen kıvam alıncaya kadar iyice karıştırın. Bu macundan akşam yatmadan evvel 1 tatlı kaşığı kadar yenilmesi ve üzerine su dahil bir şey yeyip içilmemesi halinde 1 yıl gibi bir müddet sonra bu rahatsızlıktan kurtulma ihtiMali çok yüksektir. 
 • Kestane balı vücut direncinin yükseltilmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yararlanılan bir baldır. 1 bardak taze sütün içerisine 1 tane bıldırcın yumurtası ve 2 çorba kaşığı kestane balı eklenmesi  ve gün içerisinde 3 öğün hazırlanması gerekmektedir. Bu uygulamanın da 1 yıl kadar devam edilmesi gerekmektedir. Zaman içerisinde çocukların iştahının düzeldiği ve ten renginin düzeldiği görülecektir.
 • Bronşların açılmasında faydalıdır. Günlük aynı saatler arasında taze tere otunu saf kestane balına batırarak yiyin. Bu yöntem kapalı bronşların açılmasına fayda sağlamaktadır.
 • İshal ve ishal nedeni oluşan karın ağrıların geçmesine fayda sağlamaktadır. Kaynamış ve sonra soğumuş haldeki suyun içerisine 2 çorba kaşığı bu doğal baldan ekleyin ve karıştırın ve bu şekilde tüketin. 2 gün kadar devam etmeniz halinde ishaliniz düzelecektir.
 • Bağırsaklarınız bozuksa yani kabızlık probleminiz varsa ağzı yakmayacak derecedeki sıcak suya 1 çorba kaşığı doğal kestane balı eklenip bu suyun içilmesi halinde o gün içerisinde kabızlığın düzeldiğini fark edebileceksiniz. 
 • Midede yanma ve gastrit problemi olması halinde kaynatılıp ılıtılmış bir bardak suya 1 çorba kaşığı kestane balını ekleyip güzelce karıştırılıp 1 ay kadar devam edilirse bu şikayetlerin ortadan kalktığı fark edilecektir. 
 • Alt ve üst solunum yollarında bir sıkıntı mevcut ise akşam yatağa girmeden evvel 1 tatlı kaşığı kadar balı yiyin fakat üzerine hiçbir şey yeyip içmeyin. Boğazınızın rahatladığını fark edeceksiniz. 
 • Boğazda kuru öksürük varsa yani sık sık gıcık oluşuyorsa 1 çorba kaşığı kestane balına yarım limonu sıkın ve öksürük oluştuğu zaman 1 tatlı kaşığını ağzınıza alın. Akşamları da 1 tatlı kaşığı alın yine üzerine hiçbir şey yeyip içmeyin bu sayede kuru öksürüğün geçtiğini göreceksiniz. Yine büyük bir turpun kabuklarının ince bir biçimde soyulduktan sonra içini dolma soyacağı ile derin bir biçimde oyun bu oyulan kısma 3 çorba kaşığı kestane balı aktarın. İçerisine eklenen bal turpun alt kısmından sızacak biçimde bir bardağın üzerine oturtun. Sabah saatlerinde turpun içinden sızmış olan balı 1 tatlı kaşığı için bu uygulamaya bir kaç gün devam edin öksürüğün kolayca geçtiğini göreceksiniz. Kestane Balının Faydaları
 • Eğer boğazda hırlama varsa kuru soğanın filiz çıkan kısmını güzelce oyun alabildiği kadar kadar kestane balı ekleyin. Bir bardağın üzerine oturtup bir gün bekleyin. Sabah bardağa süzülen balı için. Eğer mideniz kaldırabilecekse bu balın içerisine 2-3 diş sarımsak da eklerseniz tümüyle doğal bir ilaç haline gelir. Bu bal sayesinde hırıltılı nefes düzelip normal düzenine dönecektir.
 • Bazı insanların ağızlarının iç kısmında yaralar oluşur. Bu yaralardan kurtulabilmek için 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyin ve iyice karıştırın. Bu su karışımı ile ağzı güzelce çalkalayın. 10 dakika kadar sonra 1 tatlı kaşığı kestane balını ağız içerisinde güzelce gezdirdikten sonra balı yutun. Bu uygulamayı 2 gün kadar tekrar edin.]]> Kestane https://www.kestane.gen.tr/kestane.html Fri, 07 Dec 2018 23:43:22 +0000 Kestane, bol lif içeren kış meyvelerinden bir tanesidir. Bu yiyecek eski zamanlarda Çin, Kore, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde çok tutulan bir besin kaynağı olmuştur. Kestaneler düşük miktardaki yağ ve yüksek nişasta de Kestane, bol lif içeren kış meyvelerinden bir tanesidir. Bu yiyecek eski zamanlarda Çin, Kore, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde çok tutulan bir besin kaynağı olmuştur. Kestaneler düşük miktardaki yağ ve yüksek nişasta değerleri ile fındık ve türevlerinden daha farklıdır. Ufalanabilen bir yapısı mevcuttur. Lezzeti hafif tatlımsıdır. Normalde kış aylarında soba üzerinde pişirilerek tüketilen bir besin olmasına rağmen konserve hali ile yaz aylarında da kestane severler tarafından tüketilmektedir. Eylül ayında yenmeye başlanıp kış boyunca tüketimi devam etmektedir. Kış besini olan kestane ekim ayından mart ayına kadar organik bir biçimde tüketilebilmektedir.

  Taze organik bir gıda olmasından dolayı güçlü besleyici değeri mevcuttur. Aynı zamanda bir antioksidan görevi üstlenmektedir. Özellikle kamp yapan izciler tarafından kamp ateşi üzerinde pişirildiği çok lezzetli olmaktadır. 

  Kestane seçerken büyük olanları ve taze olanları tercih etmek gerekir. Özellikle kış aylarında çocuklar tarafından aranılan bir lezzettir. Şimdilerde sobalı evlerin sayısı azaldığı için dışarıdan hazır biçimde satılır.Kestane 

  Doyurucu olma özelliğinden ziyade beslenmeye katkı sağlayan pek çok besin öğesine sahiptir. Vitamin açısından oldukça zengin bir besindir. Diğer kabuklu yemişlere göre vitamin ve mineral bakımından üstündür. B1, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır. Kestanenin sağlık bakımından faydaları çok fazladır. Düşük kalorili olmasına karşın vitamin mineral ve diğer besleyici değerler açısından zengindir. Kırmızı kan hücreleri ve DNA sentezine yardımcı olacak folik asidi üretmektedir. Demir, kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor gibi mineraller bakımından zengin bir besindir. Aynı zamanda 100 gram kadar kestane 518 mg potasyum ihtiva etmektedir. Kestanede badem ve fındıkta olduğu gibi gluten yoktur. 

  Antioksidan etkisi bulunduğu için kanser ve kalp rahatsızlıklarının riskini düşürmesi, sindirim olaylarını düzenlemesi, beyni geliştirmesi ve kemik yapısını güçlendirmesi genel faydaları arasında sayılabilir. Diğer faydalarını detaylı bir biçimde sıralamak gerekirse şunları söyleyebiliriz:
  • Kestane bol miktarda lif içerdiğinden dolayı sindirim sistemi faaliyetlerine oldukça iyi gelmektedir. Bu lifler çözülebilir ve çözülemez olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. İşte bu lifler bağırsakların geçirgenliğini arttırarak boşaltımın kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.
  • Pek çok fındık vb. ürün karbonhidrat bakımından düşük seviyededir. Bu sebeple diyet yapanların listelerine ilave edilmektedir. Fakat kestanenin karbonhidrat seviyesi yüksektir. 3 avuç kadar kestanede neredeyse 45 gramlık karbonhidrat bulunmaktadır. Karbonhidratlar iyi birer enerji vericidir diyebiliriz. Kestanenin ihtiva ettiği karbonhidrat komplekstir. Yani sıradan karbonhidratların tam tersi bir biçimde iyi sindirilirler ve bu sebeple enerji dahi verirler.
  • Beyin fonksiyonlarının çalışmasına büyük katkı sağlamaktadır.
  • Kestanenin ihtiva ettiği mineraller antioksidan görevi üstlenmektedir. Serbest radikalleri emerek etkisiz konuma getirmektedir. Bu serbest radikaller bedende serbest biçimde bulunan ve istem dışı büyüme oluşturarak tümör yapan ve kansere neden olan zararlı hücrelerdir. Bu durumlardan korunmak için bolca antioksidan alınması gerekmektedir. Yetecek düzeyde antioksidan alımı kanser ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmesine fayda sağlamaktadır. 
  • Kestane kemik yapısını destekleyerek güçlü kemiklerin oluşmasına katkı sağlamaktadır.
  ]]>
  Tavada Kestane https://www.kestane.gen.tr/tavada-kestane.html Sat, 08 Dec 2018 17:58:48 +0000 Tavada Kestane, Sonbahar ile beraber havaların soğumasıyla kestane sezonu da açılır. B1, B2 ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan kestane, aynı zamanda az miktarda yağ, lif ve protein içermesi nedeniyle sağlığa olduk Tavada Kestane, Sonbahar ile beraber havaların soğumasıyla kestane sezonu da açılır. B1, B2 ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan kestane, aynı zamanda az miktarda yağ, lif ve protein içermesi nedeniyle sağlığa oldukça faydalıdır. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi, içimizi ısıtacak olan sıcacık kestanelerin en lezzetlisi tavada ve sobanın üzerinde olur bence. Malum artık birçoğumuzun evinde artık soba yok. Fakat tavada yapılan kestanede aynı soba lezzetini veriyor. Fiziksel ve bedensel yorgunlukları gideren, kasları güçlendiren, çocuk, genç ve yaşlılar için oldukça önemli bir enerji kaynağı ve kışın simgesi olan kestane, mis gibi kokusu ile birçok kişinin için oldukça vazgeçilmez bir lezzettir. Kestaneyi oldukça çok sevip aradığı lezzeti bulamayanlar ve tavada yaptığında istediği sonucu alamayanlar için kestanenin tavada nasıl pişirileceğini ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizlerle paylaştım. Dışı kıtır kıtır fakat içi yumuşacık lokum kıvamında ve kabukları oldukça kolay soyulan bu tarifi denediğinizde eminim tadına bayılacaksınız.

  Tavada KestaneTavada kestane tarifi:

  Öncelikle yaklaşık 1 kilogram kadar kestaneyi bıçakla bombeli olan kısmından boydan boya çizdikten sonra geniş bir kabın içerisine su doldurup çizdiğiniz kestaneleri suyun içerisine atın ve kestaneleri yaklaşık 5 dakika kadar suda beklettikten sonra suyun yüzüne çıkan kestaneleri ayırıp atın. Çünkü yüzeye çıkmış olan kestaneler muhtemelen çürümüş ve içi kurumuş olanlardır. Kestaneyi suda bekletmemizin amacı kestanenin kabuğunun yumuşamasını ve piştikten sonra kestanenin kabuğunun daha kolay soyulmasını sağlamaktır. Daha sonra sudan çıkardığınız kestaneleri kurutmadan direkt olarak teflon ya da eski usul döküm ızgara tavanın içerisine kestiğiniz kısımlar üste bakacak şekilde dizin ve tavanın kapağını kapattıktan sonra ocağın altını yüksek ateşte yakın. Ateşin yüksek ayarda olması da kestanenin kabuklarının sertleşmesini ancak içinin yumuşak kalmasını sağlayacaktır. Ardından alt kısmı kızarmaya başlayan ve kestiğiniz yerden açılmaya başlayan kestanelerin dikkatli bir şekilde tersini çevirin ve diğer tarafı da aynı şekilde pişen kestaneleri ocaktan alın. Aldığınız kestaneleri soğumadan kabuklarını çok daha kolay soyup afiyetle yiyebilmek için hafif nemli olan bir havlunun içerisine sarıp hafif üzerine bastırdıktan sonra servis tabaklarına alıp sunabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kestane Fidanı https://www.kestane.gen.tr/kestane-fidani.html Sat, 08 Dec 2018 18:18:59 +0000 Kestane Fidanı; Kestane uzun seneler yaşayabilen bir ağaç cinsi olarak 200-500 sene kadar yaşayabilmekte, hatta bazı kestane ağaçlarında bin senelik olan ağaçlara rastlandığı bilinmektedir. Avrupa kestaneleri yayvan ve büyük Kestane Fidanı; Kestane uzun seneler yaşayabilen bir ağaç cinsi olarak 200-500 sene kadar yaşayabilmekte, hatta bazı kestane ağaçlarında bin senelik olan ağaçlara rastlandığı bilinmektedir. Avrupa kestaneleri yayvan ve büyük taçları olan iri yaprakları bir şekilde olup sarı renkli çekici olan çiçekleri ile dikkat çekici güzel bir görüntüye sahip olan ağaçlardır.

  Kök kısmı; Kestanenin kök kısmı esasında derin kısımlara giden kazık ve kök tipinde bir şekle sahiptir. Bu şekilde olan kazık ve kök, kuvvetli bir şekilde olan yan kökler ile desteklenmektedir. Kestaneler 20-25 metreye kadar boy atabilen yüksek bir taç meydana getirirler. Gövdenin dallanma biçimi botanik bir şekilde simpodial olarak dallanma ile göstermektedir. Bu dallanma biçiminde yan dallar oluşmasının ardından ana eksen büyümesini son bulmakta ve yan dallardan bir kısmı gelişerek ana eksenin yerini almakta ve zengin bir şekilde olan bir dallanma biçimi meydana gelmektedir. Fakat bu ağacın değişik gövde formlarına da denk gelmek mümkündür.

  Kestane FidanıYaprakları; Kestanenin yaprak kısımları geniş, uzun ve oymalı testere dişli olan bir şekildedir. Üst kısımları parlak, alt yüzeyleri ise tüylü bir şekildedir. Senelik sürgünler üstünde Alternate Sarmal bir şekilde dizilirler. Yaprakların rengi çeşitlerine nazaran soluk yeşilden koyu yeşile doğru renk değişebilme özelliği bulunmaktadır. Yaprakların uzunlukları genişlikleri, üst kısımlarında bulunan damar sistemleri kalınlıkları kestane ağacının çeşidine göre farklılaşmaktadır. 

  Anadolu'da 2.5 milyon civarında kestane ağacı yer almaktadır. Zengin bir şekilde olan bu kaynak içerisinde renkleri çekici ve parlak, iri ve verimli bir şekilde olan cinslerin yanında, meyveleri küçük olan, veri düşük olan, kalitesi düşük olan cinslerde yer almaktadır. Bazı yetişme yörelerinde üstün olan nitelikleri ile göze batan cinsler, aşı yardımı ile çoğaltılarak yaygınlaşmışlardır. Bu şekilde yerel çeşitler meydana gelmiştir. Fakat bunların genel olan imalat içerisinde yer lan payları oldukça azdır.  

  ]]>
  At Kestanesi Kremi Ne İşe Yarar https://www.kestane.gen.tr/at-kestanesi-kremi-ne-ise-yarar.html Sun, 09 Dec 2018 12:54:37 +0000 At kestanesi kremi ne işe yarar, Hayatımızda bitkisel formüller her geçen gün önemli yer almaktadır. Toplum olarak kimyasal içerikli kremlerin yerini doğal, tamamen bitkisel kremler almıştır. Etkisi oldukça fazla olan at kestane At kestanesi kremi ne işe yarar, Hayatımızda bitkisel formüller her geçen gün önemli yer almaktadır. Toplum olarak kimyasal içerikli kremlerin yerini doğal, tamamen bitkisel kremler almıştır. Etkisi oldukça fazla olan at kestane kremi oldukça tercih edilen ve cildi ferahlatan, bir cilt kremidir. At kestanesi kremi haricen kullanılan bir kremdir. Bir çok hastalığa faydası olan bu ürün kremin yanı sıra yağını da kullanılarak faydalanırız. At kestanesinin boyları yaklaşık 20-30 metreye kadar yükselebilen, mor beyaz, kırmızı çiçekleri olan verdiği meyvenin kapsülünden 1-2 adet tohum çıkaran bir ağaçtır. At kestanesi nisan ve temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri ise kestaneye benzer. Kabuklarından yapılan ilaçlar ateşi düşürmeye yarar ve vücuda kuvvet verir. At kestanesi kremi, yağı ve ilaçlarının her üründe olduğu gibi faydaları ve zararları vardır. Çınar ağacı görünümüne andıran sokakları süsleyen at kestanesinin zehirli meyveleri vardır. Kullanacağınız ürünü öncelikle, doktorunuzun onayını alarak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

  At Kestanesi Kremi Ne İşe YararAt kestane kreminin faydaları ve kullanıldığı yerler.
  • Masajlarda kullanılır.
  • Kaslarda kramp sorunlarını giderir.
  • Kuru deriye sahip olan ciltlerdeki kuruluğu yumuşatır.
  • Varis tedavilerine yardımcı olan bir üründür.
  • Kan dolaşımı bozukluğunda, tıkalı damarların açılmasına yardımcı olma özeliğine sahiptir.
  • Kuru olan ciltleri nemlendirmeye ve ihtiyaç duyduğunuz bölgeye 3-4 kez ovarak yedirerek sürülür.
  • Kestaneleri un haline getirerek badem yağı ile iyice karıştırılarak yağlı kreminizi elde edebilirsiniz.
  • Elde ettiğiniz kremi yatmadan önce sürüp sabah temizlenir.
  Bir çok yerde süs amaçları ile dikilmiş, olan çam ağaçları görüntüsü ile bir çok insanın fark etmediği ağaçlardır. Mucize at kestanesi kremi öğrendiğimiz gibi bir çok rahatsızlığa ve hastalığa faydası vardır. Tohumu dahil bitkinin hiç bir yaprağı bile ziyan olmamalıdır. Ayrıca kullanma açısından pratiktir. 
  ]]>
  Kestane Yaprağı https://www.kestane.gen.tr/kestane-yapragi.html Sun, 09 Dec 2018 20:09:25 +0000 Kestane yaprağı: Herkesin hayalidir kışın soğukta sobanın üzerinde kestane pişirmek. Kestane sevmeyenimiz yoktur. Kestanenin de yapraklarının da sağlık acısından oldukça faydaları vardır.Kestane yaprağının Kestane yaprağı: Herkesin hayalidir kışın soğukta sobanın üzerinde kestane pişirmek. Kestane sevmeyenimiz yoktur. Kestanenin de yapraklarının da sağlık acısından oldukça faydaları vardır.

  Kestane yaprağının faydaları,
  • Kestane yaprağı ve kabuklarından yapılan bitkisel çaylar tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir.Ayrıca ateş düşürücü, zihni ve bedeni dinlendirici, yorgunluğu giderici etkileri vardır.
  • Kozmetik sektöründe özellikle at kestanesi ve at kestanesi yaprakları bir çok kırışık önleyici kremlerin ana maddesi olarak kullanılmaktadır.
  • Dolaşım sistemindeki hastalıkları tedavi etmeye yardımcıdır. Damar, variz ve basur hemoroid hastalıkların da tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
  • Çeşitli karaciğer hastalıklarını engellemeye yardımcı olur.
  • At kestanesi yapraklarının çayı günlük en fazla bir tane içilmelidir. Bir çay kaşığı at kestanesi yaprağının sıcak suya atılamssı ile elde edilir.
  • Çocuklara ve yaşlılara kesinlikle verilmemelidir.
  • Çayı her zaman taze olarak hazırlanmalı bekletilmiş çay tüketilmemelidir.
  Kestane YaprağıKestane yaprağının zararları,

  Aşırı kullanıldığı takdirde zehirlenme yapabilir. Kusma, kaşıntı, alerjik hastalıklara sebebiyet verebilir. Böbrek ve karaciğer hastaları, hamile ve emziren bayanların kullanması çok sakıncalıdır. Kendi başımıza kullanmamalı bir bilen tavsiyesi alarak kullanılmasında fayda vardır. Hasta ayrıca uzman bir hekime görülerek alerjik rahatsızlığının olup olamadığı konusunda tetkiklerini yaptırması gerekmektedir. Sonuçta kestane ağacı yapraklarının zehirleyici özelliği vardır. Dikkatli kullanılması ezbere tavsiyelere uymamak en doğrusudur.
  ]]>
  Kestane Dikeni https://www.kestane.gen.tr/kestane-dikeni.html Mon, 10 Dec 2018 03:06:23 +0000 Kestane dikeni, deniz kestanesinin dış yüzeyini kaplayan kabuksu yapısında bulunan koruma kalkanı gibidir. Deniz kestanesi daha çok kayalık kesimlerde bulunmaktadır.İğnelerin uzunlukları genelde 1-2 cm'dir. Bazı türlerde 10-20 c Kestane dikeni, deniz kestanesinin dış yüzeyini kaplayan kabuksu yapısında bulunan koruma kalkanı gibidir. Deniz kestanesi daha çok kayalık kesimlerde bulunmaktadır.İğnelerin uzunlukları genelde 1-2 cm'dir. Bazı türlerde 10-20 cm olabilmektedir. Dikenler keskin değillerdir. Daha çok denizlerde kestane dikeni ile yaralanmalar görülmektedir.  Ayağa batma ile olan bu yaralanmalar ciddi ağrılara sebep olmaktadır. Batma 1-2 tane değildir. yirminin üstünde dikenle baş başa kalabilirsiniz. Kestane dikeni doğası gereği battığı yerde toksin yaymaya başlar. Ağrısından çok bu toksin yayıldıkça iltihaplar oluşmasına sebep olur.Kestane dikeni aynı zamanda kalsiyum içermektedir.. Normal kestanenin dikenli yüzeyi kuruyup döküldüğü için deniz kestanesi dikeni gibi riskli değildir.

  Terliksiz bir şekilde denize girdiniz ve ayağınıza dikenler battı. Hemen bir cımbız yardımı ile kurtulabildiğiniz kadarından kurtulun. Daha sonra mutlaka doktora başvurun. Kestane dikeni zehirli olduğu için doktor antibiyotik verecektir. Kestane dikeni kalsiyum içerdiği için eğer battığı yerde kemik varsa röntgen de görülmeyecektir. Bu durumda Mr yada bilgisayarlı tomografi gerekecektir.Kestane Dikeni Derin batıklarda deri mavi bir renk alıp nodül oluşabilir. Eğer doktora gitmeden kendim tedavi etmek istiyorum derseniz, zeytinyağı sürebilirsiniz yada sıcak suda bekletebilirsiniz. Sıcak su kestane dikenin protein içeren yapısını bozacak ve zararlı etkisin azaltacaktır.
  Profesyonel yüzücülerin bile karşılaşabildiği bu durum karşısında dikkatli olalım. Kayalık denizlere girerken palet kullanalım.Denk gelirse hemen kurtulun derim Denizin tadını çıkaralım derken diken çıkarmayalım.
  ]]>
  Kestane Kargası https://www.kestane.gen.tr/kestane-kargasi.html Mon, 10 Dec 2018 17:00:54 +0000 Kestane kargası, Karga kuşlarının on çeşidinden biridir. Dünyada karga kuşlarının on adetten başka çeşidi yoktur. Bunlardan biri olan kestane kargası, dediğimiz Türkiye' deki adı ise ala kargadır. Bu on türden sekizi Türkiy Kestane kargası, Karga kuşlarının on çeşidinden biridir. Dünyada karga kuşlarının on adetten başka çeşidi yoktur. Bunlardan biri olan kestane kargası, dediğimiz Türkiye' deki adı ise ala kargadır. Bu on türden sekizi Türkiye'de sıkça görülür. Kestane kargaları kuşlar dünyasının en zeki kuşlarıdır. Ötüşleri pek güzel olmasa da kargalarda ötücü kuşlardandır ve çıkardıkları ses o kadar gürültülüdür ki etrafında hayvanları ve insanları rahatsız eder. 

  Kestane kargası terimi, bir hayvan bilimi terimidir. Kestane kargasının dış görüntüsü diğer kargaların tam tersi kanatlarında mavi beyaz renkler, kanat uçlarında ve kuyruğunda ise siyah renk vardır. Bu renkler kendi içerisinde kestane kargasına görsel olarak bir kontrast verir. Sonbahar aylarında daha çok kendini gösteren kestane kargası yaşam alanları çok ağaçlık olan bölgelerdir.

  Kestane kargasının yaşadığı yerler;
  • Ormanlar,
  • Meyve ve zeytin bahçeleri,
  • Büyük ağaçlarla dolu parklar
  • Bahçelerdir.
  Beslenme türü çok değişiklik arz eder. Her tür hayvansal ve sebze  meyve ile beslenen kestane kargaları depolama usulu ile besinleri toplar ve saklar.

  Kestane kargasının besinleri;
  • Meşe, palamut, fındık,
  • Meyveler,
  • Omurgasız hayvanlar ve larvaları,
  • Diğer kuş çeşitlerinin yavruları,
  • Patates,
  • Bezelye
  • Dutumsu meyvelerdir.
  Genel yapısı utangaç olan bu kestane kargalarının seslerinin ne kadar gürültülü olduğunu söylemiştik. Bu çıkardığı sesler ile hem diğer hayvanları hemde insanları rahatsız eder. 

  Bu kargalar türleri içerisindeki en renkli kuşlardır. Her şeyi yiyebilme özellikleri vardır. Yiyeceklerin içerisinde çam fıstıkları da vardır. Sonbahar aylarında görülen kestane kargaları kış mevsimi için kendisine gereken besinleri depolama yöntemi ile saklar ve bu sayede mevsiminde topladığı gıdalar ile hayatını sürdürür. Tükettiği besinleri toplar ve ya bir ağaç kovuğuna koyar yada kabuklu yemlerini toprak altına gömer ve gizler depola yiyeceklerinin yerini belirlemek içinde kendisine ipuçları olacak kayalar ağaç kütüklerini işaret olarak kullanırlar. Farkında olmadan ağaçların kabuklu meyvelerini, toprağa gömdüğünde bazen o meyveler yeşerir ve fidan haline gelir. Bir nevi yaşadığı ormanlık alnın gelişmesine de yardımcı olur. 

  Kestane Kargası
  Kestane kargaları bazen ilkbahar dönemlerinde gruplar halinde de görülebilir buda biz insanlara görsel bir şov olur. Dünyada Türkiye'nin haricinde, Avrupa'da, Kuzeybatı Afrika'da, Hazar Denizinin Batısı ve Güneyinde yaşarlar.

  Kestane kargaları lokal değişiklikler dışında göç yapmazlar. Yaşadıkları bölgelerde yerel bir kuş olarak geçer. Kestane kargalarının gürültülü sesleri avcıların avlanma esnasında rahatsız olduğu bir sestir. Çünkü avlarını kaçırmalarına sebep olur. Çoğu zaman sesleri taklit etme yeteneği vardır ve bu özelliğini kendisini avlayacak hayvanların seslerini taklit ederek kurtulur. Aynı zamanda başka köpek gibi hayvanların seslerini taklit ettiği de görülmüştür. Hayatlarını bu taklit yetenekleri sayesinde daha uzun dönemler idame ettirirler. 
  ]]>
  Kestane Protein https://www.kestane.gen.tr/kestane-protein.html Tue, 11 Dec 2018 05:49:02 +0000 Kestane protein, Kestane sıcak ve ılık havayı seven bir ağaçtır, nemli, güneşli yerlerde daha çok verim verir. Daha çok Ege, Marmara ve Doğu Karadeniz bölgesinde bulunur. Görkemli ve büyük ağaçlardır, diğer ağaçlarla bir Kestane protein, Kestane sıcak ve ılık havayı seven bir ağaçtır, nemli, güneşli yerlerde daha çok verim verir. Daha çok Ege, Marmara ve Doğu Karadeniz bölgesinde bulunur. Görkemli ve büyük ağaçlardır, diğer ağaçlarla birlikte yetişebilir ama sıkı sert toprağı sevmez toprağının yumuşak olması gerekmektedir.

  Kestane denince aklımıza Bursa gelse de Kastamonu, İzmir ve Aydın illerinde daha çok yetiştirilir. İyi kaliteli kestane elde etmek için dikim alanı özenle seçilmeli aşılama ve düzenli ilaçlanmalıdır. Kestane ilk yetiştiği zaman dış kısmı dikenli yeşil bir bitkidir fakat toplandıktan sonra kurutularak yeşil kısımlarından ayrılır iç kısmı kahverengi sert kabukludur,çırpılarak toplanır. Vitamin açısında oldukça zengindir, faydaları saymakla bitmez.

  Eskiden sobalı evlerde daha çok tüketilirdi, kestanenin ortasında çizik atılarak soba üstünde pişirilirdi, daha sağlıklı ve lezzetli olurdu. 

  Kestane ProteinKestanenin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:
  • Kanser önleyici etkisi vardır.
  • Ateş düşürücü ve sakinleştirici etkiye sahiptir.
  • İshali önler.
  • Tok tutucu bir özelliğe sahip olduğundan sık sık yemeyi önler.
  • Kemikleri ve kasları güçlendirir.
  • Yüksek miktarda B1, B2, E vitamini bulunur.
  • Kestanenin kabukları da kaynatılarak içilip ilaç olarak kullanılabilir.
  • Mideye de faydası oldukça çoktur.
  • Aşırı yorgunluk ve halsizlik de enerji verir.
  • Cinsel gücü arttırır.
  • Unutkanlığı önler.
  Daha sayamayacağımız birçok faydaları vardır, her şeye faydalı vitamin deposudur. Bunun yanı sıra faydası olduğu kadar bazı durumlarda zararlıdır. Oldukça şeker bulunur, şeker hastalarının, tansiyon ve damar sertliği bulunanların yemesi faydadan çok zarar verir.
  Kestane protein açısından  oldukça zengindir. Günümüzde kestaneden birçok besin elde ederiz. Kestane balı, kestane şekeri, kestane yağı, kestane kebabı gibi, cilt içinde faydaları saptanmış ve kremleri üretilmektedir. Ne yazık ki  bu kadar çok faydası olan kestane günümüzde çok pahalıdır, seyyar satıcılarda kestane kebabı gramla satıldığı için çok pahalıya gelmektedir. Market ve manavlarda kilo ile daha uyguna bulmak mümkün fakat artık genelde evlerde doğal gaz ve klima olduğu için kestane kebabı yapmak sorun fırın ve tavalarda yapılan aynı lezzeti vermemektedir.
  ]]>